Phil Collen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Phil Collen
Ilustracja
Imię i nazwisko

Phillip Collen

Data i miejsce urodzenia

8 grudnia 1957
Londyn

Instrumenty

gitara

Gatunki

rock

Zawód

muzyk

Powiązania

Lucy, Tush, Dumb Blondes, Girl, Man Raze, Cybernauts

Zespoły
Def Leppard
Strona internetowa

Phil Collen (ur. 8 grudnia 1957 w Londynie) – angielski gitarzysta rockowy, kompozytor i autor wielu tekstów.

W 2004 roku muzyk wraz ze Steve'em Clarkiem został sklasyfikowany na 41. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Swoją karierę muzyczną rozpoczynał w glamrockowym zespole Girl. W 1982 roku zastąpił na stanowisku gitarzysty w Def Leppard Pete'a Willisa, który został wyrzucony za nadużywanie alkoholu. Tuż po dołączeniu do reszty ekipy, szybko stał się ważną osobą w zespole, a wraz ze Steve'em Clarkiem tworzyli jeden z najbardziej uznanych w dziejach muzyki rockowej duet gitarowy, który potem został potocznie nazwany "terror twins", zaś albumy "Pyromania" i "Hysteria" wywindowały zespół do czołówki najpopularniejszych wykonawców muzyki rockowej. Po śmierci Steve'a Clarka na albumie "Adrenalize" Phil Collen przejął wszystkie partie gitarowe po zmarłym koledze i w studio przez długi czas był jedynym gitarzystą, dopóki na miejsce Steve'a nie dołączył irlandzki gitarzysta Vivian Campbell. Phil Collen w międzyczasie uczestniczył również w innych projektach muzycznych. W zespole Cybernauts nagrał album koncertowy wraz z Joe Elliottem, Davidem Bowie oraz dwoma członkami Spiders From Mars. Projekt ten miał być jednorazowy i nawiązywał do fascynacji wszystkich wykonawców glam-rockiem. W 2004 roku Phil Collen założył swój własny projekt o nazwie Man-Raze, gdzie Phil docelowo gra na gitarze i śpiewa. W zespole tym znalazł się dawny kolega Phila z zespołu Girl, basista Simon Laffy oraz perkusista Sex Pistols Paul Cook. Jest weganinem, wcześniej przez wiele lat był wegetarianinem.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • "My First Guitar" (2011, film dokumentalny, reżyseria: Nick Mead)[2]
  • "The Ritchie Blackmore Story" (2015, film dokumentalny, reżyseria: Alan Ravenscroft)[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time – Jan. 23, 2004. blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07]. (ang.).
  2. My First Guitar (2011). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-03]. (ang.).
  3. The Ritchie Blackmore Story (2015). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-03]. (ang.).