Polski Legion Weteranów Amerykańskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski Legion Weteranów Amerykańskich
Polish Legion of American Veterans
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Waszyngton
Data założenia wrzesień 1931
Profil działalności pomoc byłym amerykańskim żołnierzom polskiego pochodzenia
Zasięg  Stany Zjednoczone
brak współrzędnych
Strona internetowa

Polski Legion Weteranów Amerykańskich (ang. Polish Legion of American Veterans) – polsko-amerykańska organizacja zrzeszającą byłych żołnierzy Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, do 1992 roku wyłącznie polskiego pochodzenia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu I wojny światowej różne grupy amerykańskich weteranów pochodzenia polskiego tworzyły organizacje mające na celu zachowanie ducha braterstwa i patriotyzmu powstałego w wyniku służby w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych i utrwalania przyjaźni powstałych tam, przez wzajemną pomoc i współpracę w patriotycznych, charytatywnych, oświatowych i obywatelskich działaniach. Innym celem było działanie na rzecz wyzwolenia i ustanowienia wolnej i niepodległej Polski. Najbardziej wyróżniającymi się organizacjami były Sojusz Weteranów Polsko-Amerykańskich (Alliance of Polish-American Veterans), z siedzibą w Chicago obejmująca stany Illinois, Ohio i Wisconsin, podobna organizacja o takiej samej nazwie która działała w stanie Michigan oraz działający na wschodnim wybrzeżu, obejmujący stany Nowy Jork i Nowa Anglia, Polski Legion Armii Amerykańskiej (Polish Legion of the American Army).

We wrześniu 1921 roku Sojusz Weteranów Polsko-Amerykańskich zorganizował pierwszy regularny zjazd. Zmieniono wówczas nazwę na Sojusz Amerykańskich Weteranów Polskiego Pochodzenia (Alliance of American Veterans of Polish Extraction). Organizacja ta była jedną z pierwszych organizacji na świecie uznającą zagrożenie ze strony komunizmu, gdy dodała do preambuły swojej konstytucji fragment: "Aby zwalczać destrukcyjną propagandę komunizmu i innych obcych wpływów, starających się osłabić lub zniszczyć nasze instytucje amerykańskie i demokratyczną formę rządu".

W 1930 roku Sojusz Amerykańskich Weteranów Polskiego Pochodzenia wziął udział w zjeździe Polskiego Legionu Armii Amerykańskiej w Nowym Jorku w celu konsolidowania obu grup w solidną organizację.

We wrześniu 1931 roku trzy organizacje, Sojusz Amerykańskich Weteranów Polskiego Pochodzenia, Polski Legion Armii Amerykańskiej oraz organizacja działająca w Michigan zjednoczyły się w jedną organizację: Polski Legion Weteranów Amerykańskich

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]