Pomnik Męczenników Katynia w Budapeszcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Męczenników Katynia
Ilustracja
Państwo

 Węgry

Miejscowość

Budapeszt, Óbuda-Békásmegyer

Miejsce

Katinyi mártírok parkja

Styl architektoniczny

postmodernizm

Projektant

Géza Széri-Varga, Zoltán Széri-Varga

Fundator

Miasto Budapeszt

Całkowita wysokość

4 m

Data budowy

2009–2010

Data odsłonięcia

8 kwietnia 2011

Położenie na mapie Budapesztu
Mapa konturowa Budapesztu, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Męczenników Katynia”
Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Męczenników Katynia”
Ziemia47°31′56,8″N 19°02′15,7″E/47,532444 19,037694
Pamiątkowa tablica na ścianie Gimnazjum Arpada

Pomnik Męczenników Katynia w Budapeszcie (węg. A katinyi mártírok emlékműve) – pomnik w Budapeszcie poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej położony w III Dzielnicy przy Skwerze Męczenników Katynia (Katinyi mártírok parkja) u zbiegu ulic: Nagyszombat, Szőlő i Bécsi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

28 marca 2008 Rada Miasta Budapesztu jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której jeden ze skwerów – znajdujący się w III Dzielnicy w okolicy ruin rzymskiego amfiteatru, nieopodal prestiżowego Gimnazjum Arpada – otrzymał nazwę Park Męczenników Katynia (Katinyi mártírok parkja). Wniosek zgłosił konserwatywny radny István Tarlós z partii Fidesz. Wówczas podjęto też starania o budowę pomnika.

Jednym z głównych orędowników i entuzjastów budowy pomnika był burmistrz Budapesztu Gábor Demszky. Demszky jako młody opozycjonista był w latach 80. XX w. autorem książki o zbrodni katyńskiej – pierwszej o takiej tematyce w języku węgierskim.

W wyniku rozpisanego przez władze Budapesztu oraz Ambasadę RP na Węgrzech konkursu, wpłynęły 64 prace: z Polski, Węgier, Niemiec i Norwegii. Zwycięski, realizowany projekt jest dziełem dwóch węgierskich artystów: Gézy Szeri-Vargi oraz Zoltána Szeri-Vargi[1].

Odsłonięcie pomnika Męczenników Katynia z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego planowano na kwiecień 2010 roku, dokładnie w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jednakże na skutek katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem do tego nie doszło.

Pomnik został uroczyście odsłonięty dopiero 8 kwietnia 2011 roku przez prezydentów Węgier i Polski: Pala Schmitta i Bronisława Komorowskiego[2]. Obok posadzono dwa Dęby Pamięci upamiętniające węgierskie ofiary ludobójstwa w Katyniu: Aladara Emanuela Korompaya i Oskara Rudolfa Kühnela.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ma formę dużego, wykonanego z czarnego granitu sześcianu z wyciętymi żelaznymi elementami imitującymi drzewa. W środku bryły znajduje się instalacja świetlna.

Całość bardzo nowoczesnego i tajemniczego w swej formie projektu autorzy opatrzyli tytułem Zbrodnia w lesie[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]