Picrodendraceae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Picrodendraceae
Ilustracja
Petalostigma pubescens
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Nazwa systematyczna
Picrodendraceae Small
J. New York Bot. Gard. 18: 184. Aug 1917[2]
Typ nomenklatoryczny
Picrodendron Griseb. (1860)[2]
Owocujący pęd Tetracoccus dioicus

Picrodendraceaerodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje 24–25 rodzajów liczących 80 gatunków. Rośliny te występują w Australii i Oceanii, w południowej Azji, w Afryce subsaharyjskiej, w Ameryce Środkowej i Południowej (z wyjątkiem Patagonii[1][3]. Niektórzy przedstawiciele tej rodziny są ważnym źródłem drewna, toksyn i wykorzystywane są w lecznictwie ludowym[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Drzewa, krzewy i półkrzewy. Zaliczane tu rośliny są zróżnicowane pod względem morfologicznym, częstą cechą jest naprzeciwległe ulistnienie i liście ząbkowane na brzegu z gruczołkami na szczycie ząbków[1]. W obrębie rośliny spotyka się także rośliny ulistnione skrętolegle i okółkowo, z liśćmi pojedynczymi i pierzastymi, także z liśćmi całobrzegimi. Kwiaty są jednopłciowe (rośliny są dwu- i jednopienne) i zawsze pozbawione płatków korony. Kielich składa się z 2 do 10 i więcej działek, podobnie liczba pręcików wynosi od 2 do bardzo wielu. Czasem obecne są prątniczki. Zalążnia jest górna, składa się z 2 do 5 owocolistków, tworzących odpowiednią liczbę komór, w których znajdują się po 2 zalążki[3]. Owocemtorebki, przy czym nasiona często rozsiewane są przez mrówki (myrmekochoria)[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina była włączana dawniej do wilczomleczowatych jako podrodzina Oldfieldioideae i była pierwszą wyodrębnioną rodziną z wilczomleczowatych po zmianach w systemach wynikających z zastosowania badań molekularnych w analizach filogenetycznych. Jako odrębna rodzina rośliny te włączone zostały do malpigiowców (Malpighiales), w obrębie których sytuowane są jako grupa siostrzana rodziny liściokwiatowatych (Phyllanthaceae). Taką też pozycję rodzina ta zajmuje w systemie APG III z 2009 i według APweb[1].

Wykaz rodzajów[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-08-04].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). [dostęp 2011-08-04].
  3. a b c Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 254. ISBN 1-55407-206-9.
  4. Genera of Picrodendraceae (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-08-04].