Peter Gabriel (album 1982)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Gabriel
Album studyjny Petera Gabriela
Wydany 8 września 1982
Nagrywany 1981-1982 w Ashcombe House, Bath, Anglia.
Gatunek rock eksperymentalny, rock alternatywny, new wave
Długość 45:27
Wydawnictwo Charisma
Geffen
Producent David Lord i Peter Gabriel
Oceny
Album po albumie

Peter Gabriel – czwarty album Petera Gabriela. Album ten w Stanach Zjednoczonych wydany został pod tytułem Security.

Na brzmienie tego albumu składają się głównie instrumenty elektroniczne (Gabriel wykorzystał między innymi Fairlight CMI) oraz przetworzone elektronicznie instrumenty akustyczne. Nagrywanie odbyło się w ówczesnym domu Gabriela – Ashcombe House w hrabstwie Somerset, w Anglii, na przełomie 1981 i 1982 r.[3] Album został zremasterowany w 2002 r.

Utwory są zróżnicowane tematycznie. "The Rhythm of the Heat" jest oparty na doświadczeniach Carla Gustava Junga, gdy ten obserwował afrykańskich bębniarzy. "San Jacinto" skupia się na bólu i strachu Indianina, który obserwuje jak kultura jego przodków zanika pod naporem współczesnego społeczeństwa. "Shock the Monkey" opowiada o zazdrości, używa symboliki, by opisać osobiste lęki. "Lay Your Hands on Me" podejmuje temat uzdrawiania poprzez zaufanie, temat ten pojawił się także w późniejszych albumach Gabriela. "The Family and the Fishing Net" porównuje współczesny ślub do składania ofiary voodoo. "Wallflower" opowiada o traktowaniu więźniów politycznych w Ameryce Łacińskiej w latach '80.[4]

Utwór "Shock the Monkey" został wykorzystany w filmie Projekt X z Matthew Broderickiem w roli głównej oraz w 110 odcinku serialu animowanego South Park. "Wallflower" został wykorzystany w filmie Ptasiek, w którym wystąpili Matthew Modine i Nicolas Cage. "I Have The Touch" został użyty w filmie Czekoladowa wojna, alternatywna wersja utworu pojawiła się w filmie Fenomen z Johnem Travoltą, a jego cover w wykonaniu Heather Novy wykorzystano w filmie Szkoła czarownic.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory napisane przez Petera Gabriela.

Strona A[edytuj | edytuj kod]

  1. "The Rhythm of the Heat" – 5:15
  2. "San Jacinto" – 6:21
  3. "I Have the Touch" – 4:30
  4. "The Family and the Fishing Net" – 7:00

Strona B[edytuj | edytuj kod]

  1. "Shock the Monkey" – 5:23
  2. "Lay Your Hands on Me" – 6:03
  3. "Wallflower" – 6:30
  4. "Kiss of Life" – 4:17

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]