Petra Mede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Petra Mede
Petra Mede.jpg
Zdjęcie ze stycznia 2013
Imiona i nazwisko Petra Maria Mede
Data i miejsce urodzenia 7 marca 1970, Sztokholm
Narodowość szwedzka
Dziedzina sztuki taniec, komedia
Strona domowa

Petra Mede (ur. 7 marca 1970 w Sztokholmie) – szwedzka satyryczka, tancerka i prezenterka telewizyjna, znana m.in. jako prowadząca wszystkich trzech koncertów 58. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Malmö w 2013 roku.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jako dwunastoletnia dziewczynka rozpoczęła naukę w Szwedzkiej Akademii Baletowej. Z upływem lat jej zainteresowania artystyczne przesuwały się w stronę tańca współczesnego, w którym postanowiła specjalizować się, gdy w wieku 18 lat skończyła szkołę i zaczęła pracować jako zawodowa tancerka. Po okresie działalności w tym charakterze w Szwecji oraz we Francji, jej kariera została przerwana przez serię następujących po sobie kontuzji pleców, które bardzo poważnie zagrażały jej zdrowiu i zmusiły do rezygnacji z tańca.

Petra Mede i Graham Norton podczas Eurovision Song Contest’s Greatest Hits w 2015

Po kilku latach rehabilitacji postanowiła spróbować swoich sił w dziedzinie komedii. W 2005 Mede wygrała festiwal stand-upu Bungy Comedy i zaczęła profesjonalnie występować z własnymi monologami. Od 2007 była regularnie zapraszana do programów satyrycznych w szwedzkiej telewizji. W 2009 wygrała plebiscyt na najpopularniejszą kobietę ze świata szwedzkiej komedii. W tym samym roku powierzono jej rolę prezenterki podczas konkursu Melodifestivalen 2009, jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu szwedzkiej muzyki popularnej, stanowiącego zarazem krajowe preselekcje do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji.

W 2010 otrzymała własny program w telewizji TV3, zatytułowany Petra Mede Show i łączący elementy komedii oraz talk-show. W latach 2011 i 2012 prowadziła ceremonie rozdania nagród Guldbagge, będących najważniejszym wyróżnieniem w szwedzkiej branży filmowej. Stała się również jedną z najpopularniejszych w Szwecji konferansjerek, prowadzących rozmaite koncerty, festiwale, konferencje itp.

W maju 2013 roku Mede poprowadziła 58. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Malmö. Pod koniec marca 2015 roku została prowadzącą specjalny koncert jubileuszowy Eurovision Song Contest’s Greatest Hits organizowany w Londynie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]