Podkarczówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzielnice i osiedla Kielc, Podkarczówka ma na mapie nr 23
Dzielnice i osiedla Kielc, widok na osiedle i wzniesienie Karczówka

Podkarczówka – osiedle[1] mieszkaniowe Kielc położone na południowy zachód od centrum miasta, obejmujące południowy i południowo-wschodni obszar wzniesienia Karczówka (co najmniej obszar dawnej miejscowości Czarnów Poklasztorny[2] – obecnie są to ulice Podklasztorna, Św. Barbary i Bernardyńska). Zabudowa sięga w przybliżeniu ulicy Kryształowej na wschodzie i ulicy Krakowskiej na południu. Osiedle wybudowała spółdzielnia RSM "Armatury", pierwsze budynki wielorodzinne oddano do użytku w grudniu 1976 roku. W 1998 roku osiedle liczyło 1088 mieszkań w budynkach wielorodzinnych i 265 domków jednorodzinnych[3].

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół pod wezwaniem św. Wincentego Pallottiego (ul. Fosforytowa 6).
  • Pawilon handlowy wraz z Osiedlowym Ośrodkiem Kultury "Amonit" (ul. Kryształowa 4) [4].
  • Przychodnia lekarska "Podkarczówka" (Kryształowa 2) [5].
  • Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ulicy Krzemionkowej 1 (Szkoła Podstawowa Nr 31, Gimnazjum Nr 15, VIII Liceum Ogólnokształcące).

Oknówki na osiedlu Podkarczówka[edytuj | edytuj kod]

Oknówka do niedawna była najbardziej charakterystycznym i najliczniejszym ptakiem na tym osiedlu. Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach od 2005 r. prowadzi na osiedlu Podkarczówka monitoring liczebności oknówki Delichon urbicum. Zakłada ona gniazda przede wszystkim na blokach i wieżowcach przy ul. Dolomitowej, Galenowej, Kalcytowej.

Kiedyś liczniej zasiedlała również małe, dwupiętrowe budynki w zachodniej części osiedla. Obecnie gniazduje tam sporadycznie. Gdy zaczynano monitoring w 2005 r., stwierdzono na całym osiedlu 59 gniazd, dwa lata później, tj. w 2007 r., odnotowano kulminację liczebności - 88 gniazd. Od tamtego czasu trwa ciągły spadek liczebny populacji, pięć lat z rzędu notuje się jej spadek; w 2012 r. na Podkarczówce było już tylko 13 gniazd. Nowe budynki nie spełniają jej wymagań; obok starego osiedla wybudowane nowe bloki które nie zostały w ogóle zasiedlone.

Spadek w stosunku do roku "bazowego" czyli początku monitoringu wynosi aż ok. 78%. Przyczyny to przede wszystkim ograniczanie miejsc lęgowych przez ludzi wywieszających siatki w rogach okien, zrzucanie gniazd, płoszenie[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan Kielc, dowolne wydanie z lat 1996-2009, podaje nazwę tego osiedla i jego umiejscowienie
  2. Pazdur J. Dzieje Kielc 1864-1939, wyd. Ossolineum, Wrocław, 1971
  3. http://www.rsmarmatury.pl/pdf/rsm_armatury.pdf RSM Armatury, 50-lecie
  4. http://www.pora.pl/venue/osiedlowy-osrodek-kultury-amonit
  5. http://www.nzoz-promed.pl

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]