Przeklęte wzgórza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przeklęte wzgórza
Halls of Montezuma
Gatunek

film wojenny

Data premiery

4 stycznia 1951

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski, japoński

Czas trwania

113 min

Reżyseria

Lewis Milestone

Scenariusz

Michael Blankfort

Główne role

Richard Widmark
Jack Palance
Reginald Gardiner
Robert Wagner

Muzyka

Sol Kaplan

Zdjęcia

Winton C. Hoch
Harry Jackson

Scenografia

Albert Hogsett
Lyle R. Wheeler
Thomas Little
Bruce MacDonald

Kostiumy

Charles LeMaire

Montaż

William Reynolds

Produkcja

Robert Bassler

Wytwórnia

20th Century Fox

Przeklęte wzgórza (ang. Halls of Montezuma) – amerykański film wojenny z 1951 roku w reżyserii Lewisa Milestone’a, dedykowany amerykańskiej piechocie morskiej[a].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa na Pacyfiku. Amerykańska piechota morska ląduje na jednej z wysp zajętych przez Japończyków[b]. Jedną z kompanii dowodzi por. Anderson. Amerykanie od razu napotykają na twardy opór fanatycznych obrońców, który dzięki potężnemu wsparciu artylerii okrętowej i lotnictwa oraz broni pancernej udaje się im łatwo przełamać. Problemy zaczynają się, gdy „marines” docierają do gór – nieoczekiwanie trafiają pod silny ostrzał pocisków rakietowych odpalanych gdzieś zza wzgórz. Ponosząc straty Amerykanie zmuszeni są się wycofać. Przygotowują kolejny generalny szturm ze wsparciem lotnictwa. Jednak zanim on nastąpi, muszą poznać lokalizację japońskich wyrzutni. W tym celu ppłk Gilfillan wysyła Andersona wraz z kilkoma ludźmi na patrol celem zdobycia języka. Po wielu perypetiach zwiad Andersona powraca z kilkoma jeńcami, w tym z dwoma oficerami. Nie chcą oni nic mówić, jednak znaleziony przy jednym z nich szkic pozwala ustalić na mapie gdzie znajdują się japońskie wyrzutnie. W rezultacie, na kilka minut przed amerykańskim atakiem, Gilfillan jest w stanie przekazać do sztabu dokładne położenie japońskich wyrzutni. Zmasowany nalot amerykańskiego lotnictwa, wspierający atak piechoty morskiej na wzgórza, niszczy nieprzyjacielskie wyrzutnie, przyczyniając się do jego powodzenia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak podają napisy czołówki filmu.
  2. Z kontekstu fabuły filmu wynika, że chodzi o Okinawę i pod takim właśnie tytułem (Okinawa) film był rozpowszechniany m.in. w Niemczech i we Francji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]