Phillip Buck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Phillip Jun Buck
Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1941
Ongjin, Korea Północna

Rodzaj działalności

misjonarz chrześcijański, działacz na rzecz praw człowieka

Pastor
Przynależność

Zbory Boże

Okres urzędowania

od 1989

Wielebny Phillip Jun Buck (ur. 6 stycznia 1941) – chrześcijański misjonarz w Rosji i Chinach, działacz na rzecz praw człowieka w Korei Północnej. Jest Amerykaninem koreańskiego pochodzenia. W 2007 roku został odznaczony Nagrodą Odwagi Cywilnej, przyznawanej przez Fundację Johna Traina. Należy do Kościoła Zielonoświątkowców, w którym pełni rolę pastora.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Phillip Jun Buck urodził się w 1941 w miejscowości położonej w powiecie Ongjin (prowincja Hwanghae Południowe), obecnie ten teren należy do Korei Północnej. Razem z bratem został oddzielony od rodziców z powodu wojny koreańskiej, podobnie, jak wiele jego rówieśników. Wysłano go do sierocińca w Korei Południowej. Ukończył teologię na uniwersytecie w Han Sae[1]. W 1982 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych[2].

W 1989 uzyskał obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i został pastorem w stanie Washington[1]. Niedługo po tym wyjechał jednak do Rosji, a następnie do Chin, gdzie pomagał uchodźcom z Korei Północnej. W 1997 odnalazł swoją rodzinę. Ponieważ żyła ona w ciężkich warunkach, Buck postanowił zwiększyć swoje wysiłki na rzecz pomocy Koreańczykom[2].

W 1997 założył w mieście Sun Bong Goon (Korea Północna) piekarnię, w której wytwarzano m.in. makaron. Pomagał w ten sposób zmniejszyć skutki wielkiej klęski głodu, która nawiedziła Koreę w latach 1995-1999[3].

W latach 1997-2006 zorganizował wiele schronień dla uciekinierów w północno-wschodnich Chinach. Przekazywał im leki, pożywienie i odzież. Jego system tajnych schronień był porównywany do Underground Railroad – umownego szlaku ucieczki amerykańskich zbiegłych czarnoskórych niewolników, działającego w XIX wieku na terenie USA. Ponadto zorganizował transport do Korei Południowej przez Bangkok dla ponad 200 uciekinierów[4].

Aresztowanie[edytuj | edytuj kod]

W maju 2005 został aresztowany przez władze chińskie w mieście Yanji. Powodem zatrzymania było przyłapanie go podczas eskortowania 14 uciekinierów[1]. Przetrzymywano go w więzieniu ponad rok, zwolniony został dopiero po interwencji ambasady Stanów Zjednoczonych[3]. Dziennikarze New York Times określili areszt Amerykanina jako przejaw postępującej wrogości władz chińskich wobec imigrantów z Korei Północnej[5]. Pomimo oficjalnego zakazu przebywania w Chinach oraz próśb swoich dzieci o zaprzestanie działalności, 65-letni wówczas Buck powrócił do pomocy uciekinierom[4].

Nagroda[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku Fundacja Johna Traina przyznała mu Nagrodę Odwagi Cywilnej. Jest to nagroda przyznawana "bardziej za wytrwały opór w walce ze złem z dużym ryzykiem osobistym, niż za bohaterstwo militarne"[1][6]. Buck otrzymał również 50,000 dolarów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d 2007 Civil Courage Prize Honoree: The Rev. Phillip Buck. The Civil Courage Prize. [dostęp 2018-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-08)]. (ang.).
  2. a b Detained in China: Rev. Phillip Jun Buck. Life Funds for North Korean Refugees. (ang.).
  3. a b Bill Powell: An Activist for North Koreans Wins Release. 6 sierpnia, 2012. [dostęp 2018-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-23)]. (ang.).
  4. a b c Lucky Severson: North Korea Refugees. PBS, 6 stycznia 2012. (ang.).
  5. Nicholas Eberstadt and Christopher Griffin: Saving North Korea's Refugees. 19 lutego, 2007. (ang.).
  6. w oryg.: "steadfast resistance to evil at great personal risk — rather than military valor"