Skalne Wrota (Góry Stołowe)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skalne Wrota – forma skalna w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w północnej części zgrupowania Skalne Grzyby.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Skałki położone są w północno-wschodnim fragmencie stoliwa Gór Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w północnej części zgrupowania Skalne Grzyby, około 1,2 km na północny wschód od Szczelińca Wielkiego[1].
Jest to zgrupowanie ciekawych skał piaskowcowych, które wznoszą się na wysokość kilku metrów[1]. Położone są na krawędzi piętra środkowego, na wysokości około 680 m n.p.m.[1], górują nad Szosą Stu Zakrętów i Wodospadami Pośny. Skały stanowią jedną z bardziej fantazyjnych i malowniczych grup skalnych w Górach Stołowych. Kształt skałek jest efektem złożonego i długotrwałego procesu erozyjnego, podczas którego zostały usunięte elementy mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych, a pozostały bardziej odporne. Największy wpływ na rzeźbę skał miało zlodowacenie bałtyckie, a późniejsza erozja wietrzna doprowadziła do wykształcenia obecnego kształtu[1]. Skały stanowią atrakcję turystyczną jako jeden z wielu elementów przyrody nieożywionej Gór Stołowych[1]. Nazwa skał pochodzi od ułożenia skał na wzór podobny do kształtu bramy.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez teren skał prowadzą szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny żółty żółty – prowadzący z Radkowa przez Pasterkę na Szczeliniec Wielki i dalej,
  • szlak turystyczny niebieski niebieski – prowadzący z Radkowa na Szczeliniec Wielki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 13: Góry Stołowe. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 217. ISBN 83-7005-301-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]