Pomnik Straceń w Suwałkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Straceń
Ilustracja
Pomnik Straceń w Suwałkach
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowość

Suwałki

Miejsce

skwer – zbieg ulic Sejneńskiej i Utraty

Typ obiektu

pomnik na cokole

Data odsłonięcia

23 października 1950

Położenie na mapie Suwałk
Mapa konturowa Suwałk, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Straceń”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Straceń”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Straceń”
Ziemia54°06′05″N 22°56′18″E/54,101389 22,938333
Pomnik Straceń w Suwałkach
Pomnik Straceń (Suwałki)
Tablica z nazwiskami ofiar egzekucji z dnia 1 kwietnia 1944 r. (Suwałki)

Pomnik Straceń w Suwałkach – pomnik (obiekt pamięci narodowej) w Suwałkach, wzniesiony na placu wydzielonym z tzw. rynku siennego. Znajduje się przy ulicy Sejneńskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Utrata. Pomnik w formie prostopadłościanu o wysokości ok. 6 metrów umieszczony na czworobocznej podstawie (cokole). Upamiętnia 16 Polaków powieszonych przez hitlerowców w dniu 1 kwietnia 1944 roku .

Egzekucja szesnastu[edytuj | edytuj kod]

1 kwietnia 1944 roku hitlerowcy powiesili na tzw. Placu Straceń 16 Polaków.
O tej zbrodni tak pisał Zygmunt Filipowicz: Na początku 1944 roku okupacyjne władze rozpowszechniały odezwy w formie ultimatum, żądające zaprzestania zbrojnej działalności partyzanckiej na obszarze Suwalszczyzny, wydania lokalnych dowódców Armii Krajowej z rotmistrzem Kazimierzem Ptaszyńskim (...). W razie niespełnienia tych żądań groziły represje, do kar śmierci włącznie[1]. W związku z brakiem odzewu ze strony Polaków 31 marca 1944 roku w godzinach popołudniowych na placu u zbiegu obecnych ulic Sejneńskiej i Utraty, na tzw. rynku siennym, zbudowano szubienice. Następnego dnia (1 kwietnia), wczesnym rankiem Niemcy obstawili plac i sąsiednie ulice. Dwoma samochodami przywieziono skazańców. Najpierw jeden samochód podjechał tyłem z opuszczoną klapą do szubienicy. Ośmiu Polakom założono na szyje pętle i samochód ruszył do przodu. Skazani zawiśli na szubienicy. Wówczas podjechał następny samochód i powtórzono te same czynności. W trakcie egzekucji 16 mężczyzn jeden z nich, najmłodszy, 16-letni chłopak zerwał się z pętli. Dobito go na ziemi dwoma strzałami. (…) Ciała zamordowanych pozostawiono na widok publiczny[1]. Późnym popołudniem wywieziono powieszonych i pogrzebano w lesie szwajcarskim, a szubienicę rozebrano[2]. Zgodnie z relacjami świadków tego wydarzenia, Niemcy celowo spędzili mieszkańców miasta w miejsce egzekucji, by zademonstrować swoją bezwzględność i zastraszyć Polaków. Egzekucją kierował szef suwalskiego gestapo kapitan SS Hauptsturmfuhrer (w III Rzeszy stopień paramilitarny) Herman Castendyck[3].
Po zakończeniu II wojny światowej władze polskie postanowiły upamiętnić te wydarzenia. Zamiar wystawienia pomnika pojawił się już wiosną 1946 roku, a zgłosił go 27 maja na posiedzeniu rady miejskiej burmistrz Wacław Rudzki. Zarząd miasta 17 sierpnia tego roku wydzielił z tzw. rynku siennego plac o powierzchni około 3 tys. m², postanowił go ogrodzić i uporządkować[4]. Jednak dopiero w czerwcu 1950 roku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej zaakceptowało projekt budowy pomnika przedłożony przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. 23 października 1950 roku na placu Straceń (…) odsłonięto pomnik postawiony ku czci powieszonych tam 16 Polaków (…). Wcześniej stał tam krzyż, pod którym składano kwiaty i wieńce.(...) W dwudziestą rocznicę wybuchu wojny, 6 września 1959 roku, na pomniku odsłonięto tablicę pamiątkową ufundowaną przez społeczeństwo miasta. Wartę honorową obok żołnierzy pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 2[4], wieńce złożyła młodzież szkolna, przedstawiciele suwalskich zakładów pracy i władze miasta.

Opis pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik (ok. 6 metrów wysokości) znajduje się na placu wydzielonym z dawnego rynku siennego, u zbiegu ulic Sejneńskiej i Utraty. Ma kształt prostopadłościanu delikatnie zwężającego się ku górze, osadzonego na podstawie – niskim cokole, do którego prowadzą dwa schodki (wymiary podstawy schodkowej ok. 3x4 metry). W górnej części monumenty znajduje się symboliczny krzyż Virtuti Militari, w który wkomponowano napis: Miejsce uświęcone męczeńską krwią Polaków walczących o wolność. Poniżej umieszczono tekst: Tu stracili hitlerowcy dn. 1 kwietnia 1944 r. 16 Polaków. Na kolejnym polu poniżej znalazła się tablica o treści: Synom Suwalszczyzny poległym w II wojnie światowej: w obronie Warszawy, w bitwach pod Kockiem, Lenino, Monte Cassino, Mirosławcem, Kołobrzegiem, Budziszynem, Berlinem, w walkach partyzanckich oraz w obozach i katowniach hitlerowskich w 20-tą rocznicę najazdu hitlerowskiego na Polskę poświęcają Rodacy. Dnia 1 września 1959 r. Wreszcie na samym dole pomnika, wmurowano tablicę z nazwiskami 16 zamordowanych 1 kwietnia 1944 roku. Tablica zawisła na pomniku dopiero pod koniec grudnia 2003 roku. Ustalenie personaliów zabitych mężczyzn okazało się skomplikowaną sprawą wymagającą wyjaśnienia wielu nieścisłości. W sierpniu 2009 roku zamontowano na pomniku nową tablicę z uaktualnioną listą nazwisk ofiar kwietniowej egzekucji. W 2008 roku pomnik poddano remontowi, który przeprowadzono z pieniędzy pochodzących z budżetu miasta. Na tylnej ścianie monumentu znajduje się metalowa tabliczka z informacją, iż opiekunami społecznymi pomnika są suwalskie Zakłady Płyt Wiórowych i Szkoła Podstawowa nr 6 znajdująca się przy ulicy Sejneńskiej.

W Lesie Szwajcarskim[edytuj | edytuj kod]

W pobliskim Lesie Szwajcarskim leżącym na północ od Suwałk, znajduje się grób ofiar egzekucji z 1 kwietnia 1944 roku. Na mogile (ogrodzony grób ziemny), na niewielkim postumencie, umieszczono tablicę z nazwiskami pomordowanych Polaków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Z. Filipowicz, Przy placu straceń, „Tygodnik Suwalski” 2001, nr 14, s. 11.
  2. Według informacji zawartej w tekście: (jh), Tajemnica szesnastu, „Tygodnik Suwalski” 2003, nr 26, s. 6., ciała powieszonych zostały zdjęte po trzech dniach i wywiezione w nieznanym kierunku.
  3. Herman Castendyck – w latach 1943-1944 szef gestapo w Suwałkach znany z nienawiści do Polaków i okrucieństwa przy śledztwach. Informacja na podstawie: A. Omiljanowicz, Ziemia białostocka przypomina, Lublin 1965, s. 39.
  4. a b zob. tekst: A. Matusiewicz, Pomniki w Suwałkach, „Jaćwież” 2005, nr 31, s. 48.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • 77. rocznica, „DwuTygodnik Suwalski” 2021, nr 8.
  • (a), Hołd 16 zamordowanym, „DwuTygodnik Suwalski” 2015, nr 8.
  • Filipowicz Z., Przy placu straceń, „Tygodnik Suwalski” 2001, nr 14.
  • Hofmann J., Czternastu znanych, „Tygodnik Suwalski” 2003, nr 29.
  • (jh), Tajemnica szesnastu, „Tygodnik Suwalski” 2003, nr 26.
  • Matusiewicz A., Pomniki w Suwałkach, „Jaćwież” 2005, nr 31.
  • Omiljanowicz A., Ziemia białostocka przypomina, Lublin 1965.
  • Pamiętamy, „DwuTygodnik Suwalski” 2018, nr 8.
  • Skłodowska D., List jest dowodem?, „Tygodnik Suwalski” 2008, nr 42.
  • Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, red. J. Kopciał, Suwałki 2005. ISBN 83-87415-37-5
  • (TK), 60 lat po 1 kwietnia : nadal nie wiadomo, kogo hitlerowcy zamordowali w Suwałkach, „Kurier Poranny” 2004, nr 79.
  • (TK), Nie ma się czego wstydzić, „Kurier Poranny” 2001, nr 78.
  • Uroczystość pod pomnikiem straceń, „DwuTygodnik Suwalski” 2016, nr 6.
  • (yes), Pozostała pamięć, „Gazeta Współczesna” 2002, nr 66.