Poniczanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poniczanka
Ilustracja
Poniczanka w Rabce-Zdroju
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Lokalizacja Kotlina Rabczańska
Potok
Długość 10 km
Powierzchnia zlewni 33,1 km²
Średni przepływ 41 m³/s
Ujście
Recypient Raba
Miejsce Rabka-Zdrój
Współrzędne 49°36′36″N 19°56′46″E/49,610000 19,946111
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Poniczanka – potok, dopływ Raby[1]. Ma źródła na wysokości około 920 m na północno-zachodnich stokach Starych Wierchów (969 m) w Gorcach. Spływa w północno-zachodnim kierunku przez Ponice i wypływa na Kotlinę Rabczańską w miejscowości Rabka-Zdrój. W tej ostatniej miejscowości uchodzi do Raby jako jej prawy dopływ. Następuje to w centrum Rabki-Zdroju, na wysokości około 485 m n.p.m.[2] Nazwa potoku pochodzi od miejscowości Ponice, w której ma on swoje źródła.

Zlewnia Poniczanki ma powierzchnię 33,1 km2, długość potoku wynosi 10 km, a średni spadek 41 m/km. Kształt i nachylenie zlewni sprzyja spływowi powierzchniowemu wód i powoduje, że fale wezbraniowe po większych opadach są silne i krótkotrwałe[3].

Poniczanka zbiera wody z północnych zboczy zachodniego krańca Gorców. Zbocza doliny Poniczanki tworzą dwa grzbiety odchodzące od Starych Wierchów. Orograficznie lewy biegnie w południowo-zachodnim kierunku przez Jaworzynę, Skałkę i Obidową do Kułakowego Wierchu, na którym zmienia kierunek na północno-zachodni i opada przez Piątkową Górę do Krzywonia. Z tego grzbietu spływają do Poniczanki kolejno: Polański Potok, Gawłów Potok, Rdzawka, Papieżów Potok i Pocieszna Woda. Zbocza prawe tworzy północno-zachodni grzbiet Starych Wierchów opadający poprzez Jaworzynę Ponicką, Bardo i Maciejową do Tatarowa. Z tego grzbietu do Poniczanki spływają potoki: Potok za Twarogiem, Potok Sołtysi, Potok Worwów, Potok Filasów i Gorzki Potok[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]