Pierre Salinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierre Salinger
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko Pierre Emil George Salinger
Data i miejsce urodzenia 14 czerwca 1925
San Francisco
Data i miejsce śmierci 16 października 2004
Cavaillon, Francja
Senator Stanów Zjednoczonych z Kalifornii (1. Klasa)
Okres od 4 sierpnia 1964
do 31 grudnia 1964
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Clair Engle
Następca George Lloyd Murphy

Pierre Emil George Salinger (ur. 14 czerwca 1925, zm. 16 października 2004) – amerykański dziennikarz, sekretarz prasowy prezydentów USA, senator z Kalifornii.

Studiował na Uniwersytecie w San Francisco. Pracował jako dziennikarz w programie informacyjnym stacji ABC, ABC News. W administracji prezydentów USA Kennedy’ego i Johnsona był rzecznikiem prasowym Białego Domu.

W lipcu 1964 został mianowany senatorem ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej, na dokończenie kadencji zmarłego senatora Claira Engle. Na jesieni 1964 kandydował samodzielnie do Senatu, ale nie został wybrany; zaledwie kilka dni przed upływem kadencji zrezygnował z mandatu (31 grudnia 1964) i został zastąpiony przez wybranego już następcę, George’a L. Murphy’ego.

W listopadzie 1996 nagłośnił teorię, że katastrofa samolotu z Nowego Jorku do Paryża 17 lipca 1996 została spowodowana omyłkowym zestrzeleniem przez marynarkę wojenną USA; wersja ta, zaczerpnięta z Usenetu, okazała się fałszywa, a łatwowierność w odniesieniu do informacji z Internetu otrzymała nazwę syndromu Pierre Salingera.

Zmarł w 2004 roku w szpitalu w Cavaillon we Francji. Po śmierci jego ciało zostało pochowane na Narodowym Cmentarzu w Arlington w Wirginii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)