Pontiac (marka samochodów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pontiac
Logo
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Detroit

Data założenia

1926

Data likwidacji

2010[1]

Udziałowcy

General Motors (100%)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Pontiac Economy Eight
Pontiac Streamliner
Pontiac Trans Am
Pontiac Phoenix
Pontiac Montana
Pontiac Bonneville
Pontiac GTO
Pontiac G6
Pontiac G3
Pontiac Rageous Concept

Pontiac – dawny amerykański producent samochodów osobowych, z siedzibą w Detroit, działający w latach 1926–2010. Należał do amerykańskiego koncernu General Motors.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa marki pochodzi od Pontiaca, wodza Indian z plemienia Ottawów, przywódcy powstania z XVIII w. Marka Pontiac po raz pierwszy została użyta przez firmę Oakland w 1906 roku, jednak nie zyskała zbytniej popularności. W 1909 General Motors przejęło Oaklanda. W połowie lat dwudziestych, między Chevroletem i Oakland istniała znaczna różnica cenowa. Podobna luka produktowa wystąpiła pomiędzy markami Buick i Cadillac. Zarząd General Motors postanowił wypełnić niszę rynkową, wprowadzając cztery nowe marki.

Oakland reaktywował Pontiaca w 1926 roku. Pojazdy cechowały się niewielkimi rozmiarami, lecz posiadały sześciocylindrowy silnik własnej konstrukcji. Pontiac był pierwszą z wprowadzonych marek towarzyszących, w pierwszym roku sprzedał 49 875 pojazdów. W 1929 GM sprzedał o 163 000 więcej pojazdów marki Pontiaców niż Oakland, który został wyparty całkowicie podczas Wielkiego Kryzysu w latach 30. Pontiac był jedyną z czterech marek, która przetrwała.

Pod koniec lat pięćdziesiątych Pontiac miał te same problemy, co Oldsmobile[1] w latach osiemdziesiątych XX w., tzn. postrzegany był jako marka samochodów dla emerytów. Zarząd postanowił ratować swój oddział i zmienić dotychczasowy wizerunek[1]. Po zaprezentowaniu udanych modeli GTO (1964) i Firebird (1967) powoli zaczęto kreować Pontiaca na markę samochodów o sportowym charakterze[1]. Hasło reklamowe Pontiac, Driving Excitement (ang.: Pontiac, ekscytująca jazda; dosł: ekscytacja prowadzeniem) zdaje się potwierdzać, że ten oddział tak jest nadal traktowany.

Pod względem cenowym Pontiac sytuowany był pomiędzy markami Chevrolet i Buick.

Likwidacja[edytuj | edytuj kod]

27 kwietnia 2009 roku na konferencji prasowej koncern General Motors ogłosił oficjalnie rezygnację z marki, spowodowaną sporymi problemami finansowymi koncernu GM. Pracę w zakładach Pontiaca straciło około 7500 osób. Marka zniknęła z rynku w 2010 roku[1]. W tym też roku zakończyła się produkcja wszystkich modeli marki. Ostatni pojazd na rynek amerykański powstał 24 listopada 2009. Był to Pontiac G6 sedan w kolorze białej perły[2].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Modele koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słynne marki, które zniknęły z rynku, „moto.wp.pl” [dostęp 2021-03-27] (pol.).
  2. Pontiac hits end of the road after 82 years. NBCNews.com. [dostęp 2015-06-08]. (ang.).