Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Sączu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Władysława Jagiełły
w Nowym Sączu
Ilustracja
Pomnik wraz z otoczeniem
Państwo  Polska
Miejscowość Nowy Sącz
Miejsce ul. Jagiellońska / Szwedzka
Data odsłonięcia 1910
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Sączu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Sączu”
Ziemia49°37′24,384″N 20°41′32,010″E/49,623440 20,692225

Pomnik Władysława Jagiełły w Nowym Sączupomnik poświęcony królowi Władysławowi Jagielle i 500-leciu bitwy pod Grunwaldem. Wyeksponowany na elewacji ściętego narożnika kamienicy byłej komunalnej kasy oszczędności, znajdującej się między ulicą Jagiellońską i Szwedzką. Posąg znajduje się na wysokości pierwszego piętra, natomiast tablica pamiątkowa na wysokości parteru. Pomnik został postawiony w 1910, w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik stanowi posąg króla Władysława Jagiełły. Postać króla, jego ubiór i rysy twarzy wzorowane są na portrecie autorstwa Jana Matejki, z cyklu Poczet królów i książąt polskich. Posąg postawiony jest na wsporniku, który tworzy wiązka trzech półkolumn, zakończonych motywem zdobniczym w formie stylizowanych liści akantu.

W dolnej partii pomnika znajduje się prostokątna tablica z czarnego kamienia, z inskrypcją, pokrytą złotą farbą:

KU / WIEKOPOMNEI PAMIĘCI / OBCHODU PIĘĆSETNEI / ROCZNICY BITWY POD / GRUNWALDEM / MCDX - MCMX

Inskrypcja jest wyryta majuskułą, przy czym litery J w tekście występują jako litery I. Nad tablicą znajdują się trzy kwadratowe pola, w których – od lewej strony – znajdują się: orzeł w koronie, liście lauru oraz Pogońherb Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W 1939 na polecenie Niemców posąg został zdemontowany i pocięty na trzy części. Ocalał, schowany w piwnicy przez Stefana Krajewskiego, pracownika komunalnej kasy oszczędności. W akcji ratowania pomnika brali także udział: Kazimierz Ciombor, Janina Gałaś, Józef Łazarz, Marian Serkowski, Stanisław Wilczyński, Józef Wątroba, Antoni Lessak i Bronisław Wątroba. Po wyzwoleniu miasta pomnik kilka dni stał na Rynku, a następnie został umieszczony w pierwotnym miejscu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]