Plac Wenecki w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Włochy, Insigne Romanum coronatum.svg Rzym
plac Wenecki
Campitelli
Plac Wenecki
Plac Wenecki
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
plac Wenecki
plac Wenecki
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
plac Wenecki
plac Wenecki
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
plac Wenecki
plac Wenecki
41,8964°N 12,4825°E/41,896390 12,482500

Plac Wenecki (wł. Piazza Venezia) – plac w Rzymie, w rione Campitelli, znajdujący się u podnóża Kapitolu, zabudowany w XV wieku przez Leone Battistę Albertiego.

Budowle przy placu Weneckim[edytuj | edytuj kod]

Pałac Wenecki (Palazzo Venezia) – pochodzi z tego samego okresu, został zbudowany przez tego samego architekta dla weneckiego duchownego – kardynała Barbo, późniejszego Pawła II. Ten renesansowy pałac do połowy XVI wieku pełnił rolę rezydencji papieskiej. Później znajdowała się w nim Ambasada Republiki Weneckiej (do 1797 r.) i Ambasada Austro-Węgier. Po dojściu do władzy Benito Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych urządzono jego rezydencję. Podczas przemówień wygłaszanych z balkonu, plac gromadził mieszkańców Rzymu. Obecnie w pałacu mieści się muzeum z kolekcją zgromadzoną przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacu umieszczona jest fontanna z przedstawieniem zaślubin Wenecji z morzem (doża rzucający pierścień).

Bazylika św. Marka – boczna elewacja pałacu Weneckiego łączy się z fasadą bazyliki San Marco. Kościół został zbudowany w IV wieku, przebudowany w IX wieku. Wtedy też połączono kościół i pałac, tak aby papież mógł udzielać błogosławieństwa z jego balkonu. Barokowe wnętrze podzielone jest na trzy nawy. Na kasetonowym stropie nadal widnieje herb Pawła II – biały lew ze złotą wstęgą. mozaiki w absydzie przedstawiające Chrystusa w otoczeniu świętych oraz Grzegorza IV z modelem przebudowanej świątyni wykonano w IX wieku.

Budynek towarzystwa ubezpieczeniowego – znajduje się po drugiej stronie placu i wzorowany jest na pałacu Weneckim. W środkowej części fasady zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca lwa św. Marka. W prawym skrzydle tego budynku mieszkał pod koniec swego życia Michał Anioł, tam też zmarł w dniu 18 lutego 1564 roku.

Pałac Bonapartego – znajduje się na wprost Ołtarza Ojczyzny, był własnością Letycji Ramolino Bonaparte - matki Napoleona.

Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, zwany popularnie il Vittoriano) – jest to duża, budowla z białego marmuru, dominująca nad placem Weneckim, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomnik, zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego, został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch. Centralna jego część to Grób Nieznanego Żołnierza. Płonie tu wieczny ogień i przez cały dzień trwa warta honorowa. Za nim ściana ozdobiona płaskorzeźbą z postacią bogini Rzymu na złotym tle. Wyżej, na cokole, ustawiono konny pomnik króla. Jego wysokość to 12 m. Całość zamyka kolumnowy, półokrągły portyk, zbudowany w latach 1885–1911. W 1921 roku dodano Grób Nieznanego Żołnierza. Pomnik jest udostępniony dla zwiedzających (spod kolumnady widoczna jest panorama Rzymu). W jego wnętrzach mieszczą się muzea, m.in. Museo del Risorgimento ze zbiorami upamiętniającymi historię walk o zjednoczenie Włoch.