Przejdź do zawartości

Piłka nożna plażowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piłka nożna plażowa
Ilustracja
Mecz piłki nożnej plażowej
Inne nazwy

beach soccer

Główna organizacja

Beach Soccer Worlwide (BSWW)

Charakterystyka
Rodzaj sportu

gra zespołowa

Sport kontaktowy

tak

Popularność
Dyscyplina olimpijska

nie

Dyscyplina paraolimpijska

nie

Drużyna KP Łódź wznosząca Puchar Polski w 2014
Mecz Kolumbia-Paragwaj w 2015
Jeden z meczów Mistrzostw Świata w 2006

Piłka nożna plażowa (ang. beach soccer) - gra zespołowa, wariant piłki nożnej rozgrywany na piasku. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek. Nie jest to dyscyplina olimpijska, ale beach soccer jest rozgrywany na Światowych Igrzyskach Sportów Plażowych, Plażowych igrzyskach azjatyckich oraz Igrzyskach Europejskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze profesjonalne zawody w beach soccera (turniej towarzyski) rozegrane zostały w Miami w 1993, zaś premierowe Mistrzostwa świata w piłce nożnej plażowej odbyły się w 1995 na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Od 2009 Mistrzostwa rozgrywane są co dwa lata. Kolejnym krokiem w promocji tej dyscypliny sportu na świecie jest seria pokazowych imprez, przeprowadzonych od 1996 pod nazwą Pro Beach Soccer Tour. W 1998 rozegrano w Monako premierową edycję Europejskiej Ligi Beach Soccera nad którą patronat objął 14. książę Monako - Albert II Grimaldi. W 2000 do życia powołana została świata organizacja Beach Soccer Worldwide. W 2005 (na mocy umowy podpisanej pomiędzy BSWW i FIFA) - przy tej drugiej organizacji powstała komórka o nazwie FIFA Beach Soccer, odpowiedzialna za organizację Mistrzostw Świata.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne zasady zostały przyjęte w 1992 roku. Źródła:[1]

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Gra rozgrywana jest pomiędzy dwiema drużynami, każda z nich jest złożona z czterech zawodników w polu i bramkarza. Aby mecz mógł się rozpocząć obie drużyny muszą mieć minimum pięciu graczy.

Liczba zmian jest nieograniczona, zmiany są lotne. Na ławce zmian powinno być od 5 do 7 zawodników. Gracz rezerwowy może wejść na boisko tylko po tym, jak gracz, którego zmienia otrzymał plastron przekazany od rezerwowego. Stroje zawodników składają się ze spodenek oraz koszulki. Zawodnicy nie mogą nosić butów, ale dozwolone jest użycie miękkich ochraniaczy na kostki, ściągaczy, skarpetek lub bandaży. Bramkarz nie musi mieć obowiązku noszenia rękawic. Golkiperzy powinni nosić stroje kontrastujące od kolorów koszulek zawodników lub sędziów.

Dozwolone jest dotykanie piłki każdą częścią ciała z wyjątkiem rąk, bramkarz może dotykać piłki ręką tylko w swoim polu karnym. Bramkarz nie może posiadać piłki w polu karnym dłużej niż 4 sekundy. Bramkarz może złapać piłkę podaną przez zawodnika swojej drużyny tylko jeden raz, dopóki piłki nie dotknie zawodnik drużyny przeciwnej.

Czas gry[edytuj | edytuj kod]

Gra trwa 36 minut i składa się z 3 tercji, z których każda ma 12 minut. Przerwa między tercjami wynosi 3 minuty. Jest on odmierzany przez oficjalny zegar i jest zatrzymywany podczas przerw w grze. Każdy mecz musi mieć swojego zwycięzcę (nie ma remisów). W razie remisu po 3 tercjach jest zarządzana trzyminutowa dogrywka. W razie remisu po dogrywce następuje seria rzutów karnych, która jest rozgrywana według zasady złotego gola (rzuty karne są rozgrywane do momentu osiągnięcia jednobramkowej przewagi po jakiejkolwiek kolejce).

Czas jest zatrzymywany w momencie, gdy zostaje strzelony gol, zawodnik odniesie kontuzję wymagającą interwencji służb medycznych, jest rzut wolny lub rzut karny. Czas nie jest zatrzymywany, gdy piłka wyjdzie na aut.

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Mecz kontroluje 3 sędziów, z których 2 znajduje się przy liniach bocznych, a 1 kontroluje zmiany. Sędziowie nie sygnalizują końca tercji, ale zatrzymują czas podczas przerw w grze. Tylko pierwszy sędzia ma prawo do oceny stanu piłki.

Stałe fragmenty gry[edytuj | edytuj kod]

Po faulu, zagraniu ręką, błędzie zmiany lub przetrzymaniu przez bramkarza piłki w swoim polu karnym przez okres dłuższy niż 4 sekundy następuje rzut wolny. W przypadku rzutu wolnego po faulu rzut wolny musi być wykonywany przez zawodnika sfaulowanego, chyba że ten zszedł z boiska. Podczas wykonywania rzutu wolnego żaden zawodnik z wyjątkiem bramkarza nie może zasłaniać bramki. W przypadku rzutu wolnego na połowie ataku wszyscy zawodnicy w grze znajdują się maksymalnie na linii strzału. Kiedy faul odgwizdany jest na połowie obrony, zawodnicy tworzą wizualny szpaler prowadzący na szerokość narożnych chorągiewek. Po wejściu zawodnika rezerwowego przed zejściem zawodnika zmienionego (błąd zmiany) drużyna przeciwna wykonuje rzut wolny ze środka boiska.

Po wyjściu piłki poza pole gry piłka może być wprowadzana do gry poprzez wrzut piłki rękoma zza głowy lub poprzez kopnięcie piłki położonej na piasku.

Rzut karny jest zarządzany po faulu dokonanym przez zawodnika w swoim polu karnym lub zagraniu ręką w swoim polu karnym. Jest on wykonywany z odległości 9 metrów od bramki na środku wizualnej linii wyznaczającej pole karne.

Po wyjściu piłki za linię końcową (po dotknięciu piłki przez zawodnika tej drużyny, której jest linia) zarządzany jest rzut rożny, który jest wykonywany przez drużynę przeciwną. Jeśli jako ostatni piłkę dotknął zawodnik drużyny przeciwnej, to grę wznawia bramkarz poprzez wyrzut piłki z własnego pola karnego.

Po strzelonej bramce gra jest wznawiana od środka boiska przez drużynę, która straciła bramkę. Rozpoczęcie pierwszych dwóch tercji jest naprzemienne. Przed rozpoczęciem meczu oraz przed trzecią tercją zarządzane jest losowanie. Gola nie można strzelić bezpośrednio kopnięciem rozpoczynającym mecz. Piłka powinna być podana przynajmniej raz i musi być zagrana minimum na odległość równą jej średnicy zanim dotknie jej inny gracz.

Kartki[edytuj | edytuj kod]

Sędzia może pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę. Żółta kartka oznacza ostrzeżenie. Dwie żółte kartki skutkują kartką czerwoną. Żółta kartka jest przyznawana zawodnikowi, który drugi raz będąc rezerwowym wszedł na boisko przed zejściem gracza zmienianego.

Jeżeli drużyna pozostanie z mniej niż trzema graczami zdolnymi do gry (w związku z akcjami dyscyplinarnymi), zostanie uznana za drużynę przegraną niezależnie od wyniku gry sprzed momentu, kiedy gra została zatrzymana. W tym wypadku zarządzony będzie wynik meczu 10:0 dla drużyny wygrywającej.

Natomiast przy dostaniu kartki czerwonej zawodnik musi opuścić boisko do końca meczu. Po dwóch minutach (lub w przypadku straconej bramki w tym okresie) drużyna może w jego miejsce wprowadzić innego zawodnika.

Boisko.

Boisko[edytuj | edytuj kod]

Boisko jest pokryte piaskiem i ma 35-37 metrów długości i 26-28 metrów szerokości, a bramki mają 2,2 metra wysokości i 5,5 metra szerokości. Bramki są umieszczone pośrodku końcowych linii boiska. Do jej poprzeczki i słupków zamontowana jest siatka.

Na boisku nie ma linii wyznaczających pole karne i środek boiska, są tylko linie ograniczające boisko. Linie ograniczające boisko mają 10 cm szerokości i powinny być zrobione z taśmy w kolorze kontrastującym z piaskiem. Powinny być one przymocowane przy pomocy kotwic piaskowych i zaczepione do bramek i słupków. Boisko powinno być otoczone strefą dwumetrowej szerokości.

Linia środkowa i linia końca pola karnego jest wyznaczona przez dwie chorągiewki, które są poza boiskiem (w odległości 1 m za linią). Pole karne rozpoczyna się w odległości 9 metrów od bramki. W narożnikach boiska są 4 czerwone chorągiewki. Chorągiewki wyznaczające środek boiska również są czerwone, a chorągiewki z pola karnego są żółte. Chorągiewki powinny mieć 1,5 m wysokości (licząc od powierzchni piasku), nie powinny mieć ostrych zakończeń oraz powinny być wykonane z niełamliwego plastiku. Mogą być wbite w piasek albo osadzone w specjalnej podstawie.

Rozgrywki międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela przedstawia zwycięzców międzynarodowych imprez w beach soccerze.

Rok Mistrzostwa świata Puchar Interkont. Mundialito Turniej kwalifikacyjny do MŚ (UEFA) Liga Europy Puchar Europy Mistrzostwa Azji Mistrzostwa Afryki Mistrzostwa Ameryki Płn Mistrzostwa Ameryki Płd Mistrzostwa Oceanii
1994 --- ---  Brazylia
więcej
--- --- --- --- --- --- --- ---
1995  Brazylia
2.USA 3.ENG 4.ITA
więcej
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
1996  Brazylia
2.URU 3.ITA 4.USA
więcej
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
1997  Brazylia
2.URU 3.USA 4.ARG
więcej
---  Brazylia
więcej
--- --- --- --- --- --- --- ---
1998  Brazylia
2.FRA 3.URU 4.PER
więcej
--- Stany Zjednoczone USA
więcej
---  Niemcy
więcej
 Portugalia
więcej
--- --- --- --- ---
1999  Brazylia
2.POR 3.URU 4.PER
więcej
---  Brazylia
więcej
---  Hiszpania
więcej
 Hiszpania
więcej
--- --- --- --- ---
2000  Brazylia
2.PER 3.ESP 4.JPN
więcej
---  Brazylia
więcej
---  Hiszpania
więcej
--- --- --- --- --- ---
2001  Portugalia
2.FRA 3.ARG 4.BRA
więcej
---  Brazylia
więcej
---  Hiszpania
więcej
 Portugalia
więcej
--- --- --- --- ---
2002  Brazylia
2.POR 3.URU 4.THA
więcej
---  Brazylia
więcej
---  Portugalia
więcej
 Portugalia
więcej
--- --- --- --- ---
2003  Brazylia
2.ESP 3.POR 4.FRA
więcej
---  Portugalia
więcej
---  Hiszpania
więcej
 Portugalia
więcej
--- --- --- --- ---
2004  Brazylia
2.ESP 3.POR 4.ITA
więcej
---  Brazylia
więcej
---  Francja
więcej
 Portugalia
więcej
--- --- --- --- ---
2005  Francja
2.POR 3.BRA 4.JPN
więcej
---  Brazylia
więcej
---  Włochy
więcej
 Szwajcaria
więcej
--- ---  Brazylia
więcej
---
2006  Brazylia
2.URU 3.FRA 4.POR
więcej
---  Brazylia
więcej
---  Hiszpania
więcej
 Portugalia
więcej
 Bahrajn
więcej
 Kamerun
więcej
Stany Zjednoczone USA
więcej
 Brazylia
więcej
Wyspy Salomona W-y Salomona
więcej
2007  Brazylia
2.MEX 3.URU 4.FRA
więcej
---  Brazylia
więcej
---  Portugalia
więcej
 Ukraina
więcej
Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA
więcej
 Nigeria
więcej
Stany Zjednoczone USA
więcej
Wyspy Salomona W-y Salomona
więcej
2008  Brazylia
2.ITA 3.POR 4.ESP
więcej
---  Portugalia
więcej
 Hiszpania
więcej
 Portugalia
więcej
 Hiszpania
więcej
Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA
więcej
 Senegal
więcej
 Meksyk
więcej
 Brazylia
więcej
---
2009  Brazylia
2.SUI 3.POR 4.URU
więcej
---  Portugalia
więcej
 Hiszpania
więcej
 Rosja
więcej
 Hiszpania
więcej
 Japonia
więcej
 Nigeria
więcej
 Salwador
więcej
 Brazylia
więcej
Wyspy Salomona W-y Salomona
więcej
2010 --- ---  Brazylia
więcej
 Ukraina
więcej
 Portugalia
więcej
 Rosja
więcej
--- --- --- --- ---
2011  Rosja
2.BRA 3.POR 4.SLV
więcej
 Rosja
więcej
 Brazylia
więcej
---  Rosja
więcej
---  Japonia
więcej
 Senegal
więcej
 Meksyk
więcej
 Brazylia
więcej
 Tahiti
więcej
2012 ---  Rosja
więcej
 Portugalia
więcej
 Hiszpania
więcej
 Szwajcaria
więcej
 Rosja
więcej
--- --- --- --- ---
2013  Rosja
2.ESP 3.BRA 4.TAH
więcej
 Iran
więcej
 Hiszpania
więcej
---  Rosja
więcej
---  Iran
więcej
 Senegal
więcej
 Stany Zjednoczone
więcej
 Argentyna
więcej
Wyspy Salomona W-y Salomona
więcej
2014 ---  Brazylia
więcej
 Portugalia
więcej
 Rosja
więcej
 Rosja
więcej
 Hiszpania
więcej
--- --- --- --- ---
2015  Portugalia
2.TAH 3.RUS 4.ITA
więcej
 Rosja
więcej
--- ---  Portugalia
więcej
---  Oman
więcej
Madagaskar Madagaskar
więcej
 Meksyk
więcej
 Brazylia
więcej
---
2016 ---  Brazylia
więcej
 Brazylia
więcej
 Polska
więcej
 Ukraina
więcej
 Portugalia
więcej
---  Senegal
więcej
--- --- ---
2017  Brazylia
2.TAH 3.IRN 4.ITA
więcej
 Brazylia
więcej
 Brazylia
więcej
---  Rosja
więcej
---  Iran
więcej
---  Panama
więcej
 Brazylia
więcej
---
2018 ---  Iran
więcej
 Portugalia
więcej
---  Włochy
więcej
--- ---  Senegal
więcej
--- --- ---
2019  Portugalia
2.ITA 3.IRN 4.JPN
więcej
 Iran
więcej
 Portugalia
więcej
 Rosja
więcej
 Portugalia
więcej
---  Japonia
więcej
---  Meksyk
więcej
 Brazylia
więcej
 Tahiti
więcej

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beach Soccer Laws of the Game.. [dostęp 2017-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-05)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]