Kotlina Rabczańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kotlina Rabczańska
Ilustracja
Mapa regionu
Megaregion Region karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Beskidy Zachodnie
Mezoregion Kotlina Rabczańska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
woj. małopolskie

Kotlina Rabczańska (513.50) – mezoregion w Beskidach Zachodnich, graniczący od północnego wschodu z Beskidem Wyspowym, od północnego zachodu z Beskidem Makowskim, od południowego wschodu z Gorcami, od południa i zachodu z Beskidem Orawsko-Podhalańskim.

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Jest to niedawno wyróżniony region, już po wprowadzeniu dziesiętnej klasyfikacji. Dlatego też oznaczony został w tej klasyfikacji numerem 0, gdyż nie można go zaklasyfikować do żadnego z otaczających go mezoregionów. Mieczysław Klimaszewski w swojej „Geomorfologii Polski” z 1972 nazywał go Bramą Sieniawską, a autorzy opracowania „Karpaty Polskie” z 1995 Pogórzem Orawsko-Jordanowskim.

Charakterystyka regionu[edytuj | edytuj kod]

Jest to niewielki mezoregion. Długość kotliny z zachodu na wschód wynosi około 10 km, a szerokość z południa na północ około 9 km. Teren wznosi się średnio na wysokości 500–600 m n.p.m. Najwyższe wzniesienia to: Grzebień (677 m), Zbójecka Góra (644 m), Bania (607 m), Tatarów (710 m). Przez kotlinę przebiega dział wodny między Skawą i Rabą; rzeki te zbliżają się do siebie na odległość 1,5 km. Położenie kotliny pomiędzy kilkoma pasmami górskimi powoduje, że krzyżują się w niej główne drogi z Krakowa i Nowego Sącza do Zakopanego i Chyżnego i przebiega przez nią linia kolejowa z Krakowa do Zakopanego, a także nieczynna już linia kolejowa Nowy Sącz – Chabówka. Stosunkowo równy teren powoduje, że kotlina jest dość gęsto zaludniona. Największe miasto to Rabka-Zdrój, od której pochodzi nazwa regionu. Inne większe miejscowości to: Jordanów, Skomielna Biała, Skawa, Spytkowice. Środowisko naturalne przekształcone w wyniku działalności człowieka w dość znacznym stopniu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Kotlina Rabczańska. Widok od wschodniej strony
Kotlina Rabczańska. Widok od wschodniej strony