Piotr Czardynin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Czardynin
Ilustracja
Imię i nazwisko Piotr Krasawcew / Krasawczikow
Data i miejsce urodzenia 8 lutego 1873
Czerdyń, Imperium rosyjskie
Data i miejsce śmierci 14 sierpnia 1934
Odessa, Związek Radziecki
Zawód aktor, reżyser

Piotr Iwanowicz Czardynin (ros. Пётр Иванович Чардынин, ur. 8 lutego 1873 w mieście Czerdyń, ros. Чердынь, w obecnym Kraju Permskim, zm. 14 sierpnia 1934 w Odessie) – rosyjski aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenarzysta epoki kina niemego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z chłopskiej rodziny. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Krasawcew lub Krasawczikow (ros. Красавцев / Красавчиков). Po ukończeniu w 1892 szkoły aktorskiej w Moskwie przyjął pseudonim Czardyn (ros. Чардын), który później zmienił na Czardynin. Pracował początkowo jako aktor teatralny, a w 1908 razem z całą trupą aktorską został zaangażowany do filmu. Rozpoczął stałą współpracę z wytwórnią filmową Aleksandra Chanżonkowa jako aktor, reżyser i scenarzysta. Od 1916 przeniósł się do wytwórni Dmitrija Charitonowa, która w 1918 została ewakuowana z Moskwy do Odessy. U Charitonowa pracował także jako operator filmowy (w okresie 1917-1919). W 1920 udał się na emigrację do Włoch, Francji i Niemiec. Od 1921 przebywał głównie na Łotwie, gdzie znany mu z Odessy aktor Vilis Segliņš zaprosił go do organizacji studia filmowego, zajmującego się również kształceniem kadr kinematografii. Następnie (od 1923) zamieszkał w Ukraińskiej SRR i pracował w odeskiej wytwórni filmowej WUFKU (Wszechukraiński Zarząd Filmowo-Fotograficzny). Zmarł na raka wątroby.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Film z rosyjskimi aktorami wyprodukowała wytwórnia Charitonowa w Hamburgu (Charitonoff-Film GmbH).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jelena Bauman, Rostisław Jurieniew: Mała encyklopedia kina radzieckiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1987. ISBN 83-221-0446-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]