Port rzeczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Port rzeczny w Bydgoszczy

Port rzeczny – obszar na brzegu rzeki, kanału rzecznego lub jeziora[potrzebny przypis] (zarówno na lądzie, jak i na wodzie) wyposażony w zespół urządzeń umożliwiających przybijanie jednostek pływającychbarek i holowników, wymianę z lądem osób i towarów, a także wykonanie typowych czynności związanych z eksploatacją danej jednostki (uzupełnianie zapasów, usunięcie nieczystości itp.)

Budowa portów rzecznych[edytuj | edytuj kod]

Często baseny portów rzecznych są tak zbudowane, że jednostki pływające mogą dotrzeć do nich zarówno płynąc w dół rzeki (z prądem rzeki), jak i w górę – pod prąd. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością budowy w pobliżu portu systemu śluz i jazów regulujących poziom wody w zależności od ilości wody niesionej korytem rzeki, która ulegać może często zmianom w zależności od pory roku, opadów atmosferycznych itp. oraz umożliwiających statkom bezpieczne pokonanie różnic poziomów wody.

Regulacje prawne portów śródlądowych[edytuj | edytuj kod]

Obecnie nie ma przepisów precyzujących zasady powstawania i działania portów śródlądowych; nie ma zasad podziału portów np. na prywatne i publiczne; nie ma zasad korzystania z portów śródlądowych; brak jest wskazania sposobu zorganizowania struktur administracji portowej; nieokreślone jest niezbędne dla bezpiecznej obsługi statków wyposażenie portów związane z klasą drogi wodnej do obsługi, której miałby być przystosowany. Brak odpowiednich regulacji prowadzi do zmiany funkcji istniejących od wieków tradycyjnych portów, do zatracania ich charakteru i utraty resztek istniejącej tam infrastruktury[potrzebny przypis].

Wybrane porty rzeczne
Port barkowy w Porcie Police w Policach
Port rzeczny na Renie w Karlsruhe
Port Zimowy w Toruniu

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]