Pilsner Urquell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pilsner Urquell
piwo
ilustracja
Rodzaj

pilzner

Data i miejsce wprowadzenia

11.11.1842
Pilzno

Twórca Josef Groll
Producent Plzeňský Prazdroj
Strona internetowa
Wartość odżywcza
(100 g)
Etanol 4,4 g

Pilsner Urquell – (wym. [ˈpɪlznɐ ˈʔuːɐ̯ˌkvɛl]; nazwa czeska: Plzeňský prazdroj [ˈpl̩zɛɲskiː ˈprazdroj]) - marka jasnego piwa produkowanego w Pilźnie w Czechach przez browar Plzeňský Prazdroj a.s., należący od 2017 r. do japońskiej Asahi Group.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mimo że w pierwszej połowie XIX w. znana była już produkcja piwa z użyciem drożdży dolnej fermentacji, głównie w Bawarii, to jednak właśnie piwu Pilsner Urquell udało się zaistnieć w historii jako prekursor piw typu lager (dolnej fermentacji).

Kiedy po 3 latach budowy, w roku 1842 ukończono budowę Browaru Mieszczańskiego w Pilźnie, właściciele browaru (12 pilzneńskich mieszczan) zatrudnili bawarskiego piwowara Josefa Grolla, aby ten zaczął warzyć nowatorskie piwa z wykorzystaniem drożdży dolnej fermentacji. Pierwsza warka została uwarzona 5 października 1842 r. i po 37 dniach fermentacji i leżakowania, w dniu 11 listopada 1842 r. trafiła do sprzedaży.[1] Groll zarówno drożdże jak i surowce sprowadził z Bawarii, jednak poddał słód suszeniu w dużo niższej temperaturze niż wówczas wszyscy robili. Efektem tego było uzyskanie bardzo jasnego (nie prażonego, przypiekanego) słodu, który wprowadził do piwa czystą i jasną bazę słodową. Piwo od początku charakteryzowało się jasną barwą, czystym aromatem słodowym, wyraźnym kwiatowo-ziołowym chmielem i solidną pianą. Czysty słodowo-chmielowy smak udało się uzyskać również dzięki wyjątkowo miękkiej wodzie dostarczanej do browaru, która nadawała piwu dodatkowej gładkości i lekkości. W kolejnych warkach zaczęto stosować już czeski jęczmień i chmiel z Żatca, co dodatkowo nadało piwu swoistego charakteru.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu dekad zmieniały się nieznacznie parametry piwa. W 1844 r. Pilsner Urquell miał 12,28% ekstraktu wagowo i 5,20% alkoholu objętościowo. W kolejnych dekadach parametry te były sukcesywnie obniżane, do obecnych 11,8% eks. i 4,4% alk.[1] W 1859 r. zastrzeżono dla tego piwa nazwę Pilsner, natomiast w 1898 r. dodano drugi człon "Urquell" (praźródło). Piwo od początku do dziś warzone jest z użyciem rzadko już stosowanej techniki potrójnej dekokcji. Ze względu na swój ogromny sukces i nowatorskie podejście Pilsner Urquell zaczął być masowo naśladowany, nadając z czasem grupie piw o podobnych cechach miano stylu nazywanego pils lub pilzner.

W latach 2002−2011, ze względów ekonomicznych oraz produkcyjnych, dostępny na polskim rynku Pilsner Urquell był warzony i rozlewany na licencji przez Tyskie Browary Książęce należące do KP. Od kwietnia 2011, wraz z ukończeniem rozbudowy macierzystego browaru, piwo ponownie jest importowane bezpośrednio z browaru Plzeňský Prazdroj a.s.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maciej Hus. Tajemnicze początki jasnego piwa z Pilzna. „Piwowar”, Nr 21 (2016). Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. ISSN 2082-4874. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]