Podostre stwardniające zapalenie mózgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podostre stwardniające zapalenie mózgu
Obraz EEG pacjenta z SSPE
Obraz EEG pacjenta z SSPE
ICD-10 A81.1
DiseasesDB 12597
OMIM 001419

Podostre stwardniające zapalenie mózgu (ang. subacute sclerosing panencephalitis, SSPE) – rzadkie powikłanie odry. Pojawia się wiele lat po jej przechorowaniu, charakteryzuje się nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną w kontakcie z wirusem odry.

Objawy i przebieg[edytuj]

Objawy SSPE są następujące:

Do śmierci dochodzi zazwyczaj w ciągu 1–2 lat. Niekiedy spotyka się przebieg powolny (ponad 10 lat). U około 10% chorych występuje samoistna poprawa.

Obraz histologiczny[edytuj]

W obrazie neuropatologicznym stwierdza się rozlane zapalenie mózgu, nacieki okołonaczyniowe z komórek zapalnych, proliferację astrogleju i mikrogleju, kwasochłonne wewnątrzjądrowe wtręty typu Cowdry A w neuronach i komórkach mikrogleju.

Elektroencefalografia[edytuj]

Obraz EEG w SSPE jest bardzo charakterystyczny: składają się na niego rytmiczne, uogólnione wyładowania grup wysokonapięciowych fal (II i III faza). W późniejszych okresach czynność bioelektryczna mózgu ulega rozlanemu zwolnieniu i pojawiają się zmiany w czynności podstawowej[1].

Rozpoznanie[edytuj]

Rozpoznanie SSPE opiera się na charakterystycznym obrazie klinicznym przy jednoczesnym wykazaniu obecności wirusa odry.

Leczenie[edytuj]

We wczesnych stadiach choroby uzyskiwano remisję po domięśniowym i dokanałowym podawaniu interferonu alfa w dawce 3 Mj/dzień.

Przypisy

  1. Adam Bilikiewicz, Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka, Janusz Rybakowski: Psychiatria.. T. 2. Wrocław: Urban & Parner, 2003. ISBN 83-87944-72-6.

Bibliografia[edytuj]

  • Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny. Wojciech Kozubski, Paweł P. Liberski (red.). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006, s. 388-389. ISBN 83-200-3244-X.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.