Posna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pośna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Posna
Ilustracja
Wodospad Pośny w okolicach Radkowa
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja Sudety Środkowe
Potok
Długość 13,72 km
Źródło
Miejsce odnoga wsch – północno-wschodnie zbocze Gór Stołowych, okolice Równej Łąki
odnoga zach. północno-wschodnia – zbocze Szczelińca Wielkiego
Wysokość odnoga wsch. około 418 m n.p.m.
odnoga zach. około 468 m n.p.m.
Ujście
Recypient Ścinawka
Miejsce Ścinawka Średnia
Wysokość 316,5 m n.p.m.[1]
Współrzędne 50°30′54″N 16°29′36″E/50,515000 16,493333
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Posnapotok, prawy dopływ Ścinawki[2] o długości 13,72 km.

Potok płynie w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych. W strefie źródliskowej ma dwie odnogi, których źródła położone są na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych[3]. Źródło wschodniej odnogi położone jest na wysokości około 418 m n.p.m., na północno-wschodnim zboczu Gór Stołowych w okolicy „Równej Łąki”[3]. Źródło zachodniej odnogi położone jest, na wysokości około 468 m n.p.m., na północno-wschodnim zboczu Szczelińca Wielkiego[3]. Odnogi w górnym biegu spływają stromymi zboczami przez zalesione tereny, w kierunku północnym. W okolicy rezerwatu przyrody „Wrota Pośny”, odnogi łączą się i przez „Skalne Wrota” potok wpływa na teren rezerwatu „Wrota Pośny”, gdzie spływając stromym żlebem tworzy „Wodospady Pośny[3]. Na wysokości południowo-zachodnich zabudowań Radkowa, potok opuszcza Park Narodowy i skręcając na północny wschód, obszerną doliną przez łąki, płynie w kierunku Radkowa, gdzie skręca na wschód. Następnie przepływa przez Ratno Górne i Ratno Dolne, a do Ścinawki uchodzi na wysokości około 318 m n.p.m. w Ścinawce Średniej[3]. Zasadniczy kierunek biegu potoku jest północno-wschodni.

Lewymi dopływami potoku są Kozi Potok z Kożli Potokiem, Potok Czerwonogórski[3] oraz w górnym biegu jeden strumień bez nazwy, a prawymi Cedron[3] oraz dziewięć mniejszych strumieni i potoków bez nazwy.

Potok zbiera wody z północno-wschodnich zboczy Gór Stołowych, w górnym biegu jest dziki. W większości swojego biegu jest uregulowany, o wartkim prądzie wody. W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza poważne zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występował z brzegów, podtapiając przyległe miejscowości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]