Polina Żeriebcowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polina Żeriebcowa na festiwalu literackim lit.Cologne, Niemcy, 2015

Polina Wiktorowna Żeriebcowa (ros. Полина Викторовна Жеребцова; ur. 20 marca 1985 w Groznym) – rosyjska pisarka dokumentalistka, poetka, autorka pamiętników obejmujących jej dzieciństwo, dojrzewanie i młodość w trakcie trzech wojen czeczeńskich[1].

Wojna czeczeńska, 1995

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Polina Żeriebcowa urodziła się w 1985 roku w Groznym i mieszkała tam dwadzieścia lat. Z uwagi na wiele narodowości w rodzinie sama uważa się za kosmopolitkę[2].

W 1994 roku zaczęła prowadzić dzienniki, w których rejestrowała wszystko, co dzieje się wokół niej. W 2002 roku rozpoczęła pracę jako dziennikarka. Jest członkinią Związku Dziennikarzy Rosji oraz PEN Clubu. Otrzymała rosyjską nagrodę Domu imienia Janusza Korczaka w Jerozolimie, od razu w dwóch kategoriach (opowieść i proza dokumentalna). W 2012 roku otrzymała dyplom Muzeum im. Sacharowa w Moskwie „Za dziennikarstwo jak czyn”. Od 2013 roku mieszka w Finlandii[3]

Spektakl[edytuj | edytuj kod]

Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej - w 2017 spektakl w reżyserii Iwana Wyrypajewa to poruszający zapis wchodzenia w dorosłość z okrutną wojną w tle. Autorka opisuje swoje dzieciństwo i młodość, które przypadły na lata 1994-2004.

Pamiętnik o pierwszej wojnie czeczeńskiej, 1995

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

"Politkowska opisała wojnę jako dziennikarz, który przyszedł z zewnątrz. Polina Żeriebcowa opowiedziała o wojnie od wewnątrz, z jądra ciemności". Der Spiegel[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]