Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Kirche in Not / Ostpriesterhilfe
Ilustracja
Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKWP)
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Data założenia 1947
Nr KRS 0000320529
Data rejestracji 2005
Dziedzina pomoc humanitarna
Dyrektor Sekcji Polskiej PKWP ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło
Adres ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”
Ziemia52°10′39,386″N 21°04′32,388″E/52,177607 21,075663
Strona internetowa

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) jest międzynarodową organizacją pozarządowa związaną z Kościołem katolickim powstałą w 1947 r., z siedzibą główną w Königstein im Taunus w Niemczech oraz 23 oddziałami krajowymi, w tym w Polsce. Założył ją Werenfried van Straaten pomaganie cierpiącemu, ubogiemu, prześladowanemu Kościołowi uczynił celem swego życia. Swoimi odważnymi działaniami przynosił ulgę wszędzie tam, gdzie, jak mawiał: „Bóg płacze krwawymi łzami w prześladowanych braciach i siostrach”. Jego dzieło urosło do rozmiarów międzynarodowej organizacji charytatywnej ufundowanej na prawie papieskim, która wspiera chrześcijan tam, gdzie są prześladowani, uciskani lub w potrzebie duszpasterskiej, a także podejmuje wysiłki upowszechniania wiedzy ten temat przez liczne publikacje, przede wszystkim raport o wolności religijnej na świecie i raport o chrześcijanach prześladowanych za wiarę, a także programy telewizyjne, w tym emisję „Tam, gdzie Bóg płacze”. PKWP kieruje się zasadą „informacja, modlitwa i działanie”. PKWP każdego roku odpowiada na ponad 6000 próśb o pomoc od biskupów i przełożonych zakonnych w około 150 krajach wyłącznie dzięki środkom pochodzącym z darowizn, ponieważ nie otrzymuje dofinansowania ze środków publicznych,

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki: pojednanie i solidarność[edytuj | edytuj kod]

Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie zrodziło się z potrzeby pojednania i solidarności. Ojciec Werenfried van Straaten, holenderski norbertanin, podjął dzieło pojednania i niesienia humanitarnej pomocy egzystencjalnej Niemcom po II Wojnie Światowej. W nocy 7 grudnia 1947r. napisał artykuł świąteczny pod tytułem „Nie było miejsca w gospodzie”, w którym nawoływał Belgów do udzielania pomocy pokonanym okupantom i do pojednania z nimi. Zaczął od organizowania żywności i odzieży oraz opieki duszpasterskiej dla milionów niemieckich przesiedleńców. Jego bezkompromisowe zaangażowanie wzbudziło ogromne echo. Ludzie pomagali chętnie, chociaż sami byli wyniszczeni wojną. Aby przyjść z pomocą dawnym wrogom przynosili dary w naturze: ubrania i produkty żywnościowe, a szczególnie słoninę. Wkrótce ojciec Werenfried stał się znany jako „Ojciec Słonina”. Aby dotrzeć z Ewangelią do potrzebujących o.Werenfried rozpoczął akcję „Pojazd dla Boga”, dzięki której wiele mobilnych kaplic, urządzonych w używanych autobusach i ciężarówkach, ruszyło w świat. W 1953r. Powołał również do istnienia Międzynarodowy Zakon Budowniczych, aby pomagać w odbudowie zniszczonych przez wojnę domów[1].

Pomoc Księżom na Wschodzie (Ostpriesterhilfe)[edytuj | edytuj kod]

Po znacznym złagodzeniu losu wypędzonych w nowo założonej Republice Federalnej Niemiec jego troską stał się prześladowany Kościół w zdominowanej przez komunistów Europie Wschodniej. W latach 50. XX wieku rozpoczęła się zimna wojna, o.Werenfried podjął zatem kampanię charytatywną mającą na celu wsparcie prześladowanego Kościoła katolickiego w krajach za żelazną kurtyną, zwłaszcza po powstaniu na Węgrzech w 1956r.. Troska o narody zniewolone przez dyktaturę sowiecką miała duże znaczenie dla Kościoła w Polsce. Po spotkaniu o.Werenfrieda i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, do którego doszło w 1957r., siostry, kapłani i świeccy prześladowani przez reżim socjalistyczny otrzymali niezbędną pomoc. W późniejszym okresie pomoc objęła również budowę kościołów i sal katechetycznych wraz z wyposażeniem, kościelnych drukarni i mediów oraz stypendia. Zainspirowany osobistą prośbą św. Jana Pawła II o podjęcie trudu na rzecz pojednania ekumenicznego z Kościołem prawosławnym, po upadku reżimu sowieckiego o.Werenfried podjął działania pomocowe na rzecz dialogu ekumenicznego.

Kościół w Potrzebie (Kirche in Not)[edytuj | edytuj kod]

Założona przez o. Werenfrieda organizacja charytatywna szybko poszerzyła horyzonty wsparcia. Już w latach 60., ze względu na ponawiane prośby, zaczęła udzielać pomocy Kościołowi w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tak powstała międzynarodowa organizacja „Kirche in Not”, czyli dzisiejsza Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP)[edytuj | edytuj kod]

Dzisiaj Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie (Pontifical Foundation Aid to the Church in Need) ma na całym świecie ok. miliona przyjaciół i darczyńców, za pomocą których realizuje swoją misję, gdyż nie otrzymuje dofinansowania ze środków publicznych. Dzięki środkom pochodzącym z darowizn PKWP odpowiada na ponad 6000 próśb o pomoc od biskupów i przełożonych zakonnych w około 150 krajach, działając zgodnie z zasadą „informacja, modlitwa i działanie". PKWP pomaga w następujących projektach:

 • pomoc Kościołowi prześladowanemu (np. „Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym”, „Noc świadków”, „Czerwony tydzień”, „Wolni-Niewolni”)
 • budowa kościołów i infrastruktury kościelnej (np. „Razem wybudujmy kościół”)
 • formacja kapłanów i osób konsekrowanych
 • działalność duszpasterska, ewangelizacyjna i misyjna (np. „Pomogę, bo mogę”, „Szkoła marzeń”, „Puchar świata ‘IM’”)
 • media i literatura religijna (Biblia dla dzieci, Katechizm, YouCat, „Nasza droga do Boga”)
 • pomoc w utrzymaniu kapłanów przez stypendia mszalne
 • pomoc egzystencjalna dla żeńskich zgromadzeń zakonnych (np. „Cicha i wierna obecność”)
 • środki transportu na potrzeby misji („Samochód dla sióstr”, „Łódź-kaplica”)
O. Werenfried van Straaten, OPraem, PKWP
Ojciec Werenfried van Straaten, OPraem, Założyciel Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie"

Pomoc Kościołowi prześladowanemu na świecie[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym celem PKWP jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi w świecie. 300 mln chrześcijan mieszka na obszarach, gdzie trwają prześladowania, a co siódmy, ze wszystkich na świecie, był świadkiem naruszenia wolności religijnej. W ok. 50 krajach chrześcijanie są prześladowani i żyją w śmiertelnym zagrożeniu, zaś w ok. 70 krajach na świecie ciepią z powodu ograniczeń wyznawania wiary i zmuszania do jej porzucenia oraz są dyskryminowani w życiu społecznym. PKWP przychodzi im z pomocą materialną i duszpasterską. Wsparcie, działania dyplomatyczne, jak również orędownictwo PKWP na rzecz pokoju ocaliły obecność chrześcijan na ziemiach rdzennie do nich należących, które są kolebką wiary chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie. W czasie pogromu chrześcijan, PKWP pospieszyła na ratunek dotkniętemu wojną i prześladowaniem Kościołowi szczególnie w Iraku i w Syrii. Program PKWP „Niniwa Chrześcijan”-„Powrót do korzeni” (Plan Marshalla dla doliny Niniwy)[2][3][4][5][6] uzyskał międzynarodowe wsparcie finansowe i umożliwił odbudowę domów prywatnych oraz infrastruktury Kościoła w Iraku. Dzięki tej inicjatywie blisko połowa wysiedlonych rodzin chrześcijańskich mogła powrócić do swoich mieszkań. Podobnie w Syrii, działalność charytatywna i ekumeniczna PKWP dzięki realizacji programów: „Mleko dla Aleppo”[7][8], „Tornister dla Aleppo”[9][10], „Świece dla pokoju w Syrii”[11], „Różaniec pokoju”[12][13], „Pocieszajcie mój lud”[14][15] i „Peregrynacji ikony Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków”[16][17][18] pomogła chrześcijanom przetrwać najgorsze i zachować nadzieję. PKWP prowadzi także stały program wsparcia chrześcijan w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej „S.O.S. dla Ziemi Świętej”[19][20].

Ze względu na swoją misję PKWP bada i analizuje stan wolności religijnej i w cylku dwuletnim wydaje „Raport o wolności religijnej na świecie”[21][22][23][24][25], który swoim zakresem obejmuje wszystkie kraje oraz wyznania i jest jedynym niezależnym od struktur państwowych raportem tego typu. PKWP szczególnie monitoruje sytuację chrześcijan w tym zakresie, skupiając się na występowaniu dyskryminacji i prześladowania, o czym informuje w raporcie „Prześladowani i zapomniani” („Persecuted and Forgotten?”)[26][27][28], wydawanym naprzemiennie z raportem o wolności religijnej. PKWP wspiera też produkcję programu telewizyjnego pt. „Tam, gdzie Bóg płacze” („Where God Weeps”)[29][30][31][32][33][34][35][36][37][38][39][40][41][42][43][44][45], który przekazuje informacje o sytuacji Kościoła powszechnego w różnych częściach globu. PKWP informuje wszystkich chrześcijan o losie ich Sióstr i Braci oraz budzi solidarność z potrzebującymi. Cotygodniowy program jest produkowany przez „Katolicką Sieć Radiową i Telewizyjną” (CRTN) i transmitowany przez nadawców katolickich na całym świecie.

Aby wspomagać duszpasterstwo, nową ewangelizację i ugruntowywanie wiary na terenach misyjnych PKWP jest dziś obecna w 23 krajach, w tym od 2006 r. w Polsce. Według Ojca Werenfrieda nie można działać i rozwijać chrześcijańskiej duchowości bez modlitwy. Dlatego PKWP prosi o wsparcie modlitewne i solidarność materialną z chrześcijanami, którzy cierpią i potrzebują pomocy.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie na świecie[46][47][edytuj | edytuj kod]

 • Aid to the Church in NeedBlacktown (Australia)
 • Kirche in Not – Wiedeń (Austria)
 • Kerk in Nood/Aide à l’Eglise en DétresseLeuven (Belgia)
 • Ajuda à Igreja que SofreSão Paulo (Brazylia)
 • Ayuda a la Iglesia que SufreSantiago (Chile)
 • Aide à l’Eglise en DétresseMareil-Marly (Francja)
 • Aid to the Church in Need – Manila (Filipiny)
 • Ayuda a la Iglesia NecesitadaMadryt (Hiszpania)
 • Kerk in NoodKM’s-Hertogenbosch (Holandia)
 • Aid to the Church in NeedDublin (Irlandia)
 • Aide à l’Eglise en Détresse/Aid to the Church in NeedMontreal (Kanada)
 • Ayuda a la Iglesia que Sufre – Bogotá (Kolumbia)
 • 고통받는 교회돕기Seul (Korea)
 • Aide à l’Eglise en Détresse] – (Luxembourg)
 • Aid to the Church in Need – (Malta)
 • Ayuda a la Iglesia Necesitada – San Juan de Dios (Meksyk)
 • Kirche in NotMonachium (Niemcy)
 • Pomoc Kościołowi w PotrzebieWarszawa (Polska)
 • Ajuda à Igreja que SofreLizbona (Portugalia)
 • Aid to the Church in NeedBrooklyn (Stany Zjednoczone)
 • Kirche in Not/Aide à l’Eglise en DétresseLucerna (Szwajcaria)
 • Aid to the Church in NeedSutton (Wielka Brytania)
 • Aiuto alla Chiesa che SoffreRzym (Włochy)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 100. urodziny założyciela „Kirche in Not”, papiez.wiara.pl [dostęp 2020-02-04].
 2. Pomagamy na miejscu, naszdziennik.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 3. Domy chrześcijan w Iraku zostaną odbudowane. Ks. kard. Parolin: „Popieramy powrót chrześcijan na Równinę Niniwy”, wpolityce.pl [dostęp 2020-02-05].
 4. The Marshall Plan to rebuild Nineveh: $250 million for the Christians of Iraq. [dostęp 2020-02-05].
 5. Nie zostawiajcie nas samych - ks. Andrzej Halemba, Włodzimierz Rędzioch - Portal OPOKA, opoka.org.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 6. Tygodnik Idziemy, Irak: czy chrześcijanie powrócą do domów?, idziemy.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 7. Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna akcję „Mleko dla Aleppo” | Polska Agencja Prasowa SA, www.pap.pl [dostęp 2020-02-05].
 8. Pomoc Kościołowi w Potrzebie rozpoczyna akcję „Mleko dla Aleppo”, DEON.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 9. PKWP: dzieci w Syrii otrzymają na początku września plecaki zebrane w ramach akcji „Tornister dla Aleppo”, RadioMaryja.pl, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 10. Jak to z plecakami do Aleppo było..., Oleśnica 24 com, 20 sierpnia 2019 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 11. ACN, acn-orient.org [dostęp 2020-02-05].
 12. „Różaniec pokoju”, czyli modlitwa o pokój w Syrii, Misyjne.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 13. Instytut Gość Media, Różaniec pokoju. Modlitwa dla Syrii, do której..., www.radioem.pl, 2 listopada 2019 [dostęp 2020-02-05].
 14. Papież poparł akcję na rzecz Syryjczyków „Pociesz mój lud” - Vatican News, www.vaticannews.va, 16 sierpnia 2019 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 15. 6 tys. różańców dla Syrii, Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP [dostęp 2020-02-05].
 16. Matka Boża Bolesna pociesza Syryjczyków, niedziela.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 17. Papież pobłogosławił ikonę Matki Bożej dla Syrii - Vatican News, www.vaticannews.va, 16 września 2019 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 18. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, sw-ke.facebook.com [dostęp 2020-02-05] (suahili).
 19. S.O.S dla Ziemi Świętej, RadioMaryja.pl, 14 grudnia 2015 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 20. „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”: SOS dla Ziemi..., info.wiara.pl [dostęp 2020-02-05].
 21. Raport o wolności religijnej - 2018. [dostęp 2020-02-05].
 22. Wolność religijna na świecie - 2018, Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP [dostęp 2020-02-05].
 23. Raport: 300 mln chrześcijan mieszka na terenach prześladowań, RadioMaryja.pl, 22 listopada 2018 [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 24. Raport o wolności religijnej na świecie 2016, Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP [dostęp 2020-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2020-02-05].
 25. Katolicka Agencja Informacyjna KAI, Raport PKWP: na świecie trwa eksterminacja chrześcijan | eKAI.pl, eKAI, 30 listopada 1 [dostęp 2020-02-05].
 26. Prześladowani i Zapomniani? Raport o chrześcijanach prześladowanych za wiarę 2017-2019. [dostęp 2020-02-05].
 27. Katolicka Agencja Informacyjna KAI, Najnowszy raport: Prześladowania chrześcijan najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej | eKAI.pl, eKAI, 23 października 2019 [dostęp 2020-02-05].
 28. „Prześladowani i zapomniani”. Nowy raport o prześladowaniu wyznawców Chrystusa!, Pch24.pl [dostęp 2020-02-05] (pol.).
 29. Tam,gdzie Bóg płacze - Ukraina cz.1. [dostęp 2020-02-05].
 30. Tam Gdzie Bóg płacze - Szukaj w Google, www.google.com [dostęp 2020-02-05].
 31. Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Egipt PL. [dostęp 2020-02-05].
 32. Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Sudan PL. [dostęp 2020-02-05].
 33. Tam,gdzie Bóg płacze - Rosja. [dostęp 2020-02-05].
 34. Tam gdzie Bóg płacze Angola PL. [dostęp 2020-02-05].
 35. Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Gruzja cz 1 PL. [dostęp 2020-02-05].
 36. Tam,gdzie Bóg płacze - Etiopia. [dostęp 2020-02-05].
 37. Tam gdzie Bóg płacze Armenia PL. [dostęp 2020-02-05].
 38. Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Shalom na Ziemi PL. [dostęp 2020-02-05].
 39. Tam,gdzie Bóg płacze - Afryka cz.1. [dostęp 2020-02-05].
 40. Tam,gdzie Bóg płacze - Kazachstan. [dostęp 2020-02-05].
 41. Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Misje Afryka PL. [dostęp 2020-02-05].
 42. Tam,gdzie Bóg płacze - Irak. [dostęp 2020-02-05].
 43. Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Bułgaria Katolicy PL. [dostęp 2020-02-05].
 44. Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Jamajka cz 2 PL. [dostęp 2020-02-05].
 45. Dokument Tam Gdzie Bóg Płacze Trynidad Tobago cz 2 PL. [dostęp 2020-02-05].
 46. Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP, Pomoc Kościołowi w Potrzebie PKWP [dostęp 2020-02-05].
 47. ACN Worldwide, 2019 ACN International [dostęp 2020-02-05] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]