Przejdź do zawartości

Pałykawiczy (rejon mohylewski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałykawiczy
Палыкавічы
Полыковичи
Ilustracja
Kaplica prawosławna św. Paraskiewy Piątnicy i źródło w Pałykawiczach
Państwo

 Białoruś

Obwód

 mohylewski

Rejon

mohylewski

Sielsowiet

Pałykawiczy

Populacja (2009)
• liczba ludności


1615[1]

Nr kierunkowy

222

Kod pocztowy

213121

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pałykawiczy”
Położenie na mapie obwodu mohylewskiego
Mapa konturowa obwodu mohylewskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pałykawiczy”
Ziemia53°58′32″N 30°22′01″E/53,975556 30,366944
Most nad Dnieprem w Pałykawiczach w ciągu drogi republikańskiej R123

Pałykawiczy (biał. Палыкавічы, Pałykavičy; ros. Полыковичи, pol. hist. Połykowicze) – agromiasteczko na Białorusi, w obwodzie mohylewskim, w rejonie mohylewskim, w sielsowiecie Pałykawiczy, nad Dnieprem i przy drodze republikańskiej R123. Od wschodu graniczy z Mohylewem.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Najwcześniejsze informacje o Połykowiczach pochodzą z 1552. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów miejscowość leżała w województwie mścisławskim. W 1708 została nadana przez polskie władze współpracownikowi cara Piotra I Aleksandrowi Mienszykowi, który zmienił nazwę wsi na Aleksandrowicze. Nazwa ta jednak nie utrzymała się[2].

Przyłączone do Rosji w wyniku I rozbioru Polski. W imperium carskim położone były w guberni mohylewskiej, w powiecie mohylewskim. Były wówczas siedzibą wołości Połykowicze. W XIX w. wieś i majątek ziemski należący do Ładomirskich. Istniały tu wówczas dwa promy przez Dniepr.

Następnie wieś leżała w granicach Związku Sowieckiego. Od 1991 w niepodległej Białorusi.

Źródło

[edytuj | edytuj kod]

Już przed rozbiorami Połykowicze znane były z istniejącego do dziś źródła wody mineralnej (biał. Палыкавіцкая крыніца), wyróżniającego się stosunkowo wysoką zawartością anionów fluorkowych (0,49 mg/l) i wykorzystywanego w celach leczniczych. W XIX w. przy źródle rozwinął się kult prawosławny i zbudowano kaplicę pw. św. Paraskiewy Piątnicy. Od XIX w. w 8, 9 i 10 piątek po prawosławnej Wielkanocy odprawiano tu nabożeństwa, a do źródła chodziły procesje z Mohylewa. Odwiedzane one było przez wiele znamienitych osobistości, z carem Mikołajem II na czele.

Tradycja uroczystych procesji i modlitw kontynuowana jest również w czasach współczesnych. XIX-wieczna kaplica nie przetrwała do obecnych czasów. W jej miejscu na początku XXI w. zbudowano nową świątynię[2][3].

Ludzie związani z miejscowością

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Liczby ludności miejscowości obwodu mohylewskiego na podstawie spisu ludności wg stanu na dzień 14 października 2009 roku. (ros.).
  2. a b Палыкавіцкая крыніца. [dostęp 2021-05-21]. (biał.).
  3. Капліца вялікамучаніцы Параскевы Пятніцы. ЦЭНТР ДУХОЎНАЙ АСВЕТЫ І САЦЫЯЛЬНАГА СЛУЖЭННЯ БЕЛАРУСКАГА ЭКЗАРХАТА. [dostęp 2021-05-21]. (biał.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]