Przejdź do zawartości

Boskie małżonki Amona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
R8N41
X1
Hemet Neczer – Boska Małżonka w hieroglifach

Boska małżonka Amona, także Boska adoratorka Amona – urząd i tytuł, wywodzący się z początku XVIII dynastii, początku Nowego Państwa Tebańskiego.

Pojawienie się tytułu

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą kobietą noszącą ten tytuł, który potwierdzają źródła egipskie była Ahmes-Nefertari, wielka małżonka Ahmosego. Być może także tytuł ten nosiła Ahhotep I, której tytuł potwierdza jedynie inskrypcja na jej trumnie.Tytuł ten nosiła także Hatszepsut, a po objęciu przez nią faktycznej władzy królewskiej, jej córka Neferure.

Początkowo tytuł miał znaczenie symboliczno-religijne. Funkcją kobiet o tym tytule było towarzyszenie bogu stwórcy w Kosmogonicznej Prokreacji. Kobiety te nazywano także Ręką Boga: według wierzeń bogowie powstali w wyniku masturbacji kreatora, dlatego ręka posłużyła mu za partnerkę.[1]

Kobiety u władzy

[edytuj | edytuj kod]

Faktyczną władzę, porównywalną z władzą królewską, osiągnęły Boskie małżonki w Trzecim Okresie Przejściowym, w czasach panowania XXIII i XXV dynastii. W czasach tych posiadały one władzę polityczną i kontrolę nad świątyniami Egiptu, odgrywając ogromna rolę w polityce dynastycznej faraonów. Pierwszą z nich była Szepenupet I, córka Osorkona III. Wywodziła się z królewskiego rodu z Tanis, a więc była pochodzenia libijskiego. Jej następczynie były córkami władców kuszyckich, władających Egiptem w czasach XXV dynastii, oraz władców saickich z okresu XXVI dynastii. Imiona boskich małżonek zapisywane były w kartuszach. Swą władzę sprawowały przez ponad dwa stulecia, niemalże całkowicie likwidując wpływy i znaczenie arcykapłanów Amona w Tebach. Boskie małżonki Amona ślubowały zachować dziewictwo do końca życia, a sukcesja następowała poprzez adopcję swej następczyni.

Trzeci Okres Przejściowy – Boskie małżonki Amona
Boska małżonka Lata panowania p.n.e. Imię własne Imię tronowe Córka
Szepenupet I 754-714 Szepenupet MeriMut HenemetibAmon Osorkona III i Karoaczet
Amenardis I 740-720 Amenardis HatneferuMut Kaszty i Pabatmy
Szepenupet II 710-650 Duatneczer Szepenupet HenutneferuMut Iritre Pianchiego i Peksater
Amenardis II 670-640 Amenardis MeritTefnut Taharki
Nitokris I 656-586 Nitokris MeriMut NebetneferuMut Psametycha I
Anchnesneferibre 595-525 AnchnesneferibRe HekaneferuMut Psametycha II i Tahut
Nitokris II 525-??? Nitokris HemneczerAmon Ahmosego II

Pełna lista boskich małżonek Amona

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Agnieszka Krzemińska, Boże małżonki Amona, „Pomocnik historyczny” (03/2018), 2018, ISSN 2381-7717.