Piotr Stelmach (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Stelmach

Piotr Antoni[potrzebny przypis] Stelmach, popularny jako Stelmi lub Stelka[1] (ur. 23 sierpnia[2] 1971[3]) – dziennikarz muzyczny i prezenter Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Debiutował w 1993 roku jako prezenter w łódzkim radiu Rock Parada (późniejsze Radio Parada). Następnie od 1994 był prezenterem łódzkiego radia Classic FM (późniejsze Radio Pogoda).

W radiowej Trójce pracuje od 1997 roku[4]. Prowadzi liczne audycje związane z muzyką alternatywną i offową. Jedna z popularniejszych to Offensywa, do której zostały wydane płyty: Offensywa[5], Offensywa 2[6], Offensywa 3[7]. Prowadził również autorską audycję Pastelowy Świat Rocka (utrzymaną, przynajmniej do pewnego czasu, w klimacie zespołów takich jak Depeche Mode, czy The Cure), a także, na zmianę z Tomaszem Żądą, 3maj z nami (do której wydano również serię albumów muzycznych sygnowanych nazwiskiem Stelmacha[8]).

Pozostałe audycje prowadzone przez Piotra Stelmacha to m.in.: Myśliwiecka 3/5/7, Polski Top Wszech Czasów, Akademia rozrywki, Muzyczna poczta UKF oraz Program alternatywny. W latach 1999–2015, jako druh zastępowy poprowadził 11 wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego. W roku 2000 był jednym z prowadzących audycję Pół perfekcyjnej płyty[9].

Był współorganizatorem festiwalu Off Festival oraz serii koncertów Męskie Granie[10]. Juror szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów Gramy. Był jednym z pierwszych dziennikarzy w Polsce prezentujących muzykę brytyjskiej grupy Placebo, przyczyniając się do jej popularności wśród słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia[2]. W ramach audycji 3maj z nami prowadzony był specjalny kącik poświęcony temu zespołowi, tzw. Pure Mornings Fan Club (Klub miłośników czystych poranków). Propagator polskiego zespołu Myslovitz.

Publikował w takich czasopismach muzycznych jak „XL”, „Machina”, „Muza” oraz w „Dzienniku[11]. Pisuje dla MegaZinu w portalu MegaTotal.pl.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]