Pontiac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy marki samochodu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Pontiac
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Detroit
Data założenia 1926
Data likwidacji 2010
Udziałowcy General Motors
brak współrzędnych
Strona internetowa
Pontiac Economy Eight
Pontiac Streamliner
Pontiac Trans Am
Pontiac Phoenix
Pontiac Montana
Pontiac Bonneville
Pontiac Grand Prix
Pontiac GTO
Pontiac G6
Pontiac G3

Pontiac – dawny amerykański producent samochodów osobowych, sportowych i vanów z siedzibą w Detroit działający w latach 1926–2010. Marka należała do amerykańskiego koncernu General Motors.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa marki pochodzi od Pontiaca, wodza Indian z plemienia Ottawów, przywódcy powstania z XVIII w. Marka Pontiac po raz pierwszy została użyta przez firmę Oakland w 1906 roku, jednak nie zyskała zbytniej popularności. W 1909 General Motors przejęło Oaklanda. W połowie lat dwudziestych, między Chevroletem i Oakland istniała znaczna różnica cenowa. Podobna luka produktowa wystąpiła pomiędzy markami Buick i Cadillac. Zarząd General Motors postanowił wypełnić niszę rynkową, wprowadzając cztery nowe marki.

Oakland reaktywował Pontiaca w 1926 roku. Pojazdy cechowały się niewielkimi rozmiarami, lecz posiadały sześciocylindrowy silnik własnej konstrukcji. Pontiac był pierwszą z wprowadzonych marek towarzyszących, w pierwszym roku sprzedał 49 875 pojazdów. W 1929 GM sprzedał o 163 000 więcej pojazdów marki Pontiaców niż Oakland, który został wyparty całkowicie podczas Wielkiego Kryzysu w latach 30. Pontiac był jedyną z czterech marek, która przetrwała.

Pod koniec lat pięćdziesiątych Pontiac miał te same problemy, co Oldsmobile w latach osiemdziesiątych XX w., tzn. postrzegany był jako marka samochodów dla emerytów. Zarząd firmy postanowił ratować swój oddział i zmienić dotychczasowy wizerunek. Po zaprezentowaniu udanych modeli GTO (1964) i Firebird (1967) powoli zaczęto kreować Pontiaca na markę samochodów o sportowym charakterze. Hasło reklamowe Pontiac, Driving Excitement (ang.: Pontiac, ekscytująca jazda; dosł: ekscytacja prowadzeniem) zdaje się potwierdzać, że ten oddział tak jest nadal traktowany.

Pod względem cenowym Pontiac sytuowany jest pomiędzy markami Chevrolet i Buick.

Upadłość marki[edytuj | edytuj kod]

27 kwietnia 2009 roku na konferencji prasowej koncern General Motors ogłosił oficjalnie upadłość marki, spowodowaną sporymi problemami finansowymi koncernu GM. Pracę w zakładach Pontiaca straciło około 7500 osób. Marka zniknęła z rynku w 2010 roku. W tym też roku zakończyła się produkcja wszystkich modeli marki. Ostatni pojazd na rynek amerykański powstał 24 listopada 2009. Był to Pontiac G6 sedan w kolorze białej perły[1].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Modele koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pontiac hits end of the road after 82 years (ang.). NBCNews.com. [dostęp 2015-06-08].