Port Royal (Jamajka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Port Royal
Ilustracja
Ilustracja przedstawiająca Port Royal
Państwo  Jamajka
Hrabstwo Surrey
Gmina Kingston
Populacja (1692)
• liczba ludności

7 000
Data zniszczenia 7 czerwca 1692
Powód zniszczenia Trzęsienie ziemi
Położenie na mapie Jamajki
Mapa lokalizacyjna Jamajki
Port Royal
Port Royal
Ziemia17°56′N 76°50′W/17,933333 -76,833333

Port Royalmiejscowość na wschodnim wybrzeżu Jamajki. W latach 1655-1692 stolica Jamajki. Po trzęsieniu ziemi w XVII wioska rybacka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVII wieku Port Royal było stolicą Jamajki i jednym z głównych portów na Karaibach. Miasto miało u żeglarzy bardzo złą sławę, ponieważ stało się główną siedzibą piratów oraz kryjówką zbrodniarzy, paserów i złodziei.

7 czerwca 1692, podczas trzęsienia ziemi cała część wybrzeża, na której umiejscowiona była stolica Jamajki, osunęła się do Morza Karaibskiego, zabierając ze sobą prawie wszystkich obywateli miasta. Ludność miasta w dniu kataklizmu wynosiła 7 tys. osób. Nieliczni, którzy przetrwali kataklizm, opowiadali o ogromnej katastrofie i gigantycznej fali tsunami, która zalała całe miasto. W XIX wieku dotarto do podwodnego cmentarzyska u wybrzeży wyspy, na którym znaleziono tonę ludzkich kości. Było to miejsce spoczynku obywateli miasta, w tym także Henry’ego Morgana, słynnego bukaniera.

Stanowisko archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Setki domów, magazynów, sklepów, tawern, a także zatopionych w porcie statków sprawiło, iż Port Royal stał się jednym z najbogatszych stanowisk archeologicznych na świecie. W 1959 roku nurkowie z amerykańskiego statku Sea Diver odkopali pod warstwą mułu nie tylko pozostałości domów, lecz także tysiące butelek wina, glinianych rur, świeczników, rusznic, cynkowych kubków, talerzy i łyżek. Jednym z najbardziej zadziwiających artefaktów był błyszczący, mosiężny zegarek kieszonkowy, wyprodukowany w Holandii około 1686 roku. Badanie promieniami rentgena ujawniło ostatnie położenie wskazówek zegarka na godzinie 11:43, podając dokładny czas trzęsienia ziemi[1].

Mapa Port Royal

Kolejne wykopaliska w Port Royal miały miejsce w latach 1965-1968. Prowadził je archeolog Robert Marx. Sporządzono dokładną mapę, a następnie, za pomocą mostu powietrznego, wyniesiono na powierzchnię 100 tysięcy artefaktów, w tym rur i butelek, ogromne ilości cyny, armaty i wyposażenie okrętów oraz setki srebrnych monet, wprost z mennicy[1].

w 1981 roku rozpoczęto kolejne prace archeologiczne. Odkryto wiele dobrze zachowanych artefaktów oraz dokumentów historycznych, co pozwoliło na odtworzenie codziennego życia w mieście portowym pod koniec XVII wieku.

Obecność w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Port Royal stał się inspiracją do wielu projektów, np. do serii Piraci z Karaibów oraz gier Assassin’s Creed IV: Black Flag , Port Royale, Port Royale 2 i Port Royale 3.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Port Royal – Miasto Piratów (pol.). [dostęp 2013-11-09].