Port lotniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z lotu ptaka na duży port lotniczy

Port lotniczylotnisko użytku publicznego wykorzystywane do lotów handlowych[1].

Stanowi obszar lądowy specjalnie dostosowany do lądowania, startu i poruszania się statków powietrznych, w tym urządzenia pomocnicze, których wymagają takie czynności, mając na uwadze wymogi ruchu statków powietrznych i ich obsługi, w tym urządzenia potrzebne dla obsługi lotów handlowych[2].

Obowiązek użyteczności publicznej polega na zobowiązaniu zarządzającego lotniskiem do zapewnienia funkcjonowania lotniska, z zachowaniem określonych wymagań, których zarządzający lotniskiem nie spełniłby, kierując się jedynie interesem handlowym lub statutowym[1].

Port lotniczy powinien posiadać: przynajmniej jeden pas startowy, drogi zjazdu z pasa startowego, płytę postojową, budynek terminalu (mieszczącego poczekalnię, bagażownię, strefę odprawy, strefę sklepów wolnocłowych, siedzibę zarządu lotniska). Na lotnisku może znajdować się również terminal cargo (towarowy, pocztowy).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz.U. z 2022 r. poz. 1235).
  2. Dyrektywa Rady 96/67/WE z dnia 15 października 1996 r. w sprawie dostępu do rynku usług obsługi naziemnej w portach lotniczych Wspólnoty (CELEX: 01996L0067-20031120).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]