Polowanie na Czerwony Październik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: artykuł o ekranizacji.
Polowanie na Czerwony Październik
The Hunt for Red October
Autor Tom Clancy
Typ utworu powieść sensacyjna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1984
Wydawca Naval Institute Press
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1991
Wydawca GiG
Przekład Dorota i Krzysztof Murawscy

Polowanie na Czerwony Październik – debiutancka powieść sensacyjna Toma Clancy’ego z 1984 roku. W Polsce wydała ją oficyna GiG w 1991 r., w tłumaczeniu Doroty i Krzysztofa Murawskich. Jest to czwarta część cyklu o Jacku Ryanie.

Na podstawie książki w 1990 r. zrealizowano film fabularny pod tym samym tytułem, z Seanem Connery i Alecem Baldwinem w rolach głównych.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Zimna wojna. Z radzieckiej bazy wojennej niedaleko portu Murmańsk wypływa okręt podwodny typu Typhoon, tytułowy „Czerwony Październik”. Dowodzi nim Marko Ramius, wybitny strateg i oficer floty ZSRR. W tym samym czasie Jack Ryan, analityk Centralnej Agencji Wywiadowczej, odkrywa różnice pomiędzy sylwetką „Czerwonego Października” a innymi radzieckimi podwodnymi okrętami atomowymi – dodatkowe otwory na dziobie i rufie okrętu. Jak się okazuje jest to prawdopodobnie „gąsienicowy” (w filmowej adaptacji: napęd magnetohydrodynamiczny), którego charakterystyka dźwiękowa jest tak niewielka, że praktycznie niezauważalna dla sonarów na amerykańskich okrętach podwodnych. Amerykański okręt podwodny typu Los Angeles USS „Dallas” (SSN-700) otrzymuje rozkaz dyskretnego śledzenia „Czerwonego Października”. W trakcie rejsu na pokładzie Czerwonego Października dochodzi do dramatycznych wypadków – kapitan Ramius zabija oficera politycznego i podmienia rozkazy – według nowych okręt ma płynąć do brzegów Stanów Zjednoczonych, korzystając z nowego napędu w celu przeprowadzenia manewrów ćwiczebnych z rakietami. Faktycznym celem kapitana i grupy jego najbliższych oficerów jest przekazanie okrętu Amerykanom i chęć poproszenia o azyl polityczny. Jedynym człowiekiem, który zdaje się przewidywać ruchy kapitana jest Jack Ryan. Musi teraz przekonać do swych racji swoich przełożonych. Sytuację komplikuje fakt, że strona radziecka wysyła w pogoń za swoim okrętem całą flotę atlantycką. Fakt ten jednocześnie podnosi wiarygodność przypuszczeń Jacka Ryana.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]