Pomnik Władysława Jagiełły w Skwierzynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Władysława Jagiełły w Skwierzynie
Ilustracja
Pomnik w 2006
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Skwierzyna

Miejsce

Rondo Wojska Polskiego

Typ obiektu

Posąg

Projektant

Tadeusz Dobosz

Data odsłonięcia

21 lipca 1970

Położenie na mapie Skwierzyny
Mapa konturowa Skwierzyny, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Skwierzynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Skwierzynie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Skwierzynie”
Położenie na mapie powiatu międzyrzeckiego
Mapa konturowa powiatu międzyrzeckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Skwierzynie”
Położenie na mapie gminy Skwierzyna
Mapa konturowa gminy Skwierzyna, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Władysława Jagiełły w Skwierzynie”
Ziemia52°35′57,145″N 15°30′21,816″E/52,599207 15,506060

Pomnik Władysława Jagiełły w Skwierzynie – statua przedstawiająca króla polskiego Władysława II Jagiełłę znajdująca się w Skwierzynie, wzniesiona w 1970, autorstwa Tadeusza Dobosza.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Jagiełły w Skwierzynie znajduje się w miejskim Parku Jagiełły. Ulokowany jest bezpośrednio przy Rondzie Wojska Polskiego (zbieg ulic Stefana Batorego, Międzyrzeckiej, Mostowej i Poznańskiej), z którego rozchodzą się drogi do Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego (droga krajowa nr 24), Starego Polichna (droga wojewódzka nr 159) oraz Zielonej Góry (droga krajowa nr 3)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stworzenie monumentu zlecono lubuskiemu rzeźbiarzowi, Tadeuszowi Doboszowi. Pomnik został odsłonięty 21 lipca 1970[2], z okazji obchodów 25-lecia powstania Polski Ludowej[1]. Postać króla Władysława II Jagiełły została wybrana ze względu na spore znaczenie, jakie ma ona dla historii miasta. Monarcha ten odnowił prawa miejskie Skwierzyny w 1407, przywracając podupadającej miejscowości jej dawną pozycję (Skwierzyna otrzymała lokację na prawie polskim w 1296[3], nadaną przez Przemysła II). Przypomnienie o tym wydarzeniu wpisywało się w ówczesną propagandę państwową, forsującą tezę o odwiecznej polskości tzw. Ziem Odzyskanych, na terenie których leży Skwierzyna.

Budowa i wygląd[edytuj | edytuj kod]

Betonowa statua o ciężkiej konstrukcji przedstawia stojącego króla Władysława II Jagiełłę w koronie, z opuszczonym mieczem i tarczą z wyrytym na niej (nieprawidłowym) orłem piastowskim. Na frontowej części cokołu pomnika znajduje się napis:

Władysław Jagiełło
Królowi polskiemu
Władysławowi Jagielle
W XXV rocznicę Polski Ludowej
Społeczeństwo Skwierzyny

Dodatkowo, na ścianach bocznych cokołu znajdują się krótkie napisy (zaczynając od frontu): Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy, mające wskazywać na prawo narodu polskiego do tzw. Ziem Odzyskanych, wywodzone przez ówczesne władze z czasów średniowiecznych.

Obok pomnika znajduje się maszt na flagę państwową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pomnik Władysława Jagiełly. PolskaNiezwykla.pl. [dostęp 2014-11-27]. (pol.).
  2. Historia Skwierzyny po roku 1945. [dostęp 2014-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 marca 2016)]. (pol.).
  3. Skwierzyna. Ziemia Lubuska. [dostęp 2014-11-27]. (pol.).