Przejdź do zawartości

Philip Ahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Philip Ahn
Ilustracja
Jako Mistrz w serialu Kung-fu (1974-75)
Imię i nazwisko

Pil Lip Ahn

Data i miejsce urodzenia

29 marca 1905
Highland Park

Data i miejsce śmierci

28 lutego 1978
Los Angeles

Zawód

aktor

Lata aktywności

1935-1978

Philip Ahn (ur. 29 marca 1905, zm. 28 lutego 1978) – amerykański aktor koreańskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony jako Pil Lip Ahn w Highland Park w Kalifornii. Jego rodzice przybyli do Stanów Zjednoczonych trzy lata wcześniej. Jego ojciec – Ahn Chang-ho, był znanym działaczem na rzecz niepodległości Korei w okresie kolonialnym.

Z aktorstwem zetknął się przypadkowo, kiedy jako uczeń szkoły średniej odwiedził plan filmowy Złodzieja z Bagdadu. Reżyser filmu Douglas Fairbanks zaproponował mu próbne zdjęcia, na co jednak nie zgodziła się matka Philipa. Po ukończeniu szkoły średniej, w 1923 rozpoczął pracę na plantacji ryżu, która należała do „Akademii Młodych Koreańczyków” – organizacji społecznej działającej na terenie USA i mającej na celu przygotowywanie koreańskich imigrantów do życia w Korei po zrzuceniu zwierzchnictwa Japonii. W 1934 rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii oraz zaczął uczęszczać na kursy aktorskie. Jeszcze w tym samym roku wystąpił w sztuce teatralnej Merrily We Roll Along. Rok później filmem A Scream in the Night zadebiutował w kinie. W okresie przedwojennym zagrał m.in. w Żółty skarb (1936), Pasażerka na gapę (1936), gdzie partnerował Shirley Temple oraz Córa Szanghaju (z Anną May Wong) z 1937 i Król Chinatown z 1939 oraz kilku innych filmach, których akcja na ogół rozgrywała się lub ocierała o środowisko ludzi żółtoskórych.

Podczas II wojny światowej grywał Japończyków w licznie tworzonych w Hollywood filmach propagandowych. Przez krótki okres służył w armii, ale został z niej zwolniony z powodu kontuzji nogi. Powrócił do zawodu aktora. Po wojnie występował u tak znanych reżyserów jak: Henry King, Michael Anderson, George Roy Hill, Lewis Milestone. W 1966 partnerował Elvisowi Presleyowi w komedii Podrap mnie w plecy. Pojawiał się również na szklanym ekranie. Do najbardziej znanych jego telewizyjnych kreacji można zaliczyć rolę „mistrza” w serialu Kung-fu. Gościnnie pojawił się również w kilku odcinkach serialu M*A*S*H i Bonanza.

Przez niemal całe swoje życie był aktywistą społecznym. W latach studenckich działał w kilku organizacjach studenckich. Podczas wojny w Wietnamie pod egidą USO (United Service Organizations) odwiedzał amerykańskich żołnierzy w Wietnamie Południowym. Był aktywnie zaangażowany w życie społeczności koreańskiej w Los Angeles.

Posiada gwiazdę w hollywoodzkiej alei gwiazd (nr 6205) i był pierwszym w historii azjatyckim aktorem, który taką gwiazdę otrzymał[1].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Philip Ahn. [w:] hwof.com [on-line]. [dostęp 2013-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (31 lipca 2012)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]