Przeklęte wzgórza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przeklęte wzgórza
Halls of Montezuma
Gatunek film wojenny
Rok produkcji 1950
Data premiery 4 stycznia 1951
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski, japoński
Czas trwania 113 min
Reżyseria Lewis Milestone
Scenariusz Michael Blankfort
Główne role Richard Widmark
Muzyka Sol Kaplan
Zdjęcia Winton C. Hoch, Harry Jackson
Scenografia Albert Hogsett, Bruce MacDonald, Thomas Little, Lyle R. Wheeler
Kostiumy Charles Le Maire
Montaż William Reynolds
Produkcja Robert Bassler
Wytwórnia 20th Century Fox

Przeklęte wzgórza (Halls of Montezuma) – amerykański film wojenny z 1950 roku w reż. Lewisa Milestone’a, dedykowany amerykańskiej piechocie morskiej[a].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa na Pacyfiku. Amerykańska piechota morska ląduje na jednej z wysp zajętych przez Japończyków[b]. Jedną z kompanii dowodzi por. Anderson. Amerykanie od razu napotykają na twardy opór fanatycznych obrońców, który dzięki potężnemu wsparciu artylerii okrętowej i lotnictwa oraz broni pancernej udaje się im łatwo przełamać. Problemy zaczynają się, gdy „marines” docierają do gór – nieoczekiwanie trafiają pod silny ostrzał pocisków rakietowych odpalanych gdzieś zza wzgórz. Ponosząc straty Amerykanie zmuszeni są się wycofać. Przygotowują kolejny generalny szturm ze wsparciem lotnictwa. Jednak zanim on nastąpi muszą poznać lokalizację japońskich wyrzutni. W tym celu ppłk. Gilfillan wysyła Andersona wraz z kilkoma ludźmi na patrol celem zdobycia języka. Po wielu perypetiach zwiad Andersona powraca z kilkoma jeńcami, w tym z dwoma oficerami. Nie chcą oni nic mówić, jednak znaleziony przy jednym z nich szkic pozwala ustalić na mapie gdzie znajdują się japońskie wyrzutnie. W rezultacie, na kilka minut przed amerykańskim atakiem, Gilfillan jest w stanie przekazać do sztabu dokładne położenie japońskich wyrzutni. Zmasowany nalot amerykańskiego lotnictwa, wspierający atak piechoty morskiej na wzgórza, niszczy nieprzyjacielskie wyrzutnie, przyczyniając się do jego powodzenia.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak podają napisy czołówki filmu.
  2. Z kontekstu fabuły filmu wynika, że chodzi o Okinawę i pod takim właśnie tytułem (Okinawa) film był rozpowszechniany min. w Niemczech i we Francji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]