Pizza nowojorska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pizza w stylu nowojorskim

Pizza nowojorska – styl nowojorski charakteryzuje ręcznie wyrabiane, cienkie ciasto, często sprzedawane w kawałkach na wynos. Brzegi pizzy są chrupiące, natomiast pod składnikami jest ona miękka i elastyczna, co umożliwia złożenie jej na pół.[1] Styl ten powstał w Nowym Jorku na początku XX wieku. Dziś pizzę nowojorską jada się w stanach Nowy Jork, New Jersey i Connecticut. Na północnym wschodzie i w innych częściach USA występują różne odmiany tego stylu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza pizzeria w Ameryce została założona w 1905 r. przez Gennaro Lombardiego w nowojorskich Małych Włoszech[2]. Włoski pizzer z Neapolu w 1897 r. otworzył sklep spożywczy, a osiem lat później otrzymał licencję na sprzedaż pizzy w stanie Nowy Jork.[2] Jego pracownik, Antonio Totonno Pero, robił pizzę, którą sprzedawał w cenie 5 centów za całość. Jednak wielu ludzi nie stać było na całą pizzę. Mogli sobie pozwolić jedynie na pojedynczy kawałek, który otrzymywali owinięty w papier i przewiązany sznurkiem. W 1924 r. Totonno opuścił Lombardiego i otworzył własną pizzerię na Coney Island. Nazwał ją "Totonno's".

W pierwszych nowojorskich pizzeriach używano pieców ceglanych opalanych węglem. Pizzę pokrywano najpierw serem, a następnie sosem. Do 2010 roku w Nowym Jorku znajdowało się ponad 400 pizzerii, mających zróżnicowane menu, oferujące nawet dania[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Nowojorska pizza tradycyjnie jest wyrabiana ręcznie[3]. W podstawowej wersji składa się z cienkiej warstwy sosu pomidorowego[2] i oryginalnego sera mozzarella. Dodatkowe składniki układa się na serze[3]. Spody są duże, zwykle mają około 45 cm średnicy i kroi się je na 8 kawałków. Te wielkie kawałki[4] uznawane są za fast food lub "uliczne przekąski". Składa się je najczęściej na pół, ponieważ są bardzo miękkie. Dzięki temu z pizzy nie spadają dodatki i nie spływa tłuszcz.

Ciasto nowojorskiej pizzy jest tak wyjątkowe dzięki wysokoglutenowej mące, z której jest zrobione. Uważa się, że minerały występujące w wodzie w okolicach nowojorskiego metra są odpowiedzialne za charakterystyczny smak ciasta[4][5]. Niektórzy pizzerzy z innych stanów importują wodę, aby nadać swojej pizzy autentycznego smaku[6][7].

Typowe przyprawy to oregano, starty parmezan, granulowany czosnek i płatki papryczki chili.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jackson, Kenneth T.; (et al.) (2010).
  2. a b c Otis, Ginger Adams (2010).
  3. a b MacKenzie, Shea (1995).
  4. a b Downing, Johnette; Kadair, Deborah Ousley (2011).
  5. Gilbert, Sara.
  6. Cornwell, Rupert.
  7. Wayne, Gary.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]