Sakis Ruwas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sakis Ruwas
Ilustracja
Sakis Ruwas (2009)
Imię i nazwisko Anastasios Ruwas
Pseudonim Sakis Ruwas
Data i miejsce urodzenia 5 stycznia 1972
Korfu, Grecja
Gatunki pop-rock, pop, rock, R&B, blues rock, biały soul
Zawód piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, producent muzyczny, prezenter, model
Aktywność od 1991
Wydawnictwo Epic Records
Strona internetowa

Anastasios „Sakis” Ruwas (gr. Αναστάσιος „Σάκης” Ρουβάς; ur. 5 stycznia 1972 na Korfu) – grecki piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta, prezenter, producent muzyczny, aktor, model, były lekkoatleta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Anastasios Ruwas urodził się 5 stycznia 1972 roku we wsi Mandukion, niedaleko wyspy Korfu jako najstarszy z czterech synów kierowcy ambulansu Konstantinosa „Kostasa” Ruwasa i ekspedientki Anny-Marii Panaretu[1]. Ma trzech braci: Wasiliosa „Billy’ego”, Apostolosa „Tolisa” (ur. 1975) i Nikolasa „Nikosa” (ur. 1991)[2][3]. Pochodzi z biednej rodziny.

W wieku czterech latach wykazywał zdolności atletyczne, uczęszczał też na zajęcia baletowe. Jako dziesięciolatek zagrał w swojej pierwszej produkcji teatralnej, An i karharies itan antropi. Niedługo później zainteresował się muzyką, w tym np. twórczością Elvisa Presleya, i nauczył się gry na gitarze[4].

W 1984 roku jego rodzice rozwiedli się. Po ponownym wyjściu za mąż ich ojca, Sakis oraz Tolis przeprowadzili się do domu jego rodziców we wsi Potamos. W tym czasie nastolatek podejmował się różnych prac w celu utrzymania rodziny, pracował m.in. w warsztacie samochodowym oraz jako pracownik budowlany i barman[1]. Równolegle uczył się w szkole wieczorowej, gdzie miał problemy w nauce, głównie czytania i pisania. W wieku 15 lat Ruwas zaczął uprawiać lekkoatletykę, głównie skok o tyczce. W tej dziedzinie wygrał kilka nagród na zawodach sportowych. Po skończeniu pełnoletniości zakończył karierę sportową, by skupić się na rozwoju kariery muzycznej[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

1990–1993: Początki i pierwsze płyty[edytuj | edytuj kod]

W wieku 18 lat dołączył do zespołu Corfu Band, gdzie śpiewał piosenki z repertuaru wykonawców, takich jak np. Elvis Presley czy The Beatles. Występował w lokalnych klubach oraz hotelach. Podczas jednego z koncertów został dostrzeżony przez Eliasa Psinakisa, swojego późniejszego menedżera. W tym czasie piosenkarz przeprowadził się do Patras, gdzie wyjechał w celu rozwoju kariery. Tam poznał popularnego piosenkarza, Dakisa, który zaoferował mu swoją pomoc w rozwijaniu kariery. Niedługo potem Ruwas przeprowadził się do Aten, gdzie zamieszkał z Angielką o imieniu Sally, którą poznał na Korfu[1].

W 1991 roku zagrał w hali Show Centre. Jego występ obejrzał między innymi Nikos Muratidis, który polecił nastolatka autorowi piosenek, Jorgosowi Pawrianosowi. Niedługo później Ruwas podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną PolyGram[5]. W tym czasie jego menedżerem został, poznany na Korfu, Elias Psinakis. Kilka miesięcy później piosenkarz wystąpił na Festiwalu Piosenki w Salonikach, gdzie wygrał nagrodę w kategorii „Najlepsza kompozycja” (za utwór „Par’ta” napisany przez Nikosa Terzisa i Jorgosa Pawrianosa). W tym czasie Sakis Ruwas wydał swój debiutancki album studyjny zatytułowany po prostu Sakis Ruwas[6]. Płyta dotarła do pierwszego miejsca krajowej listy sprzedaży[7]. Na krążku znalazł się m.in. przebój „Par’ta”, a także single „1992”, „Ego s’agapo” i „Gia fantasu”[8].

We wrześniu 1992 roku ukazała się druga płyta studyjna Ruwasa zatytułowana Min andistekese[9], na której znalazły się single: „Gyrna”, „Na ziseis moro mu”, „Me kommeni tin anasa” i tytułowy „Min andistekese”[10]. W październiku 1993 roku premierę miał trzeci album długogrający piosenkarza zatytułowany Gia sena[11]. Na płycie znalazły się single: „To ksero eise moni”, „Ksehase to” i „Kane me”, który stał się radiowym przebojem[5].

1994–1995: Kolejne płyty i służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Zimą 1994 roku Sakis Ruwas nawiązał współpracę z producentem muzycznym i piosenkarzem Nikosem Karwelasem, z którym napisał i nagrał swoją czwartą płytę studyjną zatytułowaną Ema, dakria & idrotas[12]. Album zawierał single: „Ela mu”[13] i „Ksana”[14], które stały się radiowymi przebojami.

W tym samym czasie Ruwas został powołany do podjęcia służby wojskowej. Wydarzeniem zainteresowały się krajowe media, zwłaszcza w momencie, kiedy piosenkarz tłumaczył niechęć do podjęcia służby agorafobią. Niedługo później trafił do szpitala psychiatrycznego w Penteli, gdzie poddano go ocenie. W tym czasie media donosiły o tym, że miał podjąć próbę samobójczą. Po wyjściu ze szpitala Ruwas odbył służbę wojskową pod kontrolą psychiatryczną; musiał wówczas usunął kolczyk z ucha oraz obciąć długie włosy[15][16][17].

1996–1997: Tora archizun ta diskola i koncert w Green Line[edytuj | edytuj kod]

W 1996 roku Sakiw Ruwas wydał swój piąty album studyjny zatytułowany Tora archizun ta diskola[18], który promowany był przez tytułowy singiel[19]. Wiosną pojawił się też na płycie studyjnej Any Wisi pt. Travma w piosence „Se telo, me teleis”[20]. Zimą zaśpiewał gościnnie z piosenkarką podczas jej koncertu w ateńskim Chaos Club[1]. W tym samym roku użyczył głosu Quasimodo w greckiej wersji językowej filmu animowanego Dzwonnik z Notre Dame (gr. I panagia ton Parision), a na potrzeby oficjalnej ścieżki dźwiękowej do filmu nagrał piosenki: „Fewgo” (ang. „Out There”), „I lampsi tu uranu/Skotadi tu adi” (ang. „Heaven’s Light/Hellfire”) i „Otan” (ang. „Someday”)[21].

19 maja 1997 roku Ruwas zaśpiewał razem z tureckim piosenkarzem Burakiem Kutem podczas koncertu organizowanego w cypryjskim Green Line z okazji pojednania między krajami[22]. Choć za występ w koncercie artysta zdobył Międzynarodową Nagrodę im. Abdiego Ipekçiego za „globalne zrozumienie i współpracę”[23], udział piosenkarza w wydarzeniu spotkał się z atakami protestujących Greków i Turków, którzy obrzucali go jajkami, pomidorami i kamieniami[24]. Równie negatywne opinie wywołały piosenkarzowi greckie i grecko-cypryjskie media. Niedługo po tym icydencie Ruwas wyjechał na pół roku do Stanów Zjednoczonych, by wyciszyć zamieszanie wokół siebie[25].

1998–2000: Kati apo mena i 21os akatallilos[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 1998 roku Sakis Ruwas zaprezentował swoją szóstą płytę studyjną zatytułowaną Kati apo mena, która była jego pierwszym albumem wydanym pod szyldem wytwórni Minos EMI[26]. Na płycie znalazły się m.in. single „Telis i den telis”[27] i „Den echi sidera i kardia su”, który stał się przebojem w Grecji. W ramach promocji albumu piosenkarz zagrał koncert w ateńskim Virgin Megastore. W 1999 roku nagrał piosenkę „Oso ekso esena” w duecie z Steliosem Rokkosem[28]. Latem obaj koncertowali razem po Atenach[29].

W marcu 2000 roku premierę miał siódmy album studyjny Ruwas zatytułowany 21os akatallilos[30]. Płyta promowana była przez single: „Se telo san trelos”, „Askisi ipotagis”, „Delfinaki”, „Kanume onira” i „Andeksa”, który dotarł do pierwszego miejsca list przebojów w kraju[1]. W tym czasie piosenkarz wystąpił z Katy Garbi na koncercie organizowanym w Pili Aksiu w Salonikach. W maju trafił do szpitala z ostrym bólem brzucha, gdzie zdiagnozowano u niego zapalenie otrzewnej i zlecono usunięcie wyrostka robaczkowego. Pod koniec października tego samego roku zaczął występować na zimowych koncertach z Antonisem Remosem i Peggy Ziną w Apollonas[31]. W latach 2010–2001 był twarzą greckiej kampanii reklamowej marki Pepsi[32][33][34]. Latem 2000 roku, wraz z Psinakisem i kilkoma innymi celebrytami wyjechał na Mykonos, gdzie podróżował jachtem znajomego lekarza. W pojeździe znaleziono narkotyki, co wywołało burzę medialną wokół piosenkarza, któremu zarzucano zażywanie narkotyków. W celu uniknięcia rozprawy sądowej, Ruwas zapłacił karę grzywny[15].

2001–2002: Ola kala[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku Sakis Ruwas podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Licensing Music (częścią Universal Music France)[35]. W tym czasie nawiązał współpracę z amerykańskim producentem Desmondem Childem i Phoebus, z którymi napisał utwór „Disco Girl”[36]. Singiel stał się przebojem w Grecji i uzyskał status platynowej płyty za sprzedaż. W kwietniu Ruwas zdobył nagrodę na gali Arion Music Awards 2001 za wygrana w kategorii „Popowy piosenkarz roku”[37]. Singiel „Disco Girl” został też wydany na francuskim rynku muzycznym w angielskiej wersji językowej, za którą odpowiadał Andreas Carlsson[38]. W celu promocji utworu Ruwas zagrał kilkanaście koncertów po Francji[1].

W czerwcu 2002 roku Ruwas wydał swój ósmy album studyjny zatytułowany Ola kala[39], który został wydany też w europejskiej wersji, wzbogaconej o trzy anglojęzyczne piosenki[40]. Po 11 dniach od premiery krążek uzyskał status złotej płyty w Grecji, a po czterech miesiącach pokrył się platyną[1]. Album promowany był przez single: „Disco Girl”, „Mia zoi mazi” (angielska wersja: „The Light”) oraz tytułowy „Ola kala”[41][42]. Na francuskim wydaniu znalazł się singiel „Feelings”, będący coverem utworu Morrisa Alberta z 1975 roku[43]. Piosenka została też wydana po grecku (jako „Pes tis”)[44] i francusku (jako „Dis lui”)[45].

2003–2004: To chrono stamatao i Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2003 roku Ruwas wystąpił gościnnie na gali Arion Music Awards, gdzie zaśpiewał na scenie z Antonis Remos i Naną Muschuri. W grudniu ukazała się jego dziewiąta płyta studyjna zatytułowana To chrono stamatao[46], która pokryła się złotem. Krążek promowany był przez single „Pes tis”, „Telo na kitao”, „Chronia polla”[47] i tytułowy „To chrono stamatao”. W kolejnych miesiącach piosenkarz występował w klubie Fever z Jorgosem Tsalikisem oraz zespołem One.

Sakis Ruwas podczas występu w 49. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Stambule, maj 2004

W lutym 2004 roku pojawiły się doniesienia, że krajowa telewizja ERT zaproponowała Ruwasowi reprezentowanie Grecji podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Stambule[48][49][50]. W marcu pogłoski zostały potwierdzone przez stację[51], a konkursowym utworem piosenkarza został numer „Shake It[52]. W kwietniu Ruwas odebrał nagrodę na gali Arion Music Awards za wygraną w kategorii „Najlepszy piosenkarz popowy”[53]. W ramach przedeurowizyjnej trasy promocyjnej artysta wystąpił w kilku krajach, w tym m.in. w Finlandii[54][55]. Podczas przygotowań do występu w konkursie reprezentanta wspierała m.in. Dora Bakogianni, burmistrz Aten[56]. 12 maja Ruwas wystąpił w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i z trzeciego miejsca awansował do sobotniego finału. Zajął w nim trzecie miejsce z 252 punktami na koncie, w tym z maksymalną notą 12 punktów z Albanii, Cypru, Wielkiej Brytanii, Malty i Rumunii. Podczas obu występów piosenkarzowi towarzyszyły dwie tancerki oraz trzyosobowy chórek[57], w którego skład weszli m.in. finaliści krajowych talent show EuroStar (których laureat miał pierwotnie reprezentować Grecję na widowisku[58][59][60]): Apostolos Psihramis (zwycięzca formatu)[61][62], Andonis Dominos[63] i Yoanna Fafaliu[64][65].

W maju na rynku ukazała się reedycja jego albumu To chrono stamatao[66], wzbogacona o utwór „Shake It”[67]. Singiel przez dziewięć tygodni zajmował pierwsze miejsce na greckiej liście przebojów, a także zdobył status podwójnej platynowej płyty w kraju[68]. W czerwcu piosenkarz wystąpił gościnnie na gali MAD Video Music Awards, podczas której odebrał nagrodę za wygraną w kategorii „Najseksowniejszy występ” (za teledysk do piosenki „Pes tis”)[69]. W tym samym miesiącu otrzymał od stacji ERT propozycję reprezentowania Grecji w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji[70], jednak odrzucił propozycję[71]. 7 lipca wystąpił z turecką piosenkarką Sertab Erener na koncercie pokojowym między krajami. W sierpniu wziął udział w biegu z olimpijską pochodnią przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi organizowanymi w Atenach[72][73], wystąpił też gościnnie podczas ceremonii zamknięcia imprezy, w trakcie której zaśpiewał tradycyjną grecką pieśń „Karapiperim”[74]. Jesienią nagrał nową wersję piosenki „Se telo san trelos” w duecie z rosyjskim piosenkarzem Filippem Kirkorowem[75]. Pod koniec roku występował jako support Jorgosa Mazonakisa i Eleny Paparizou podczas ich koncertów w klubie Fever[76][77].

2005–2006: S’echo erotefti i Iparhi agapi edo[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2005 roku wydał swój dziesiąty album studyjny, zatytułowany S’echo erotefti[78], który zdobył certyfikat potrójnej platynowej płyty za wysoką sprzedaż w kraju[1]. Wydawnictwo promowane było przez single: „Chilia milia”, „Mila tis”, „Na m’ agapas”[79], „Cairo” i tytułowy „S’echo erotefti”. W tym samym miesiącu za singiel „Shake It” odebrał statuetkę za „najlepiej sprzedający się grecki singiel” na gali rozdania Nagród Muzycznych Arion[80]. We wrześniu został ogłoszony „najlepiej sprzedającym się greckim artystą 2004 roku” na gali World Music Award, a także zagrał koncert charytatywny w Olympic Indoor Hall dla 20-tys. publiczności.

14 lutego 2006 roku zagrał koncert walentynkowy w Athens College. Zapis audiowizualny z występów został wydany na płycie koncertowej zatytułowanej Live Ballads, która ukazała się na rynku 27 kwietnia 2006 roku. Na płycie CD znalazły się trzy nowe utwory piosenkarza: „Horis kardia” (greckojęzyczna wersja piosenki „The Blower’s Daughter” Damiena Rice’a), „Asai oli mu h zoi” i anglojęzyczna wersja „S’echo erotefti” – „I’m in Love with You”[81]. Album trafił na pierwsze miejsce list sprzedaży w kraju[1]. Na początku kwietnia Ruwas zaśpiewał utwór „Horis kardia” na gali Arion Music Awards 2006, podczas której odebrał nagrody za wygraną w kategoriach: „Najlepszy piosenkarz popowy” i „Najlepszy album popowy” (za płytę pt. S’echo erotefti)[82].

W maju, razem z Marią Menunos, prowadził 51. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Atenach. 18 maja duet zaśpiewał podczas otwarcia półfinału konkursu utwór „Love Shine a Light” zespołu Katrina and the Waves, który wygrał konkurs w 1997 roku[83]. Podczas interwału Ruwas wykonał swój singiel „I’m in Love with You”[84]. W czerwcu wystąpił gościnnie na gali MAD Video Music Awards 2006, gdzie wykonał utwory „Agapa me” (greckojęzyczną wersję piosenki „Abrázame” Julio Iglesiasa) i „Na m’ agapas”, a także odebrał nagrody za wygraną w kategoriach: „Najlepszy teledysk artysty” (za klip do utworu „Na m’ agapas”) i „Najlepiej ubrany artysta w teledysku” (za klip do utworu „Mila tis”). 6 grudnia 2006 roku wydał swój jedenasty album studyjny zatytułowany Iparhi agapi edo[85], który zdobył status platynowej płyty[86].

2007: Alter Ego i This Is My Live[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2007 roku Ruwas występował z Despiną Verdi w klubie Boom w Salonikach. 10 maja tego samego roku premierę miał film Alter Ego w reżyserii Nicholasa Dimitropulosa, w którym piosenkarz zagrał główną rolę Stefanosa[87]. Prace nad filmem rozpoczęły się w listopadzie poprzedniego roku[88]. Film zdobył mieszane opinie krytyków. Na potrzeby ścieżki dźwiękowej do produkcji artysta nagrał kilka piosenek, w tym m.in. dwa utwory w duecie z Dorettą Papadimitriu („Nothing” i „One with This World”)[89].

We wrześniu Ruwas zagrał specjalny koncert w teatrze Lycabettus, będący częścią kampanii zachęcającej do oddawania krwi[90]. Zapis audiowizualny z koncertu został wydany na płycie koncertowej zatytułowanej This Is My Live, która ukazała się 12 grudnia 2007 roku[91]. Na krążku znalazł się nowy singiel Ruwasa – „Stus 31 dromus”. W październiku piosenkarz wygrał nagrodę na gali Arion Music Awards 2007 za wygraną w kategorii „Najlepsza piosenka popowa” (za utwór „Ola gyro su gyrizun”; był też nominowany w czterech innych kategoriach[92].

2008–2009: Irtes i Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 2008 roku Ruwas i Antonis Remos odbyli światową trasę koncertową, w której ramach zagrali w Ameryce Północnej, Australii i Afryce Południowej. W tym czasie piosenkarz wydał swój nowy singiel – „+ se telo”, który stał się radiowym przebojem. W lipcu Ruwas został ogłoszony prowadzącym pierwszej edycji programu The X Factor w Grecji[93]. W październiku jego piosenka „Stus 31 dromus” zajęła trzecie miejsce w Konkursie Piosenki OGAE (Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji)[94].

Sakis Ruwas podczas sylwestrowego koncertu w klubie Starz w Atenach, 31 grudnia 2008

W listopadzie Ruwas wydał swój nowy singiel – „Irtes”, który dedykował swojej nowo narodzonej córce. 3 grudnia 2008 roku premierę miała dwunasta płyta studyjna Ruwasa zatytułowana Irtes[95], na której znalazły się single „+ se telo” i tytułowy „Irtes”. 4 grudnia rozpoczął zimową serię koncertów w klubie Starz[96].

W lutym 2009 roku Ruwas, wybrany kilka miesięcy wcześniej na reprezentanta Grecji w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Moskwie, wystąpił w specjalnym koncercie selekcyjnym, w którego trakcie została wybrana jego konkursowa propozycja. W trakcie programu piosenkarz wykonał trzy utwory autorstwa Dimitrisa Kontopulosa: „Out of Control”, „Right on Time” i „This Is Our Night”. Ostatecznie największe poparcie telewidzów i jurorów zdobyła trzecia propozycja[97]. Singiel „This Is Our Night”[98] zadebiutował na pierwszym miejscu listy przebojów[1]. Przed występem w konkursie Ruwas wyruszył w trasę promocyjną po Europie. 14 maja wystąpił w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i z czwartego miejsca awansował do sobotniego finału. Zajął w nim siódme miejsce ze 120 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów od Albanii, Bułgarii i Cypru.

1 lipca Ruwas zagrał koncert na stadionie Panathinaiko przez 40-tys. publicznością. Koncert organizowany był przez Krajową Radę Młodzieży w celu zachęcenia ludzi do dbania o środowisko[99]. Wydarzenie uchodzi za największe niesportowe wydarzenie przygotowywane na tym stadionie[100][101]. Od lipca do września odbył trasę koncertową pod nazwą Sakis Live Tour, w ramach której zagrał koncerty w dziesięciu miastach[102]. Zagrał też serię koncertów w Politia Live Clubbing w Salonikach. 20 sierpnia premierę miał amerykański film Duress, w którym Ruwas zagrał rolę Abnera Solviego[103]. W październiku piosenkarz ponownie prowadził program The X Factor, a także użyczył głosu kapitanowi Charlesowi T. Bakerowi w greckiej wersji językowej filmu animowanego Planet 51.

2010–2012: Parafora[edytuj | edytuj kod]

Sakis Ruwas podczas występu na stadionie Panathinaiko, 1 lipca 2009

Na przełomie 2009 i 2010 roku Ruwas otworzył własny klub S oraz restuarację EDO serwującą sushi. 2 marca 2010 roku w klubie S doszło do pożaru, który naraził właściciela na straty w wysokości ok. czterech milionów euro. W maju piosenkarz zagrał sześciotygodniową serię koncertów w Politia Live Clubbing w Salonikach[104]. W tym samym roku pojawił się gościnnie w utworze „Tarros i aliteia” Tamtej Goduadze. Singiel okazał się przebojem w kraju i zapewnił piosenkarzom nagrodę na gali MAD Video Music Award za wygraną w kategorii „Najlepszy teledysk nagrany przez duet lub współpracujących wykonawców”[105].

14 grudnia 2010 roku premierę miał trzynasty album studyjny piosenkarza zatytułowany Parafora[106], który dotarł do pierwszego miejsca krajowej listy sprzedaży. W pierwszym tygodniu po premierze krążek został sprzedany w ponad 24 tys. egzemplarzy, dzięki czemu zdobył status podwójnej platynowej płyty[1]. Album promowany był m.in. przez singiel „Space ton chrono”[107], który dotarł na szczyt list przebojów oraz zapewnił piosenkarzowi nagrodę na gali Balkan Music Awards 2010 w kategorii „Najlepsza bałkańska piosenka”. Pozostałymi singlami z płyty Parafora zostały: „Emena tes”[108], „Oi dio mas”, „Nekros okeanos” i tytułowy utwór „Parafora”[109]. W czerwcu Ruwas otrzymał nominacje do nagrody MAD Video Music Awards w kategoriach: „Artysta roku”, „Modowa ikona roku” i „Najlepszy teledysk pop” (za klip do piosenki „Space ton chrono”). W tym samym miesiącu wraz ze swoim bratem, Wasilisem, otworzył własną, telewizyjno-filmową firmę produkcyjną Sakis Rouvas Kinematografos EPE[110]. 27 sierpnia piosenkarz wystąpił na Mykonos Xlsior Festival organizowanym w celu wsparcia ruchu środowisk LGBT. We wrześniu została zaprezentowana kolekcja ubrań firmy Sprider Stores, sygnowana nazwiskiem Ruwasa[111].

Sakis Ruwas podczas koncertu w Athinon Arena, styczeń 2011

W październiku Ruwas odebrał Europejską Nagrodę Muzyczną MTV 2010 dla najlepszego greckiego wykonawcy[112], dzięki czemu był nominowany do nagrody dla najlepszego europejskiego wykonawcy. Na przełomie 2010 i 2011 roku piosenkarz towarzyszył Anie Wisi w serii koncertów organizowanych w Athinon Arena pod nazwą Face2Face[113]. W tym samym czasie powrócił jako gospodarz trzeciej edycji programu The X Factor[114]. 2 lutego 2011 roku wystąpił podczas pokazu MADWalk. W lutym 2012 roku zaprezentował nowy singiel – „Bad Thing”. W maju premierę miał jego kolejny utwór – „Tora”[115], który wykonał na gali MAD Video Music Awards 2012, gdzie odebrał nagrody w kategoriach: „Męski artysta roku” i „Artysta roku”[116].

Od 2013: Kolejne projekty[edytuj | edytuj kod]

W maju 2013 roku premierę miał prowadzony przez Ruwasa program Iroes anamesa mas, emitowany w telewizji ANT1[117][118]. Latem piosenkarz zadebiutował na deskach teatru w sztuce The Bacchae, gdzie wcielił się główną rolę Dionizosa[119][120]. Za tę kreację otrzymał nagrodę na gali Greek Theatre Critics Awards 2014 w kategorii „Starożytny dramat”[121]. W maju premierę miał jego nowy singiel – „Mia chara na pernas”[122], a sam piosenkarz został nominowany do nagród MAD Video Music Awards 2013 w kategoriach: „Męski artysta roku”, „Artysta roku”, „Najlepszy teledysk pop” i „Teledysk roku”[123]. Pod koniec listopada Ruwas został wyróżniony przez Helleńską Unię Eptanisianów za swoją pracę filantropijną[124][125].

W styczniu 2014 roku Ruwas wsparł Elpida Foundation, zostając dawcą szpiku kostnego[126]. W marcu rozpoczął pracę na planie filmu Chevalier, który był zgłoszony jako grecka propozycja do zdobycia Nagrody Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” podczas 89. gali wręczenia Oscarów[127][128]. Od 26 kwietnia do 11 października trwała trasa koncertowa piosenkarza zatytułowana Ace of Hearts Tour. We grudniu 2014 roku odbyła się premiera musicalu Chraklis, Oi dodeka atloi, w którym Ruwas grał główną rolę Herkulesa[129]. W styczniu 2015 roku ukazał się album zawierający piosenki ze spektaklu w wykonaniu Ruwasa[130].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Media spekulowały o związku Ruwasa z osobowościami, takimi jak m.in. modelka Zeta Logotheti czy piosenkarka Elli Kokkinu[15].

W 2003 roku, podczas kręcenia kampanii reklamowej dla marki Vodafone, poznał modelkę Katię Zyguli, z którą zaczął się spotykać. Ruwas potwierdził związek z modelką podczas jednego z wywiadów radiowych[131][132]. W czerwcu 2008 roku ogłosił, że z Zyguli spodziewają się dziecka[133]. 2 listopada 2008 roku urodziła się ich córka, Anastasia[134][135]. 15 października 2011 roku para doczekała się drugiego dziecka, syna Aleksandrosa[136]. 3 stycznia 2013 roku urodziła się ich córka, Ariandi[137][138]. Czwarte dziecko pary urodziło się 21 kwietnia 2016 roku[139].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Sakis Rouvas (1991)
 • Min antistekese (1992)
 • Gia sena (1993)
 • Ema, dakria & idrotas (1994)
 • Tora archizun ta diskola (1996)
 • Kati apo mena (1998)
 • 21os akatallilos (2000)
 • Ola kala (2002)
 • To chrono Stamatao (2003; reedycja w 2004)
 • S’echo erotefti (2005)
 • Iparhi agapi edo (2006)
 • Irtes (2008)
 • This Is Our Night (2009)
 • Parafora (2010)

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Ścieżki dźwiękowe[edytuj | edytuj kod]

 • Alter Ego (2007)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l Βιογραφία > Σάκης Ρουβάς (gr.). tralala.gr. [dostęp 2017-03-12].
 2. Κι εσύ στο σούπερ μάρκετ Σάκη μου (gr.). gossip-tv.gr. [dostęp 2017-03-12].
 3. Ο αδερφός του Σάκη Ρουβά στο Ναυτικό (gr.). gossip-tv.gr. [dostęp 2017-03-12].
 4. Ο Σάκης Ρουβάς εμφανίζεται στο Ακρωτήρι Estate Seaside. (gr.). pamebouzoukia.gr. [dostęp 2017-03-12].
 5. a b Σάκης Ρουβάς > ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ (gr.). matia.gr. [dostęp 2017-03-12].
 6. Σάκης Ρουβάς – Σάκης Ρουβάς (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 7. O Σάκης Ρουβάς…Superman! (gr.). zappit.gr. [dostęp 2017-03-12].
 8. Σάκης Ρουβάς – Για Φαντάσου / Εγώ Σ' Αγαπώ (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 9. Min Antistekesai – Sakis Rouvas (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-12].
 10. Σάκης Ρουβάς – Μην Αντιστέκεσαι (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 11. Σάκης Ρουβάς – Για Σένα (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 12. Aima Dakrya & Idrotas – Sakis Rouvas (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-12].
 13. Σάκης Ρουβάς – Αίμα, Δάκρυα & Ιδρώτας / Έλα Μου (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 14. Σάκης Ρουβάς – Ξανά / Γροθιά (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 15. a b c Sakis, ο Έλληνας θεός (gr.). espressonews.gr, 2007. [dostęp 2017-03-12].
 16. Ο Σάκης γατζώθηκε στο τζιπ για να μην πάει στρατό (gr.). inewsgr.com, 2009-12-17. [dostęp 2017-03-12].
 17. Σάκης Ρουβάς: Τα γιαούρτια στην πράσινη γραμμή και τα χάπια που τον «πότιζαν» (gr.). gossip-tv.gr, 2013-04-02. [dostęp 2017-03-12].
 18. Tora Archizoun Ta Dyskola – Sakis Rouvas (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-12].
 19. Σάκης Ρουβάς – Τώρα Αρχίζουν Τα Δύσκολα / Κάποτε Θα 'Μαστε Μαζί (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 20. Άννα Βίσση* – Τραύμα (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 21. Alan Menken, Stephen Schwartz – Η Παναγία Των Παρισίων (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 22. Adrian Higgs: Peace Concert On Cyprus Takes Place Despite Violence (ang.). W: Billboard [on-line]. 1997-07-07. [dostęp 2017-03-12].
 23. (17) Greek, Turkish pop idols to perform today amidst criticism (ang.). hri.org, 1997-05-19. [dostęp 2017-03-12].
 24. Σ. Ρουβάς: «Στις συναυλίες που έκανα “έτρωγα” αβγά, ντομάτες, πέτρες» (gr.). pinnokio.gr. [dostęp 2017-03-12].
 25. Η επεισοδιακή συναυλία του Σάκη Ρουβά στην Κύπρο. Όταν ο μανατζέρ του «ξέχασε» τον Αττίλα και τη γενοκτονία των Ποντίων... (gr.). mixanitouxronou.gr, 2014-08-06. [dostęp 2017-03-12].
 26. Σάκης Ρουβάς – Κάτι Από Μένα (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 27. Σάκης Ρουβάς – Θέλεις Ή Δεν Θέλεις (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 28. Στέλιος Ρόκκος – Σάκης Ρουβάς ”’Οσο έχω εσένα” (1999) (gr.). tralala.gr. [dostęp 2017-03-12].
 29. Στέλιος Ρόκκος & Σάκης Ρουβάς: Ξανά μαζί μετά από 14χρόνια (gr.). queen.gr, 2013-06-13. [dostęp 2017-03-12].
 30. Σάκης Ρουβάς – 21ος Ακατάλληλος (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 31. Ρέμος - Ρουβάς!!! (gr.). mad.tv, 2000-10-27. [dostęp 2017-03-12].
 32. 1st Pepsi Commercial
 33. SAKIS at Pepsi 2
 34. PEPSI Commercial 3- Sakis
 35. Maria Paravantes: A Greek in Paris (ang.). W: Billboard [on-line]. 2002-08-04. [dostęp 2017-03-12].
 36. Σάκης Ρουβάς – Disco Girl (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 37. [http://www.musiccorner.gr/news/arion_02/final.html Μουσικά Βραβεία "ΑΡΙΩΝ" 2002... Όλα τα ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!] (gr.). musiccorner.gr. [dostęp 2017-03-12].
 38. Sakis* – Disco Girl (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 39. Σάκης Ρουβάς – Όλα Καλά (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 40. Sakis* – Όλα Καλά (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 41. Sakis* – Ola Kala (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 42. Sakis* – Ola Kala (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 43. Sakis* – Ola Kala (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 44. Sάκης Rουβάς* – Πες Της (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 45. Sakis Rouvas* – Dis Lui (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 46. Σάκης Ρουβάς – Το Χρόνο Σταματάω (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 47. Sakis Rouvas* – Χρόνια Πολλά (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 48. Sietse Bakker: Greek final tonight, Rouvas probably to Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-02-10. [dostęp 2014-03-12].
 49. Sietse Bakker: Complications in Greek national selection EuroStar (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-03. [dostęp 2014-11-19].
 50. Sietse Bakker: Oikotimes: ERT makes announcement tomorrow (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-13. [dostęp 2014-11-19].
 51. Edwin van Gorp: Sakis Rouvas will represent Greece (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-15. [dostęp 2014-07-30].
 52. Theo Vatmanidis: Official: Sakis Rouvas will represent Greece! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-17. [dostęp 2014-07-30].
 53. Theo Vatmanidis: Sakis Rouvas voted best male pop singer (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-04-02. [dostęp 2014-11-30].
 54. Martti Immonen: Let’s see if Finns can Shake it (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-04-14. [dostęp 2014-11-19].
 55. Martti Immonen: Sakis Rouvas: “Blablabla when I forget the words (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-04-20. [dostęp 2014-11-19].
 56. Roel Philips: Mayor of Athens joins Greek delegation (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-09. [dostęp 2014-11-19].
 57. Sietse Bakker: New episode in Greek song selection soap (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-14. [dostęp 2014-11-19].
 58. Theo Vatmanidis: Greece 2004: A Voice For Europe (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-09-18. [dostęp 2014-11-19].
 59. Theo Vatmanidis: New title for the Greek Preselection show (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-10-21. [dostęp 2014-11-19].
 60. Theo Vatmanidis: Official: Talent show for Greek Preselection (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-10-23. [dostęp 2014-11-19].
 61. Sietse Bakker: Apostolos Psichramis represents Greece in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-12. [dostęp 2014-11-19].
 62. Edwin van Gorp: Scepticism ERT if Apostolos is able to perform (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-16. [dostęp 2014-11-19].
 63. Sietse Bakker: EuroStar not cancelled, but developments ongoing (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-10. [dostęp 2014-11-19].
 64. Theo Vatmanidis: Presentation of Greek entry broadcasted tonight (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-20. [dostęp 2014-11-19].
 65. Greece - 2004 (ang.). www.diggiloo.net. [dostęp 2014-11-19].
 66. To Hrono Stamatao – Sakis Rouvas (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-12].
 67. Sakis Rouvas* – Shake It (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 68. Roel Philips: Double platinum record for Sakis Rouvas (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-21. [dostęp 2014-12-23].
 69. Mad Video Music Awards! Και του χρόνου! (gr.). mad.tv, 2004-06-27. [dostęp 2017-03-12].
 70. Sietse Bakker: ERT asked Sakis Rouvas again! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-06-15. [dostęp 2014-12-24].
 71. Teo Vatmanidis: Rouvas declines singing for Greece in 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-22. [dostęp 2014-12-24].
 72. Itamar Barak: Olympics: 'Sakis Rouvas to carry the torch' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-08-12. [dostęp 2014-12-23].
 73. Sietse Bakker: Olympics: Sakis Rouvas carries torch! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-08-13. [dostęp 2014-12-23].
 74. Athanasia Vogiari: Η ώρα του παιδιού: Η τούμπα του Σάκη στην Τελετή Λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων! (gr.). tralala.gr, 2011-09-22. [dostęp 2017-03-12].
 75. Roel Philips: Kirkorov and Rouvas record gay anthem (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-10. [dostęp 2017-03-12].
 76. Μαζωνάκης-Ρουβάς σε πυρετό (gr.). mad.tv, 2004-12-11. [dostęp 2017-03-12].
 77. Η Ελενα Παπαρίζου στο Live@5 (gr.). mad.tv, 2004-12-27. [dostęp 2017-03-12].
 78. S' Eho Erotefthi – Sakis Rouvas (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-12].
 79. Σάκης Ρουβάς – Να Μ'αγαπάς (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 80. Roel Philips: Sakis, Helena, Ruslana & Michalis win Greek award (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-04-06. [dostęp 2018-04-04].
 81. Live Ballads – Sakis Rouvas (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-12].
 82. Οι νικητές της 5ης απονομής των βραβείων ΑΡΙΩΝ! (gr.). musiccorner.gr, 2006-03-29. [dostęp 2017-03-12].
 83. Sietse Bakker: 13:00 CET Live coverage dress rehearsal (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-05-17. [dostęp 2017-03-12].
 84. Richard West-Soley: Last semifinal dress rehearsal (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-05-18. [dostęp 2017-03-12].
 85. Σάκης Ρουβάς – Υπάρχει Αγάπη Εδώ (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 86. ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ > "Υπάρχει αγάπη εδώ" (gr.). musiccorner.gr. [dostęp 2017-03-12].
 87. Sakis: I have a lot of Alter Egos! (ang.). sakis-rouvas-greek.blogspot.gr, 2007-05-01. [dostęp 2017-03-12].
 88. Stella Floras: Sakis stars in new explosive film (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-11-13. [dostęp 2017-03-12].
 89. Various / Σάκης Ρουβάς – Alter Ego - Τα Τραγούδια Και Η Μουσική Από Την Ταινία (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 90. ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ > "This is my live" (gr.). musiccorner.gr. [dostęp 2017-03-12].
 91. Σάκης Ρουβάς – This Is My Live (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 92. Μουσικά Βραβεία Αρίων 6η απονομή: Οι νικητές (gr.). madata.gr, 2007-10-30. [dostęp 2017-03-12].
 93. Ο Σάκης Ρουβάς θα παρουσιάζει το X-Factor του ANT1 (gr.). otherside.gr, 2008-08-02. [dostęp 2017-03-12].
 94. OGAE SONG CONTEST 2008 (ang.). sechuk.com. [dostęp 2017-03-12].
 95. Irthes – Sakis Rouvas (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-12].
 96. Ο Σάκης Ρουβάς στο Starz (gr.). in2life.gr, 2008-12-02. [dostęp 2017-03-12].
 97. GREEK NATIONAL FINAL 2009 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2017-03-12].
 98. Sakis* – This Is Our Night (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 99. Ξεσήκωσε το κατάμεστο Καλλιμάρμαρο ο Σάκης Ρουβάς (gr.). madata.gr, 2009-07-02. [dostęp 2017-03-12].
 100. ΜΟΥΣΙΚΗ - «Στα άκρα»... Ηρθε η επιτυχία (gr.). ethnos.gr, 2009-12-18. [dostęp 2017-03-12].
 101. A spectacular concert by Sakis Rouvas; more than 50,000 attended (ang.). oikotimes.com, 2009-07-18. [dostęp 2017-03-12].
 102. Jarmo Siim: Sakis continues 'flying' after Moscow (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-06-27. [dostęp 2017-03-12].
 103. Συνέντευξη Τύπου ESC 2009 (gr.). W: ERT [on-line]. eurovision.ert.gr. [dostęp 2017-03-12].
 104. Μετακομίζει στην Θεσσαλονίκη η οικογένεια Ρουβά (gr.). sigmalive.com, 2010-04-26. [dostęp 2017-03-12].
 105. Mad Video Music Awards 2010 by Vodafone (gr.). videomusicawards.gr. [dostęp 2017-03-12].
 106. Parafora – Sakis Rouvas (ang.). W: iTunes [on-line]. itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-12].
 107. Σάκης Ρουβάς – Σπάσε Το Χρόνο (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 108. Sakis* – Εμένα Θες (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 109. Σάκης Ρουβάς – Παράφορα (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 110. Ο Ρουβάς τώρα και επιχειρηματίας! (gr.). protothema.gr, 2010-06-13. [dostęp 2017-03-12].
 111. Γιορτάστε και εσείς την «Ημέρα μόδας» με το Σάκη Ρουβά (gr.). newsbeast.gr, 2010-09-16. [dostęp 2017-03-12].
 112. Afroditi Lakkiotis: Sakis Rouvas Nominated for Best European Act @ MTV Europe Music Awards (ang.). eu.greekreporter.com, 2010-10-19. [dostęp 2017-03-10].
 113. Άννα Βίσση και Σάκης Ρουβάς επιβεβαιώνουν τη συνεργασία τους... (gr.). mad.tv, 2012-10-03. [dostęp 2017-03-12].
 114. Στο X Factor 3 ο Σάκης Ρουβάς (gr.). madata.gr, 2010-04-18. [dostęp 2017-03-12].
 115. Άκου το νέο τραγούδι του Σάκη Ρουβά “Τώρα”! (gr.). tralala.gr, 2012-05-04. [dostęp 2017-03-12].
 116. Οι νικητές των Mad Video Music Awards 2012 (gr.). queen.gr, 2012-06-21. [dostęp 2017-03-12].
 117. Ο Σάκης Ρουβάς παρουσιαστής της μεγάλης κοινωνικής αποστολής του Ant1 “ Ήρωες ανάμεσά μας” (gr.). fthis.gr, 2013-02-23. [dostęp 2017-03-17].
 118. Την Παρασκευή 24 Μαίου η πρεμιέρα για τους "Ήρωες ανάμεσά μας" (gr.). nocomments.gr, 2013-05-14. [dostęp 2017-03-17].
 119. O Σάκης Ρουβάς, Διόνυσος στις «Βάκχες» (gr.). tovima.gr, 2013-04-05. [dostęp 2017-03-17].
 120. O Σάκης Ρουβάς.. ως Διόνυσος στις Βάκχες του Ευρυπίδη (gr.). .happytv.gr, 2013-07-10. [dostęp 2017-03-17].
 121. Sakis Rouvas wins Theater Award amid reactions (ang.). protothema.gr, 2014-12-09. [dostęp 2017-03-12].
 122. Νέο τραγούδι - Σάκης Ρουβάς – «Μια χαρά να περνάς» (gr.). hit-channel.com, 2013-05-03. [dostęp 2017-03-17].
 123. Mad Video Music Awards 2013: Όλες οι υποψηφιότητες (gr.). metadata.gr. [dostęp 2017-03-17].
 124. Ο Σάκης Ρουβάς γίνεται γραμματόσημο! (gr.). tvnea.com, 2013-11-17. [dostęp 2017-03-17].
 125. Ο Σάκης Ρουβάς έγινε γραμματόσημο (gr.). karfitsa.gr, 2013-11-27. [dostęp 2017-03-17].
 126. Ο Σάκης Ρουβάς έγινε εθελοντής δότης στην Τράπεζα Μυελού των Οστών! (gr.). tlife.gr, 2014-01-30. [dostęp 2017-03-17].
 127. Το «Chevalier» της Αθηνάς Ραχήλ Τσαγκάρη θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στα Όσκαρ του 2017 (gr.). W: The Huffington Post [on-line]. huffingtonpost.gr, 2016-09-15. [dostęp 2017-03-17].
 128. Greece submits 'Chevalier' to Oscars (ang.). screendaily.com, 2016-09-21. [dostęp 2017-03-17].
 129. Ο Σάκης Ρουβάς ανεβαίνει στο σανίδι ως... Ηρακλής (gr.). protothema.gr, 2014-09-18. [dostęp 2017-03-12].
 130. Σάκης Ρουβάς – Ηρακλής - Οι 12 Άθλοι (ang.). discogs.com. [dostęp 2017-03-12].
 131. Με τα φτερά του έρωτα (gr.). espressonews.gr, 2010-02-10. [dostęp 2017-03-12].
 132. Σάκης Ρουβάς: «Η Κάτια με βασάνισε πολύ. Δεν ήταν εύκολο να την προσεγγίσω» (gr.). newsnowgr.com, 2012-06-05. [dostęp 2017-03-12].
 133. Η Ελληνίδα "Αντζελίνα" που θα γίνει... μαμά "Ρουβίτσα"! (gr.). espressonews.gr, 2008-06-13. [dostęp 2017-03-12].
 134. Γέννησε η Κάτια Ζυγούλη (gr.). zougla.gr, 2008-11-02. [dostęp 2017-03-12].
 135. Γέννησε η Κάτια Ζυγούλη (gr.). otherside.gr, 2008-11-03. [dostęp 2017-03-12].
 136. Γεννήθηκε ο γιος τους! (gr.). yupi.gr, 2011-10-15. [dostęp 2017-03-12].
 137. http://www.i-diadromi.gr/2013/01/blog-post_3834.html (gr.). i-diadromi.gr, 2013-01-04. [dostęp 2017-03-12].
 138. Ποιο όνομα θα δώσουν στην κόρη τους ο Ρουβάς και η Ζυγούλη (gr.). iefimerida.gr, 2013-01-04. [dostęp 2017-03-12].
 139. Σάκης Ρουβάς - Κάτια Ζυγούλη: Βγήκαν από το μαιευτήριο, αγκαλιά με τον γιο τους! (gr.). tlife.gr, 2016-04-25. [dostęp 2017-03-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]