Przejdź do zawartości

Portal:Starożytny Egipt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Starożytny Egipt w polskojęzycznej Wikipedii

Kemet - Czarna Ziemia.

I6G17X1
O49

Witamy w portalu dla wikipedystów zainteresowanych starożytnym Egiptem, który umożliwi łatwiejszy dostęp, pomoc w rozwoju artykułów oraz lepszy kontakt autorów związanych z tą tematyką.

Starożytny Egipt fascynuje ludzi Zachodu i Wschodu od ponad 5000 lat. To jedna z kolebek naszej cywilizacji, której poznanie pozwala zrozumieć wiele procesów i zdarzeń, które miały miejsce w starożytności, a których rola nie skończyła się wraz z odejściem starożytnych Egipcjan i ich cywilizacji.

Jeżeli chcesz pomóc w rozwoju tego portalu - zapraszamy

Wybrany artykuł

Sobekhotep IV – władca starożytnego Egiptu, 24. król XIII dynastii z czasów Drugiego Okresu Przejściowego. Prawdopodobnie panował w latach 1694–1685 p.n.e., choć jedynym zabytkiem dokumentującym najwyższy rok jego panowania jest stela z Edfu, poświadczająca 8. rok. Był synem Haanchefa i Kem.


Przeczytaj cały artykuł...

Wybrana grafika

Urny kanopskie Nesichonsu - żony Pinodżema II

Sylwetka egiptologa

Jadwiga Lipińska (1932 - 4 października 2009) - polska archeolog-egiptolog.

Była uczennicą i bliską współpracowniczką założyciela polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierza Michałowskiego. Posiadała tytuł naukowy profesora doktora habilitowanego archeologii śródziemnomorskiej. Była wieloletnim kuratorem Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie.


Przeczytaj cały artykuł ...

Ciekawostki

Czy wiesz, że ...

  • ...jednym z najbardziej niezwykłych posągów egipskich jest statua, przedstawiająca kroczącego Senenmuta, trzymającego na rękach księżniczkę Neferure, córkę Hatszepsut
  • ...kubiczne posągi Senenmuta posiadają hieroglificzne kryptogramy, w których zakodowane są imiona Hatszepsut.
  • ...urząd boskiej małżonki Amona został zlikwidowany przez władcę perskiego Kambyzesa po inwazji perskiej na Egipt w 525 roku p.n.e.

Aktualności

Wydarzenia z niwy egiptologicznej w Polsce i na świecie:

  • W 85 lat po odkryciu grobowca, 4 listopada 2007 roku, mumia Tutanchamona została pokazana publicznie. Zostanie ona umieszczona w specjalnej gablocie i ponownie umieszczona w sarkofagu w grobowcu w Dolinie Królów.


Pomoc

Co może się przydać każdemu redaktorowi:

Do zrobienia

Jeśli chcesz współtworzyć portal o starożytnym Egipcie, budując przy tym i rozszerzając zasoby polskiej Wikipedii, pomóż nam opisać lub rozwinąć poniższe tematy.

Jeśli znajdziesz zalążek artykułu o starożytnym Egipcie oznacz go następująco: {{Starożytny Egipt stub}}. Pozwoli to łatwiej dotrzeć do niego osobom chcącym go poszerzyć.

Zasoby

Pamiętaj, aby swoje grafiki (zdjęcia, mapy, rysunki ...) ładować od razu do wspólnych zasobów Wiki, aby mogli z nich korzystać również wikipedyści z innych krajów.

Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii

Zapraszamy do współpracy, redaktorów, chcących i mogących pomóc w rozwoju tego portalu !!!