Piotr Kuzniecow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Iwanowicz Kuzniecow
Пётр Иванович Кузнецов
młodszy sierżant młodszy sierżant
Data i miejsce urodzenia

30 stycznia 1925
Zielonyj Łużok

Data i miejsce śmierci

14 maja 1981
Kaługa

Przebieg służby
Lata służby

1942–1943

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

2 batalion 2 gwardyjskiego powietrznodesantowego pułku piechoty 3 Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej 60 Armii

Stanowiska

dowódca oddziału

Główne wojny i bitwy

front wschodni (II wojna światowa)

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina

Piotr Iwanowicz Kuzniecow (ros. Пётр Иванович Кузнецов, ur. 30 stycznia 1925 we wsi Zielonyj Łużok obecnie w rejoniw suworowskim w obwodzie tulskim, zm. 14 maja 1981 w Kałudze) – radziecki wojskowy, młodszy sierżant, Bohater Związku Radzieckiego (1944).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chłopskiej. Do 1941 skończył 7 klas niepełnej szkoły średniej, pracował w kołchozie.

W 1942 został powołany do Armii Czerwonej, od 1943 uczestniczył w wojnie z Niemcami. Walczył na Froncie Centralnym, Woroneskim i 1 Ukraińskim. 6 października 1943 jako dowódca oddziału 2 batalionu 2 gwardyjskiego powietrznodesantowego pułku piechoty 3 Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej 60 Armii wyróżnił się podczas natarcia w okolicy wsi Gubin obecnie w rejonie iwankowskim w obwodzie kijowskim. Dowodząc oddziałem jako pierwszy wdarł się do okopów wroga, dźgnął bagnetem żołnierzy obsługujących karabin maszynowy, przechwycił ich karabin i otworzył ogień do wroga, zabijając podobno 32 żołnierzy i oficera. Gdy hitlerowcy przeszli do kontrataku, Kuzniecow z granatami w rękach zaczął go odpierać i celnym rzutem dwóch granatów powstrzymał nacierający pluton, zabijając podobno kolejnych 6 żołnierzy. W dalszej walce dźgnął bagnetem kolejnych dwóch żołnierzy, po czym został ranny, jednak nie opuścił pola walki, zachęcając swoim przykładem innych czerwonoarmistów, wskutek czego kontratak wroga został skutecznie odparty[1].

W jednej z dalszych walka został ciężko ranny i pod koniec 1943 zdemobilizowany z powodu obrażeń. Uchwałą Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 10 stycznia 1944 otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego i Order Lenina wraz ze Złotą[2].

Po demobilizacji mieszkał w Kałudze, gdzie zmarł.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]