Piotr Stelmach (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Stelmach
Stelmi, Stelka
Ilustracja
Data urodzenia 23 sierpnia 1971
Zawód, zajęcie dziennikarz muzyczny
Alma Mater Uniwersytet Łódzki

Piotr Antoni Stelmach[1], popularny jako Stelmi lub Stelka[2] (ur. 23 sierpnia[3] 1971[4]) – dziennikarz muzyczny i współzałożyciel Radia 357. Były redaktor Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiutował w 1993 roku jako prezenter w łódzkim radiu Rock Parada (późniejsze Radio Parada). Następnie od 1994 był prezenterem łódzkiego radia Classic FM (późniejsze Radio Pogoda).

W radiowej Trójce pracował od 1997.[5][6]. Prowadził liczne audycje związane z muzyką alternatywną i offową. Jedna z popularniejszych to Offensywa, do której zostały wydane płyty: Offensywa[7], Offensywa 2[8], Offensywa 3[9]. Prowadził również autorską audycję Pastelowy Świat Rocka (utrzymaną, przynajmniej do pewnego czasu, w klimacie zespołów takich jak Depeche Mode, czy The Cure), a także, na zmianę z Tomaszem Żądą, 3maj z nami (do której wydano również serię albumów muzycznych sygnowanych nazwiskiem Stelmacha[10]).

Pozostałe audycje prowadzone przez Piotra Stelmacha to m.in.: Myśliwiecka 3/5/7, Polski Top Wszech Czasów, Akademia rozrywki, Muzyczna poczta UKF oraz Program alternatywny. W latach 1999–2015, jako druh zastępowy poprowadził 11 wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego. W roku 2000 był jednym z prowadzących audycję Pół perfekcyjnej płyty[11].

Był współorganizatorem festiwalu Off Festival oraz serii koncertów Męskie Granie[12]. Juror szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów Gramy. Był jednym z pierwszych dziennikarzy w Polsce prezentujących muzykę brytyjskiej grupy Placebo, przyczyniając się do jej popularności wśród słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia[3]. W ramach audycji 3maj z nami prowadzony był specjalny kącik poświęcony temu zespołowi, tzw. Pure Mornings Fan Club (Klub miłośników czystych poranków). Propagator polskiego zespołu Myslovitz.

Publikował w takich czasopismach muzycznych jak „XL”, „Machina”, „Muza” oraz w „Dzienniku[13]. Pisuje dla MegaZinu w portalu MegaTotal.pl.

W czerwcu 2018 nakładem wydawnictwa Wydawnictwo Literackie ukazała się jego pierwsza książka nosząca tytuł Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim.

20 maja 2020 odszedł z Programu Trzeciego Polskiego Radia w proteście przeciwko ingerencji dyrekcji Programu w 1998. wydanie Listy Przebojów Trójki[6]. Jeden z założycieli i dziennikarz powstałego w 2020 Radia 357[14].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]