Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude
Памятник В. И. Ленину
Ilustracja
Widok ogólny pomnika
Państwo  Rosja
Republika  Buriacja
Miejscowość Ułan Ude
Projektant A. Duszkin, P. Zilberman, G. i J. Nieroda
Całkowita wysokość 14 m
Data budowy 1970–1971
Data odsłonięcia 5 listopada 1971
Położenie na mapie Buriacji
Mapa lokalizacyjna Buriacji
Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude Памятник В. И. Ленину
Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude
Памятник В. И. Ленину
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude Памятник В. И. Ленину
Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude
Памятник В. И. Ленину
Ziemia51°50′05″N 107°35′06″E/51,834722 107,585000

Pomnik Włodzimierza Iljicza Lenina w Ułan Ude (ros. Памятник Владимиру Ильичу Ленину в Улан-Удэ), zwany popularnie Głową Lenina (ros. Голова Ленину) – pomnik, znajdujący się w buriackim Ułan Ude, przedstawiający głowę Włodzimierza Lenina wzniesiony w 1971 roku na głównym miejskim placu. Jest to największy tego typu pomnik na świecie i jeden z symboli miasta oraz regionu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Motywem wzniesienia pomnika Włodzimierza Lenina w Ułan Ude była chęć uczczenia, przypadającej w 1970 roku, setnej rocznicy urodzin wodza przewrotu październikowego[1]. Wcześniej na głównych ulicach miasta znajdowały się już trzy mniejsze monumenty tego typu, ale postanowiono je usunąć i zastąpić jednym większym, gdyż uznawane one były za mało satysfakcjonujące[1]. Władze Ułan Ude chciały uniknąć wzniesienia banalnego pomnika, jakich mnóstwo zobaczyć można było w większości radzieckich miast, dlatego też postanowiono postarać się o oryginalną i kreatywną formę upamiętnienia Włodzimierza Iljicza[1]. Projekt monumentu wykonali Aleksiej Nikołajewicz Duszkin (Алексей Николаевич Душкин) i Pawieł G. Zilberman (Павел Г. Зильберман)[2]. Ten drugi był szefem wydziału planowania i architektury miasta w latach 1966–2001[1]. Samą rzeźbę, przedstawiającą głowę założyciela radzieckiego państwa, stworzyli Gieorgij Wasiljewicz Nieroda (Георгий Васильевич Нерода) i Jurij Wasiljewicz Nieroda (Юрий Васильевич Нерода)[2]. Rzeźba była prezentowana na wystawach m.in. w Montrealu i w Paryżu[2]. Natomiast na specjalnej wystawie w Moskwie, poświęconej przedstawianiu postaci Lenina w sztukach pięknych i architekturze, autorzy za ten projekt zostali nagrodzeni nagrodą państwową[2]. Budowa rozpoczęła się jeszcze w 1970 roku, a całość wykonana została w zakładach w Mytiszczi[2]. Rzeźba, z uwagi na swą wielkość, została rozdzielona na dwie części i koleją przetransportowana do Ułan Ude, gdzie została złożona w całość[1]. Przy produkcji zastosowano specjalną technikę chroniącą brąz przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, w ówczesnym Związku Radzieckim znajdował się tylko jeden specjalista mogący zapewnić tego typu usługę[1]. Władze miasta sprowadziły go specjalnie do stolicy Buriacji[1]. Pomnik Włodzimierza Lenina w Ułan Ude został uroczyście odsłonięty 5 listopada 1971 roku[3].

Widok z tyłu
Widok z profilu na pomnik.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego pojawiły się głosy domagające się usunięcia pomnika[3]. Lenin został określony jako symbol bolszewizmu i komunizmu, który przyniósł Buriacji więcej cierpień niż dobra i dlatego jego pomnik nie powinien znajdować się na głównym placu miasta[3]. Władze odrzuciły tego typu argumentację, twierdząc, że pomnik jest dziedzictwem przodków i jako taki powinien zostać zachowany[3]. Przed pomnikiem odbywają się manifestacje i uroczystości organizowane m.in. przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej[1]. W sierpniu 2011 roku, w czasie swojej wizyty w Rosji, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il, specjalnie udał się do tej części miasta, by móc pokłonić się przed pomnikiem Lenina i w ten sposób złożyć hołd przywódcy radzieckiego i światowego proletariatu[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pomnik znajduje się przed Domem Sowietów. Według pomysłodawców ich celem było przedstawienie zamyślonej twarzy Lenina jako filozofa[1]. Wysokość cokołu wynosi 6,3 metra, wysokość samej głowy Lenina to 7,7 metra[1]. Szerokość od lewego ucha do prawego to 4,5 metra[3]. Pomnik wykonany został z brązu, a jego łączna masa wynosi 42 tony[1]. W 2002 roku głowa Lenina została poddana pracom remontowym[5].

Monument w Ułan Ude jest największym pomnikiem na świecie przedstawiającym głowę Włodzimierza Lenina[4]. Obywatele Buriacji uważają go za drugi po jeziorze Bajkał najważniejszy symbol regionu[4]. Wśród mieszkańców Ułan Ude jest on znany po prostu jako „głowa”, a także stanowi punkt orientacyjny na mapie miasta[6][3]. Według obiegowej opinii azjatyckie rysy twarzy Lenina pomogą, jeśli w przyszłości zmieni się sytuacja polityczna w regionie, przerobić go na pomnik Czyngis-chana[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Arigus-tv.ru: Какова история необычного памятника - «Голова Ленина»? (ros.). [dostęp 2013-03-10].
  2. a b c d e Monulent.ru: Памятник В. И. Ленину (ros.). [dostęp 2013-03-10].
  3. a b c d e f Baikal24.ru: Геннадий Айдаев «спас» голову Ленина в Улан-Удэ (ros.). [dostęp 2013-03-10].
  4. a b c Rg.ru: Ким осмотрел памятник Ленину в Улан-Удэ (ros.). [dostęp 2013-03-10].
  5. Kto-kto.narod.ru: Самый большой памятник Ленину (ros.). [dostęp 2013-03-10].
  6. Eavest.ru: Городские» и «головары» в Улан-удэ (ros.). [dostęp 2013-03-10].
  7. Radiownet.pl: Największa głowa Lenina (pol.). [dostęp 2013-03-10].