C&A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sklep C&A w Budapeszcie

C&A – międzynarodowa sieć sklepów odzieżowych. Należy do szwajcarskiego holdingu COFRA, kontrolowanego przez rodzinę Brenninkmeijer. W 2002 miesięcznik „Forbes” szacował, że 200 członków tej rodziny posiada łącznie majątek rzędu 4 mld dol. Centra operacyjne firmy mieszczą się w Brukseli i Düsseldorfie.

Nazwa jest skrótem od Clemens & August, czyli imion braci Brenninkmeijer, którzy w 1841 wyemigrowali z Niemiec i w holenderskim mieście Sneek założyli firmę odzieżową. W 1861 otworzyli pierwszy sklep C&A, który oferował gotową odzież w różnych rozmiarach i po przystępnych cenach. Członkowie rodziny Brenninkmeijer do dziś obsadzają wszystkie kluczowe stanowiska w firmie i są zobowiązywani do utrzymywania w ścisłej tajemnicy jej działań (łącznie z danymi finansowymi).

Pierwszy dom handlowy firmy na obecnych terenach Polski został wybudowany w 1931 we Wrocławiu.

Dziś sklepy C&A zlokalizowane są w Austrii, Argentynie, Belgii, Brazylii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Meksyku, Niemczech, na Węgrzech, w Portugalii, Rosji, Szwajcarii i Polsce. Firma zatrudnia 32 tys. pracowników w 1050 sklepach. W 2000 wycofała się z Wielkiej Brytanii, likwidując 113 sklepów. W 2004 wycofała się również z USA.

Do C&A należą takie marki jak Angelo Litrico, Canda, Clockhouse, Jinglers, Palomino, Westbury, Yessica i Your Sixth Sense.

C&A produkuje w różnych krajach trzeciego świata, często wyzyskując pracowników i w warunkach sprzecznych z prawem[1]. Fabryka Tazreen, która spłonęła w 2012 r., produkowała w dużej części dla C&A. Kompensacja wypłacona dla ofiar była poniżej międzynarodowych standardów, co wywołało krytykę[2].


Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]