Peter Wiggin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Peter Wiggin – bohater serii "Gra Endera" jest starszym bratem Endera Wiggina. Pojawia się w “Grze Endera”, “Cieniu Hegemona”, “Teatrze cieni”, “Cieniu Olbrzyma”, “Ksenocydzie” i “Dzieciach umysłu”. Peter jest jedyną postacią w serii, której dorastanie i przemiana -z okrutnego, psychopatycznego dziecka w charyzmatycznego przywódcę ludzkości, są tak dokładnie opisane.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

W „Grze Endera” Peter przedstawiony jest jako ambitny i buntowniczy brat Endera. Dowódcy Szkoły Bojowej uznają go za zbyt agresywnego i skreślają z listy kandydatów, przyjmując jego młodszego brata. W kolejnych częściach sagi wychodzi na jaw, iż to nie zbytnia agresja stanowiła przeszkodę w przyjęciu Petera do Szkoły Bojowej, ale brak umiejętności i cech przywódczych, które są niezbędne w roli dowódcy.

W domu rodzinnym znęca się nad rodzeństwem- Enderem i Valentine, które biernie poddaje się atakom. W późniejszych częściach sagi okrucieństwo Petera w stosunku do rodzeństwa wytłumaczone jest dwojako: on nie został przyjęty do Szkoły Bojowej, a jego brat tak, a w dodatku jego brat był bliżej związany z Valentine.

Peter przyznaje się, że na swój sposób kochał małego Endera i wpadał w szał, kiedy ten poświęcał mu mniej uwagi niż siostrze. Po wstąpieniu Endera do Szkoły Bojowej, rodzina Wigginów przeprowadza się do Północnej Karoliny. Jednak przeprowadzka nie wpływa pozytywnie na Petera. Wręcz przeciwnie- uwypukla jego okrucieństwo: Valentine znajduje w lesie oskalpowane wiewiórki. Peter jest najbardziej ambitny z rodzeństwa, co w końcu pozwala mu osiągnąć rzeczy na miarę swojego brata, Endera. Jednoczy ludzkość i wprowadza pokój na świacie metodami okrutnymi, ambitnymi i buntowniczymi.

W wieku dwunastu lat, Peter przekonuje siostrę do korzystania z internetowych tożsamości swoich rodziców, a w końcu do wykreowania anonimowych osobowości- Locke i Demostenesa, które w formie blogów publikują swoje przemyślenia. Demostenes, w którego wciela się Valentine, jest demagogiem wzniecającym wrogość w stosunku do Drugiego Paktu Warszawskiego, zwłaszcza Rosji.

Locke przyjmuje bardziej ustatkowaną i myślicielską pozę, wzywając do porozumienia między narodami. Każdy z mówców powoli zdobywa popularność i zwolenników, przez kilka lat wpływając na wydarzenia na świecie. Po zakończeniu wojny robali, problem wojny na ziemi zostaje rozwiązany przez traktat Locke.

Po zakończeniu wojny, Peter wysyła swojego brata na pierwszą ludzką kolonię. Valentine, spędziwszy wiele lat u boku okrutnego brata, udaje się w podróż razem z Enderem.

Dojście do władzy[edytuj | edytuj kod]

W „Cieniu Hegemona” Groszek, przeciwnik Petera (głównie z powodu jego nie bycia Enderem), w końcu do niego dołącza, kiedy Achilles de Flandres porywa członków drużyny Endera. Groszek rozwiązuje zagadkę z wiadomością od jednej z porwanych osób. Siostra Carlotta i Groszek przekonują Petera, że jego droga do władzy wymaga całkowitej dekonspiracji i ujawnienia osoby stojącej za Lockem, i zrezygnowania z pozycji Hegemona ze względu na zbyt młody wiek. Peterowi nie podoba się ten pomysł, ale zdaje sobie sprawę z tego, że jego przeciwnik Achilles może go ubiec w dekonspiracji lub nawet zabić. Peter używa swoich wpływów, aby przekazać dowództwo nad wojskami Tajlandii w ręce Groszka, który widzi ten kraj jako cel przyszłego ataku Indii pod władzą Achillesa.

Tymczasem Peter zajmuje się doradztwem na Haiti, ujawniając swoje zdolności przywódcze. Wydarzenia podczas pobytu Groszka w Tajlandii, sposób prowadzenia wojny przez Indie i informacje od kontaktów Petera ujawniają, iż prawdziwym celem Achillesa jest stworzenie imperium Chińskiego poprzez zdradzenie zarówno Indii jak i Tajlandii.

Peter ujawnia plany wojenne Chin tuż przed tym, kiedy Groszek ratuje grupę absolwentów szkoły bojowej z Indii. Działania Petera przyspieszają zdradę Chin. Indie i Tajlandia są tak wycieńczone wzajemną wojną, że Chiny prawie bezkrwawo przejmują władzę.

Nowe podboje Chin przerażają resztę świata, w efekcie czego Peter zostaje ogłoszony nowym Hegemonem w celu utrzymania pokoju.

Peter uważa się za jedyną osobę zdolną do utrzymania pokoju na świcie. Jednak w „Teatrze cieni” zaprasza Achillesa do współpracy, obojętny na zagrożenia z jego strony. W poprzedniej części sagi, Peter ujawnia psychopatyczną przeszłość Achillesa. Ten zaś mści się na Hegemonie, zmuszając go do ucieczki w kosmos.

W „Cieniu Olbrzyma” powraca kwestia jednoczenia świata przez Petera. Tworzy on Wolnych Ludzi Ziemi, organizację zrzeszającą państwa na całej ziemi. Zaczyna nie bez problemów, ale zyskuje coraz więcej członków, kiedy Groszek zaczyna pokonywać armie przeciwników. Na samym końcu historii jedynie Stany Zjednoczone nie wstąpiły do organizacji. Peter pomaga żonie Groszka, Petrze Arkanian, wychowywać dzieci i w końcu się pobierają.

Podróż kosmiczna Endera i Valentine trwa 50 lat ziemskich. Do tego czasu Peter jednoczy świat jako Hegemon i podupada na zdrowiu. Komunikuje się z bratem przez ansibl i opowiada o wszystkim, czego dokonał. Przeprasza też Endera za swoje zachowanie i uzyskuje przebaczenie. Ender mówi: „Wydaje mi się, że mogę o tym napisać”. Na podstawie tych rozmów, Ender pisze „Hegemona”, którego wydaje po śmierci Petera pod pseudonimem „Mówca umarłych”. Największą ironią jest fakt, że to Ender został zapamiętany jako okrutny niszczyciel, a Peter jako humanistyczny zbawiciel świata.

Nowy Peter[edytuj | edytuj kod]

W „Ksenocydzie”, podczas eksperymentalnej wycieczki „Na zewnątrz”, Ender przez przypadek dzieli swoją aiuę na trzy części: siebie, młodą Valentine i młodego Petera. Młody Peter jest karykaturalnym przedstawieniem wspomnień Endera: jest zły, sadystyczny i arogancki.

Fragmenty władzy Petera jako Hegemona są także przedstawione w „Ksenocydzie”. Na przykład organizacja Wolni Ludzie Ziemi zostaje zastąpiona przez Kongres Międzyplanetarny.

W „Dzieciach umysłu”, młody Peter podróżuje po Stu Światach z Si Wang-Mu za pomocą eksperymentalnego statku do podróży ponadświetlnych. Mają za zadanie przekonać jak najwięcej przywódców do odwołania Floty Ewakuacyjnej. W wyniku zabiegów Petera, Flota otrzymuje zakaz odpalenia Małego Doktora, broni mającej zniszczyć Lusitanię. W trakcie tych działań Ender umiera, a jego aiua przemieszcza się do Petera. Na końcu historii, młody Peter zakochuje się i poślubia Wang- Mu.