Pistolet Ruby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruby
Ilustracja
Pistolet Ruby ze zbiorów MWP
Państwo

 Hiszpania

Producent

Gabilondo y Urresti,
ponad 30 innych firm

Rodzaj

pistolet samopowtarzalny

Historia
Produkcja

1914-?

Dane techniczne
Nabój

7,65 × 17 mm Browning (.32 ACP)

Magazynek

9 nab.

Wymiary
Długość

180–210 mm[1]

Długość lufy

90–120 mm[1]

Masa
broni

875 g

Rubyhiszpański pistolet samopowtarzalny, standardowa broń krótka armii francuskiej z okresu I wojny światowej (Pistolet automatique de 7 millimètre .65 genre "Ruby"). Zbliżone pistolety produkowało kilkadziesiąt firm, jednym z nich był pistolet Cebra. W Polsce znane jako pistolety wz. 16. Konstrukcyjnie Ruby stanowił uproszczoną kopię pistoletu Browning M1903, produkowanego przez Fabrique Nationale de Herstal[1].

Produkcja broni rozpoczęła się w 1914 roku, wkrótce po wybuchu wojny, w odpowiedzi na zapotrzebowanie armii francuskiej. Ogółem zamówiono ponad milion sztuk[1]. Kontrakt na produkcję pistoletów otrzymała spółka Gabilondo y Urresti, jednak ze względu na niewystarczające moce produkcyjne, przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z innymi hiszpańskimi firmami zbrojeniowymi, które produkowały następnie swoje odmiany tego pistoletu. M.in. pistolety Cebra były produkowane przez Arizmendi Zulaica y Cia[1]. Część spółek wynegocjowało kontrakty bezpośrednio z francuską armią. Łącznie produkcja odbywała się w ponad 30 przedsiębiorstwach.

Poza I wojną światową pistolet wykorzystywany był m.in. podczas wojny francusko-syryjskiej, II wojny światowej, I wojny indochińskiej i wojny algierskiej. Wojsko Polskie otrzymało z Francji ok. 20 000 sztuk tych pistoletów, głównie typów Ruby i Cebra, używanych jeszcze podczas II wojny światowej, z powodu braku pistoletów Vis wz. 35[1].

Zaletą pistoletów tego typu była niska cena, natomiast wadami m.in. mała trwałość i brak zamienności części, nie tylko pomiędzy różnymi modelami, ale także w obrębie jednego modelu[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pistolet samopowtarzalny działający na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, z kurkiem wewnętrznym[1]. Magazynek o pojemności 9 nabojów 7,65 × 17 mm SR Browning. Pistolety poszczególnych wytwórców różniły się szczegółami i charakterystykami, m.in. długością lufy 180 do 210 mm[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Erenfeicht 2018 ↓, s. 66-68.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]