Piotr Dańkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Piotr Edward
prezbiter
męczennik
Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1908
Jordanów

Data i miejsce śmierci

3 kwietnia 1942
Obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 czerwca

Piotr Edward Dańkowski ps. Jordan (ur. 21 czerwca 1908 w Jordanowie, zm. zamordowany 3 kwietnia 1942 w Auschwitz) – błogosławiony, polski duchowny katolicki. Jest patronem kleryków i kapłanów Archidiecezji Krakowskiej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzice posiadali gospodarstwo rolne, ojciec był też szewcem. Ukończył gimnazjum w Nowym Targu a w 1926 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 1 lutego 1931 kościele św. Anny w Krakowie.

Ks. Piotr pracował jako wikariusz w parafiach: Pobiedrze – dziś Paszkówka (1931–1932), Sucha (1932–1935) oraz Zakopane (1935–1941). W Zakopanem pełnił obowiązki katechety w Gimnazjum i Liceum im. Oswalda Balcera, był spowiednikiem sióstr albertynek i był zaangażowany w pracę społeczną.

Lata okupacji[edytuj | edytuj kod]

W czasie wojny działał w ZWZ pod pseudonimem „Jordan”. Wraz ze swym bratem Stanisławem prowadził nasłuch radiowy i redagował komunikaty. Został aresztowany 10 maja 1941 i poddawano go przesłuchaniom w katowni Podhala „Palace”. Przetrzymywano go w więzieniu w Tarnowie, a w grudniu 1941 został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 24 529[2] i został włączony do komanda „Rajsko” pracującego przy przygotowywaniu terenu pod budowę fabryki IG Farben „Buna Werke”. Razem z nim pracował administrator parafii w Białym Dunajcu, ks. Władysław Puczka, który dał świadectwo o jego śmierci.

Skazano go na śmierć w lutym 1942. W Niedzielę Palmową zwierzył się księdzu Puczce, że kapo zapowiedział mu na Wielki Tydzień drogę krzyżową. Zmarł z kłodą na ramionach 3 kwietnia 1942 r. w Wielki Piątek, żegnając się ze swoim przyjacielem: Do widzenia w niebie! Ciało spalono w krematorium obozowym. Został beatyfikowany razem ze 108 innymi męczennikami II wojny światowej 13 czerwca 1999 roku przez papieża Jana Pawła II.

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Ks. Piotr Dańkowski jest patronem kleryków i kapłanów Archidiecezji Krakowskiej.

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

Imię bł. Piotra Dańkowskiego nosi Zespół Szkół w Jordanowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]