Port Gorzów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Port Gorzów
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Typ portu

rzeczny

Data powstania

1886

Adres bosmanatu

ul. Wał Okrężny 39,
Gorzów Wlkp. 66-400

Powierzchnia portu

1,5 ha

Długość nabrzeży

500 m

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Port Gorzów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Port Gorzów”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Port Gorzów”
Ziemia52°43′29″N 15°15′19″E/52,724722 15,255278
Strona internetowa

Port Gorzówport rzeczny na Warcie w Gorzowie Wielkopolskim na trasie międzynarodowej drogi wodnej E-70[1]. Obecnie jedyna stocznia na Warcie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia stoczni sięga 1886 roku, gdy powstała jako tak zwany port ochronny. Mogły się w nim schronić statki na czas wysokiej wody, zatorów lodowych albo okres zimowy[2].

Przed rokiem 1945 miasto stanowiło bazę żeglugi śródlądowej i posiadało własny, dobrze wyposażony port o nadbrzeżu długości 0,5 km i o miesięcznej przepustowości ponad 180 barek o tonażu do 600 t. W pierwszych latach powojennych gorzowski port rzeczny, aczkolwiek poważnie zniszczony i pozbawiony urządzeń przeładunkowych, wykorzystany został do wywozu cegły rozbiórkowej[3].

W gorzowskim porcie rzecznym odremontowano najstarszy obecnie pływający lodołamacz "Kuna", a obecnie trwają prace montażowe przywracające nowe życie kolejnej perełce – dziewiętnastowiecznemu parowcowi – "Kormoran"[4].

Obecnie Stowarzyszenia Wodniaków "Przystań Gorzów" dzierżawi od miasta port rzeczny. Prowadzi tam prace konserwacyjne i montażowe jednostek pływających[4].

W basenie portu rzecznego ma powstać przystań turystyczna. Ma to być port i przystań dla żeglugi pasażerskiej oraz jachtowej. W pobliżu mały hotel, tawerna i pole biwakowe z wygodami. Wszystko jest jednak zależne od pozyska pieniądze z funduszy europejskich przez miasto[5].

Ekspozytura Terenowa Bydgoskiej Żeglugi na Wiśle, Rejon Dróg Wodnych oraz Miejska Rada Narodowa w Gorzowie zdają sobie w pełni sprawę z opłacalności odbudowy gorzowskiego portu rzecznego, tym bardziej że nakłady inwestycyjne objęłyby głównie odbudową zniszczonych nabrzeży portowych, zakup i instalację dźwigów i innych urządzeń transportowych oraz budowę zaplecza składowo-magazynowego portu[3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wejście do portu

Na Zawarciu nieopodal mostu Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Położone jest nad dolną Wartą, 10 km na zachód od ujścia Noteci do Warty. Posiada przez Wartę bezpośrednią łączność z Poznaniem, przez Noteć i Kanał Bydgoski — z Bydgoszczą i portami rzecznymi nad Wisłą i wreszcie przez Wartę i Odrę — ze Szczecinem na północy, a Wrocławiem, Opolem i Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym na południu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komunikacja. [dostęp 2014-10-11]. (pol.).
  2. a b Jedyna stocznia na Warcie. [dostęp 2014-10-11]. (pol.).
  3. a b c Port Gorzów. [dostęp 2014-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-23)]. (pol.).
  4. a b Port rzeczny w Gorzowie. [dostęp 2014-10-11]. (pol.).
  5. Inwestycje w Gorzowie: Marina na brzegu Warty. [dostęp 2014-10-11]. (pol.).