Fabrique Nationale de Herstal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fabrique Nationale de Herstal (FN Herstal, Fabrique Nationale d'Armes de Guerre) - belgijska spółka produkująca broń strzelecką.

Zakłady FN Herstal powstały w 1889 roku w Herstal, niedaleko Liège. Spółka została utworzona przez belgijskich przemysłowców i miała produkować karabiny na licencji przedsiębiorstwa Mauser dla belgijskiej armii. W następnych latach asortyment przedsiębiorstwa rozszerzono o pistolety samopowtarzalne i broń myśliwską. Większość pistoletów produkowanych przez FN Herstal przed wojną było konstrukcjami Johna Mosesa Browninga.

Poza bronią, przedsiębiorstwo FN Herstal produkowało motocykle (w latach 1902–1906), samochody (w latach 1900–1966) i trolejbusy (w latach 1934–1955).

Podczas II wojny światowej belgijskie zakłady FN znalazły się w rękach niemieckich i produkowały broń na potrzeby Wehrmachtu. Po wyzwoleniu zakładów w 1944 roku rozpoczęto w nich remonty karabinów M1 Garand i karabinków M1.

W 1949 roku rozpoczęto produkcję karabinu samopowtarzalnego SAFN-49, a w połowie lat 50. jego następcy karabinu FN FAL. W następnych latach rozpoczynano produkcję kolejnych wzorów broni które najczęściej osiągały duży sukces rynkowy.

W 1977 roku FN Herstal stała się właścicielem amerykańskiego przedsiębiorstwa Browning Arms Company. Po przyjęciu do uzbrojenia US Armed Forces karabinu maszynowego FN Minimi w 1982 roku utworzono spółkę FNMI zajmującą się produkcją i sprzedażą na rynku amerykańskim broni wojskowej.

W latach 90. FN Herstal wszedł w skład holdingu Herstal Group.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994, s. 71. ISBN 83-86028-01-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]