Przejdź do zawartości

Połośna (rejon stołpecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Połośna
Паласня
Полосня
Państwo

 Białoruś

Obwód

 miński

Rejon

stołpecki

Sielsowiet

Mikołajewszczyzna

Populacja (2019)
• liczba ludności


3[1]

Położenie na mapie obwodu mińskiego
Mapa konturowa obwodu mińskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Połośna”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Połośna”
Położenie na mapie Polski w 1939
Mapa konturowa Polski w 1939, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Połośna”
Ziemia53°22′13″N 26°49′56″E/53,370278 26,832222

Połośna (biał. Паласня, Pałasnia; ros. Полосня, Połosnia) – wieś na Białorusi, w obwodzie mińskim, w rejonie stołpeckim, w sielsowiecie Mikołajewszczyzna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W Rzeczypospolitej Obojga Narodów leżała w województwie nowogródzkim, w powiecie nowogródzkim. Należała do Radziwiłłów, później została nadana przez nich bernardynom nieświeskim. Znajdowała się tu sławna na całą Litwę fabryka sukna bernardyńskiego[2]. Odpadła od Polski w wyniku II rozbioru.

W XIX i w początkach XX w. folwark i zaścianek położone w Rosji, w guberni mińskiej, w powiecie słuckim, w gminie Howiezna. Po kasacie bernardynów wróciła do Radziwiłłów, należąc do ordynacji nieświeskiej. Znajdował się tu katolicka kaplica cmentarna fundacji radziwiłłowskiej, należąca do parafii w Nieświeżu[2].

W dwudziestoleciu międzywojennym folwark, zaścianek i leśniczówka leżące w Polsce, w województwie nowogródzkim, w powiecie nieświeskim[a], w gminie Howiezna[3]. W 1921 miejscowość liczyła 97 mieszkańców, zamieszkałych w 15 budynkach, wyłącznie Polaków. 78 mieszkańców było wyznania rzymskokatolickiego, 12 prawosławnego i 7 mojżeszowego[3].

Na wschód od Połośni leżał las ordynacji nieświeskiej, liczący kilka kilometrów szerokości, a za nim przebiegała granica polsko-sowiecka. W odległości kilku kilometrów niezamieszkałych terenów od miejscowości znajdowały się dwie strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza: „Połośnia” oraz „Las Połośniański”[4].

Po II wojnie światowej w granicach Związku Sowieckiego. Od 1991 w niepodległej Białorusi.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Przynależność powiatowa zmieniała się. Miejscowość leżała w powiatach słuckim (do 1919), baranowickim (1919 - 1920) i nieświeskim (1920 - 1945)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liczby ludności miejscowości obwodu mińskiego na podstawie spisu ludności wg stanu na dzień 4 października 2019 roku.
  2. a b Połośna (2, 3), pow. miński, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VIII: Perepiatycha – Pożajście, Warszawa 1887, s. 728.
  3. a b Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej – Tom VII – Województwo Nowogródzkie. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, 1923.
  4. Mapa WIG Świerynowo i Uzda. [dostęp 2024-06-05]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]