Kotlina Rabczańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kotlina Rabczańska
Ilustracja
Mapa regionu
Megaregion

Region karpacki

Prowincja

Karpaty Zachodnie

Podprowincja

Zewnętrzne Karpaty Zachodnie

Makroregion

Beskidy Zachodnie

Mezoregion

Kotlina Rabczańska

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Polska:
woj. małopolskie

Kotlina Rabczańska (513.50) – mezoregion w Beskidach Zachodnich, graniczący od północnego wschodu z Beskidem Wyspowym, od północnego zachodu z Beskidem Makowskim, od południowego wschodu z Gorcami, od południa i zachodu z Beskidem Orawsko-Podhalańskim.

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Jest to niedawno wyróżniony region, już po wprowadzeniu dziesiętnej klasyfikacji. Dlatego też oznaczony został w tej klasyfikacji numerem 0, gdyż nie można go zaklasyfikować do żadnego z otaczających go mezoregionów. Mieczysław Klimaszewski w swojej „Geomorfologii Polski” z 1972 nazywał go Bramą Sieniawską, a autorzy opracowania „Karpaty Polskie” z 1995 Pogórzem Orawsko-Jordanowskim.

Charakterystyka regionu[edytuj | edytuj kod]

Jest to niewielki mezoregion. Długość kotliny z zachodu na wschód wynosi około 10 km, a szerokość z południa na północ około 9 km. Teren wznosi się średnio na wysokości 500–600 m n.p.m. Najwyższe wzniesienia to: Grzebień (677 m), Zbójecka Góra (644 m), Bania (607 m), Tatarów (710 m). Przez kotlinę przebiega dział wodny między Skawą i Rabą; rzeki te zbliżają się do siebie na odległość 1,5 km. Położenie kotliny pomiędzy kilkoma pasmami górskimi powoduje, że krzyżują się w niej główne drogi z Krakowa i Nowego Sącza do Zakopanego i Chyżnego i przebiega przez nią linia kolejowa z Krakowa do Zakopanego, a także nieczynna już linia kolejowa Nowy Sącz – Chabówka. Stosunkowo równy teren powoduje, że kotlina jest dość gęsto zaludniona. Największe miasto to Rabka-Zdrój, od której pochodzi nazwa regionu. Inne większe miejscowości to: Jordanów, Skomielna Biała, Skawa, Spytkowice. Środowisko naturalne przekształcone w wyniku działalności człowieka w dość znacznym stopniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Kotlina Rabczańska. Widok od wschodniej strony
Kotlina Rabczańska. Widok od wschodniej strony