Plac Wenecki w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Wenecki
Campitelli
Ilustracja
Plac Wenecki w 2014 roku
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
plac Wenecki
plac Wenecki
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
plac Wenecki
plac Wenecki
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
plac Wenecki
plac Wenecki
Ziemia41°53′47,0″N 12°28′57,0″E/41,896389 12,482500

Plac Wenecki[1] (wł. Piazza Venezia) – plac, znajdujący się w Rzymie, w rione Campitelli, u podnóża Kapitolu, zabudowany w XV wieku przez Leone Battistę Albertiego.

Budowle przy placu Weneckim[edytuj | edytuj kod]

Pałac Wenecki (Palazzo Venezia) – pochodzi z tego samego okresu, został zbudowany przez tego samego architekta dla weneckiego duchownego – kardynała Barbo, późniejszego Pawła II. Ten renesansowy pałac do połowy XVI wieku pełnił rolę rezydencji papieskiej. Później znajdowała się w nim Ambasada Republiki Weneckiej (do 1797 roku) i ambasada Austro-Węgier. Po dojściu do władzy Benita Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych urządzono jego rezydencję. Podczas przemówień wygłaszanych z balkonu, plac gromadził mieszkańców Rzymu. Obecnie w pałacu mieści się muzeum z kolekcją zgromadzoną przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacu umieszczona jest fontanna z przedstawieniem zaślubin Wenecji z morzem (doża rzucający pierścień).

Bazylika św. Marka – boczna elewacja pałacu Weneckiego łączy się z fasadą bazyliki San Marco. Kościół został zbudowany w IV wieku, przebudowany w IX wieku. Wtedy też połączono kościół i pałac, tak aby papież mógł udzielać błogosławieństwa z jego balkonu. Barokowe wnętrze podzielone jest na trzy nawy. Na kasetonowym stropie nadal widnieje herb Pawła II – biały lew ze złotą wstęgą. mozaiki w absydzie przedstawiające Chrystusa w otoczeniu świętych oraz Grzegorza IV z modelem przebudowanej świątyni wykonano w IX wieku.

Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego – znajduje się po drugiej stronie placu i wzorowany jest na pałacu Weneckim. W środkowej części fasady zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca lwa św. Marka. W prawym skrzydle tego budynku mieszkał pod koniec swego życia Michał Anioł, tam też zmarł w dniu 18 lutego 1564 roku.

Pałac Bonapartego – znajduje się na wprost pomnika Wiktora Emanuela II, był własnością Letycji Ramolino Bonaparte - matki Napoleona.

Pomnik Wiktora Emanuela II (zwany popularnie Vittoriano) – jest to duża dominująca nad placem Weneckim, wykonana z białego marmuru budowla, upamiętniająca króla Wiktora Emanuela II i jego rolę w procesie zjednoczenia Włoch. Pomnik powstał według projektu Giuseppe Sacconiego w latach 1885-1935. Centralna jego część mieści Grób nieznanego żołnierza, przy którym wartę pełnią żołnierze wszystkich rodzajów Włoskich Sił Zbrojnych. Monument jest udostępniony dla zwiedzających; posiada dwa tarasy widokowe. W jego wnętrzach mieści się Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch (wł. Museo Centrale del Risorgimento) mające w swych zbiorach różne pamiątki z okresu walk o zjednoczenie Włoch.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KOMISJA STANDARYZACJI NAZW GEOGRAFICZNYCH POZA GRANICAMI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ przy Głównym Geodecie Kraju: NAZEWNICTWO GEOGRAFICZNE ŚWIATA, Zeszyt 12; Europa, Część II (pol.). W: Włochy [on-line]. ksng.gugik.gov.pl, 2010. [dostęp 2019-06-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]