Podziemny front (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podziemny front
Scenariusz

bd

Rysunki

Mieczysław Wiśniewski
Jerzy Wróblewski

Kraj wydania

Polska

Język

polski

Data pierwszego wydania

1969

Wydawca

Sport i Turystyka

Tomów

9

Podziemny frontseria wydawnicza komiksów wydawana w latach 1969-1972 i 1979 przez wydawnictwo Sport i Turystyka, składająca się 9 zeszytów. Autorami rysunków byli Mieczysław Wiśniewski (zeszyty nr 1-6) i Jerzy Wróblewski (zeszyty nr 7-9). Na temat autora scenariuszy jest brak danych (prawdopodobnie bazował on na scenariuszach wymienionych poniżej odcinków serialu i filmu telewizyjnego oraz filmu kinowego).

Komiks bazuje głównie na akcji przedstawionej w serialu telewizyjnym Podziemny front z 1965 roku i w filmie telewizyjnym Powrót doktora von Kniprode z 1965 roku, będącym jego kontynuacją.

Akcja komiksów rozgrywa się w czasie II wojny światowej i osnuta jest na walce lewicowych organizacji podziemnych z hitlerowskim okupantem. Przedstawia walkę i akcje sabotażowe oddziału im. Czwartaków, wchodzącego w skład Armii Ludowej.

Dwa przedostatnie zeszyty opowiadają o poszukiwaniach przez polskie władze bezpieczeństwa zbrodniarza wojennego, byłego szefa warszawskiego Gestapo, standartenführera doktora Helmuta von Kniprode, który próbuje uciec sprawiedliwości i wywieźć na zachód kartotekę niemieckich agentów w Polsce.

Ostatnia 9-ta część komiksu W pułapce powstała nie na podstawie serialu, ale filmu kinowego Pułapka w reżyserii Andrzeja Jerzego Piotrowskiego (rok produkcji 1970, w roli głównej Andrzej Kopiczyński) opowiadającego o przejmowaniu przez Polaków w roku 1945 kopalń na Dolnym Śląsku i walce z Werwolfem.

Tytuły kolejnych zeszytów[edytuj | edytuj kod]

(w nawiasie: rok pierwszego wydania)

  1. Zamach (1969)
  2. Na tropie (1969)
  3. Przerwana linia (1970)
  4. O życie wroga (1970)
  5. Przed świtem (1971)
  6. Skok za front (1971)
  7. Skarb w Winterhofie (1972)
  8. Wilk w matni (1972)
  9. W pułapce (1972)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]