Przejdź do zawartości

Pomezní bouda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomezní bouda

Pomezní bouda (niem. Blaschkebaude, Goderbaude) – dawne czeskie schronisko turystyczne, obecnie hotel górski położony w Karkonoszach na przełęczy Okraj, tuż obok dawnego przejścia granicznego. Administracyjnie znajduje się w miejscowości Malá Úpa, w przysiółku Pomezní Boudy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki działalności turystycznej na przełęczy sięgają XVIII wieku – przy ówczesnej granicy prusko-habsburskiej znajdowała się buda, chroniąca celników i podróżnych przed deszczem. Z czasem powstało więcej obiektów, które zaczęły pełnić rolę schronisko i hotelów: Tippeltbaude (dzisiejszy Hotel Družba), Hübnerbaude, Adolfbaude oraz Schlesische Grenzbaude (po pruskiej stronie; obecnie jego kontynuatorem jest polskie schronisko PTTK na Przełęczy Okraj). W miejscu dzisiejszego schroniska istniała jedna z bud (powstała przed 1771), pełniąca funkcję gospody, prowadzona przez rodzinę Johana Kichschlagera. Po 1841 gospodę przejął Friedrich August Blaschke i prowadził ją do 1860, kiedy buda została strawiona przez pożar.

Jego syn Hermann w 1868 wybudował na Śnieżce schronisko Böhmische Baude, ale nie wytrzymał konkurencji z sąsiednim obiektem po śląskiej stronie i w 1870 sprzedał budynek Friedrichowi Sommerowi, właścicielowi Preussische Baude. Za zarobione pieniądze postawił Blaschkebaude, która z niewielkimi zmianami istnieje i działa do dzisiaj.

Był to pierwszy w wiosce Malá Úpa budynek turystyczny takiego typu – hotel z murowanym parterem, murem pruskim na pierwszym piętrze i podwyższonym strychem. Korzystali z niego głównie turyści ze Śląska.

Kolejnymi właścicielami była rodzina Goder – schronisko nazywało się wtedy Goderbaude. W okresie I Czechosłowacji następny właściciel Stefan Hofer, zmienił nazwę na Pomezní Goderova Bouda.

Po II wojnie światowej obiekt przejęło państwo i zarządzało nim przedsiębiorstwo Hotele Karkonoskie (Krkonošské Hotely) nosiło nazwę Devétsil. Po 1989 zostało sprywatyzowano i powróciło do nazwy sprzed 1945 (bez członu "Goderova").

Wyposażenie schroniska[edytuj | edytuj kod]

  • 50 miejsc noclegowych w 2 i 4 osobowych pokojach z łazienkami lub umywalkami,
  • świetlica,
  • restauracja,
  • siłownia i sauna (w sąsiednim budynku),
  • w pobliżu centrum narciarskie "U Kostela"

Szlaki turystyczne prowadzące spod schroniska[edytuj | edytuj kod]

"Niemy znak" na Pomezni Boudy

Ze schroniska prowadzą następujące szlaki[1]:

Liczne szlaki turystyczne dochodzą również od polskiej strony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomezni Boudy. [dostęp 2012-01-05]. (cz.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]