Porty lotnicze w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porty lotnicze w Polsce wraz z liczbą pasażerów – stan na koniec 2014 roku

Porty lotnicze w Polsce – w skład systemu cywilnych portów lotniczych w Polsce, wykorzystywanych do transportu pasażerskiego, wchodzi 15 portów lotniczych (w tym 1 w budowie) – z dominującym portem stołecznym oraz 14 portami regionalnymi.

Największy port lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Największym portem lotniczym w Polsce jest lotnisko Chopina w Warszawie (toponimicznie: Warszawa-Okęcie), przez wiele lat uprzywilejowany przez władze państwowe ograniczające rozwój innych portów lotniczych w kraju. Warszawa miała być węzłem przesiadkowym dla Polski. W 2012 roku w Warszawie odprawianych było 38,79% osób[1] korzystających z usług linii lotniczych, lecz relatywna rola tego portu będzie się zmniejszać wraz z rozwojem ruchu do innych regionów, który przedtem był sztucznie ograniczony.

Regionalne porty lotnicze[edytuj | edytuj kod]

Mianem regionalnych portów lotniczych określa się sieć portów lotniczych, które w okresie gospodarki planowej miały odgrywać pomocniczą rolę w stosunku do stołecznego lotniska w Warszawie. Miały one przyjmować pasażerów przylatujących z zagranicy lub wylatujących za granicę przez Okęcie, który miał docelowo pełnić rolę węzła przesiadkowego dla całej Polski. Po liberalizacji rynku lotniczego w maju 2004, lotniska te rozwinęły swoje własne połączenia zagraniczne, zwłaszcza w oparciu o tzw. tanie linie lotnicze, takie jak np. easyJet, Ryanair, SkyEurope Airlines (wycofał się z Polski w 2008 r.), Centralwings (nie operuje od października 2008 roku) czy Wizz Air.

Portu lotniczego nie mają w Polsce trzy województwa: opolskie, podlaskie i świętokrzyskie. W województwie warmińsko-mazurskim znajduje się obecnie rozbudowywany port lotniczy Szczytno-Szymany położony w Szymanach koło Szczytna.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”[edytuj | edytuj kod]

PPL zostało powołane do życia na mocy ustawy z dnia 23 października 1987. Jest spadkobiercą i kontynuatorem działalności istniejącego od 1959 Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych.

PPL zarządza dwoma portami lotniczymi: w Warszawie i Zielonej Górze. W pozostałych portach lotniczych w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach i Wrocławiu, przekształconych w spółki prawa handlowego, PPL posiada udziały. PPL nie posiada jedynie udziałów w spółce Lotnisko Łódź im. Władysława Reymonta oraz Port Lotniczy Radom.

Stan w roku 2015[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu regularnym i czarterowym w latach 2012–2014. Urząd Lotnictwa Cywilnego, marzec 2015. [dostęp 15 April 2015].

Miasto Województwo Nazwa toponomiczna
(GminaDzielnica)
ICAO IATA Nazwa portu lotniczego Liczba pasażerów
(2014)[2]
Oficjalna strona internetowa
Warszawa mazowieckie Okęcie
(WarszawaWłochy)
EPWA WAW Lotnisko Chopina w Warszawie 10 574 539 www.lotnisko-chopina.pl
Kraków małopolskie Balice
(Zabierzów)
EPKK KRK Kraków Airport im. Jana Pawła II 3 806 801 www.krakowairport.pl
Gdańsk pomorskie Rębiechowo
(GdańskMatarnia)
EPGD GDN Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy 3 238 064 www.airport.gdansk.pl
Katowice śląskie Pyrzowice
(Ożarowice)
EPKT KTW Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
(Katowice Airport)
2 668 421 www.katowice-airport.com
Wrocław dolnośląskie Strachowice
(Wrocław)
EPWR WRO Port lotniczy Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika 2 034 515 www.airport.wroclaw.pl
Warszawa mazowieckie Modlin
(Nowy Dwór Mazowiecki)
EPMO WMI Port lotniczy Warszawa-Modlin 1 703 743 www.modlinairport.pl
Poznań wielkopolskie Ławica
(PoznańGrunwald)
EPPO POZ Port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego 1 423 019 www.airport-poznan.com.pl
Rzeszów podkarpackie Jasionka
(Trzebownisko)
EPRZ RZE Port lotniczy Rzeszów-Jasionka 599 483 www.rzeszowairport.pl
Szczecin zachodniopomorskie Goleniów
(Goleniów)
EPSC SZZ Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność” 286 377 www.airport.com.pl
Bydgoszcz kujawsko-pomorskie Szwederowo
(Bydgoszcz)
EPBY BZG Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz 268 420 www.plb.pl
Łódź łódzkie Lublinek
(Łódź)
EPLL LCJ Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta 253 376 www.airport.lodz.pl
Lublin lubelskie Świdnik
(Świdnik)
EPLB LUZ Port lotniczy Lublin 184 876 www.airport.lublin.pl
Zielona Góra lubuskie Babimost
(Babimost)
EPZG IEG Port lotniczy Zielona Góra-Babimost 10 682 www.lotnisko.lubuskie.pl
Radom mazowieckie Sadków
(Radom)
EPRA RDO Port lotniczy Radom-Sadków 200 www.lotnisko-radom.eu
Szymany warmińsko-mazurskie Szymany
(Szczytno)
EPSY SZY Port lotniczy Mazury
(zamknięty dla ruchu lotniczego, modernizowany)
otwarcie
pod koniec 2015
www.szymanyairport.pl

Wzrost przewozów[edytuj | edytuj kod]

Widoczna jest zmiana struktury przewozów lotniczych w Polsce: Warszawskie Okęcie straciło palmę pierwszeństwa w udziale w rynku na rzecz portów regionalnych. W 2008 roku porty regionalne obsłużyły 57,66% ogółu ruchu lotniczego w Polsce natomiast, Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie 42,34%.Zmiana ta jest widoczna od 2005 roku w którym Warszawskie Okęcie obsłużyło 61%,a w 2006-48% wszystkich pasażerów korzystających z polskich lotnisk.

Polski rynek lotniczy nadal rozwija się szybko, od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej i pełnego otwarcia polskiego nieba, które spowodowały większą aktywność przewoźników już operujących w Polsce. Pojawił się także szereg nowych – głównie niskokosztowych – dzięki czemu zwiększyła się liczba oferowanych połączeń i liczba przewiezionych pasażerów.

Według prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w ciągu nadchodzących lat dynamika wzrostu będzie niższa niż obecnie, jednak nadal wyższą od średniej europejskiej. Za 13 lat liczba odprawionych pasażerów w Polsce może wynieść 41 mln[3].

Centralny Port Lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Rozważane i odrzucone propozycje lokalizacji drugiego lotniska dla Warszawy

12 maja 2005 Urząd Lotnictwa Cywilnego podpisał umowę z hiszpańskim konsorcjum INECO-SENER na wykonanie studium wykonalności Centralnego Portu Lotniczego[4]. Pomimo tego w ciągu kolejnych 2 lat studium takie nie zostało wykonane, co zostało zinterpretowane jako odłożenie projektu nowego wielkiego lotniska na nieokreśloną przyszłość, a nawet zaniechanie tej inwestycji.

Pomimo tego nowy port lotniczy obsługujący Warszawę został zaproponowany w rządowej Strategii Rozwoju Infrastruktury Transportowej na lata 2010–2013. Przewidywano bowiem, że w tym okresie port lotniczy Okęcie obsługiwać będzie około 10 mln pasażerów, co wyczerpie jego przepustowość (12,5 mln pas. po uruchomieniu Terminalu 2), a jednocześnie może spowodować utrudnienia w ruchu w tej części stolicy. Jednak już w lutym 2007 podsekretarz stanu ds. lotnictwa w Ministerstwie Transportu stwierdził, że wobec rozwoju lotnisk regionalnych brak jest przesłanek co do podejmowania decyzji o budowie nowego portu centralnego; wobec czego ewentualna realizacja tej inwestycji została przesunięta na lata 2025-2030. Jako najbardziej prawdopodobną lokalizację tego portu wskazywano obszar między Warszawą a Łodzią[5].

Jeszcze przed zleceniem studia wykonalności konsorcjum INECO-SENER, 15 stycznia 2004 ministerstwo infrastruktury, kierując się opinią międzyresortowego zespołu ekspertów, po badaniach przeprowadzonych w 2003, wskazało dwie potencjalne lokalizacje CPL[6]:

Poza powyższym, rozpatrywano także lokalizację Centralnego Portu Lotniczego w:

 Osobny artykuł: Port lotniczy Warszawa-Modlin.

W 2005 niezależnie od losów koncepcji Centralnego Portu Lotniczego podjęto decyzję o modernizacji i otwarciu portu lotniczego w Modlinie dla samolotów tanich linii i czarterów. Prace przy modernizacji i dobudowie potrzebnej infrastruktury rozpoczęto 8 października 2010[10]. Pierwsze rejsowe loty odbyły się 15 lipca 2012 r. Powstanie portu w Modlinie stało się w rezultacie jedynym zrealizowanym projektem odciążenia portu im. Chopina.

Perspektywa rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Wiele miast stara się o reaktywację nieużywanych lotnisk powojskowych lub lotnisk sportowych z istniejącymi utwardzonymi pasami startowymi w celu obsługi ruchu pasażerskiego. Z uwagi na dostępną infrastrukturę, nowe porty regionalne mogłyby powstać w oparciu o:

Dodatkowo, planowany jest zupełnie nowy port lotniczy Kielce-Obice dla Kielc w Obicach. Również, 27 grudnia 2005 władze Starego Sącza zaproponowały Ministerstwu Transportu i Budownictwa budowę zupełnie nowego portu lotniczego Nowy Sącz-Stary Sącz z 2500-metrową drogą startową, określając jego lokalizację w ten sposób: „Jest to obszar o powierzchni 230 ha położony wzdłuż rzeki Poprad, pomiędzy drogą krajową nr 87 a linią kolejową Nowy Sącz–Muszyna.”[12] Plany budowy lotniska miała także Gdynia, jednak z powodu bliskości lotniska w Gdańsku zrezygnowano z budowy. Obecnie plany budowy lotnisk mają Suwałki i Białystok (lotnisko w Krywlanach)[13], co też jest mało sensowne w związku z planowanym na rok 2015 uruchomieniem lotniska w Szymanach.

Przewoźnicy[edytuj | edytuj kod]

W 2014 największy udział w rynku miały: Ryanair (27,95%), Polskie Linie Lotnicze LOT (24,74%), Wizz Air (19,27%), Lufthansa (7,69%), Norwegian Air Shuttle (2,53%) i easyJet (2,13%)[14].

Przypisy

 1. Statystyki. Rok 2012 na polskim niebie.
 2. Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu regularnym i czarterowym w latach 2012–2014. Urząd Lotnictwa Cywilnego, marzec 2015. [dostęp 15 April 2015].
 3. Prognoza Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 28 lutego 2006 dotycząca liczby pasażerów korzystających z transportu lotniczego w polskich portach lotniczych do 2030, [1].
 4. Wiadomość z 12.05.2005 ULC o podpisaniu umowy z INECO-SENER na studium wykonalności nowego centralnego lotniska dla Polski. Link sprawdzony 2007-11-12.
 5. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej: Słownik pojęć strategii rozwoju transportu do 2020 roku. 2014-12-13, s. 3.
 6. Wiadomość z 15.01.2004 ULC – „Lokalizacja lotniska centralnego dla Polski”. Link sprawdzony 2007-11-13.
 7. Stowarzyszenie Port Lotniczy – SOCHACZEW
 8. Koncepcja Transkontynentalnego Portu Lotniczego – NOWE MIASTO n. PILICĄ
 9. Centralny Port Lotniczy – BARANÓW
 10. Rusza budowa lotniska w Modlinie. tvp.info. [dostęp 2015-03-08].
 11. Lotnisko wojskowe w Łasku posiada pełnowymiarowe drogi startowe w przeciwieństwie do niedawna zbyt krótkich dla wielu samolotów dróg startowych portu lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta; jednak w 2006 drogi startowe portu lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta zostały przedłużone do 2500 m i obecnie to miejskie lotnisko w Łodzi ma być priorytetowym w województwie.
 12. Wystąpienie Burmistrza Starego Sącza do Ministra Transportu w kwestii nowego lotniska.
 13. Suwałki: wkrótce ruszy budowa lotniska
 14. Statystyka Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]