Portret Jeronima de Cevallosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret Jeronima de Cevallosa
Ilustracja
Autor El Greco
Rok wykonania ok. 1613
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 64 × 54 cm
Muzeum Prado

Portret Jerónima de Cevallosa (Portret Jerónima de Ceballosa) (hiszp. Retrato de Jerónimo de Cevallos) – obraz olejny hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco. Od 1794 roku portret znajduje się w zbiorach muzeum Prado[1][2].

Jeronim de Cevallos (1562-1641) był szanowanym obywatelem miasta Toledo, gdzie sprawował funkcję radnego. Studiował prawo w Salamance i Valladolid[3]. Z zawodu był prawnikiem i pisarzem, zajmował się także polityką. Był przyjacielem El Greca i jego syna Jorge Manuela. W 1623 roku opublikował pracę pt. Arte real para el buen gobierno (Królewska sztuka dobrego rządzenia), która miała pomóc w rządzeniu królowi Filipowi IV.

Postać została namalowana na ciemnym, neutralnym tle. Centrum obrazu stanowi twarz Cevallosa, otoczona szeroką, białą kryzą[2]. Jego oczy i uszy znajdują się na różnej wysokości, co jest jednym z elementów nadających portretowi niezwykły realizm. Ciemne kolory i lekkie pociągnięcia pędzlem pomogły malarzowi uchwycić charakter postaci. Styl wywodzi się z obrazów Tycjana i szkoły weneckiej. Obraz jest uważany za jeden z najlepszych portretów pędzla El Greca, obok Portretu szlachcica.

Obraz został wykonany dla Cevallosa i znajdował się w jego prywatnej kolekcji obok innego dzieła malarza pt. Święty Franciszek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antonio J. Onieva: The new complete guide to the Prado Muzeum. Editorial Mayfe, 1978, s. 303. ISBN 84-7105-037-4.
  2. a b Museo del Prado: Jerónimo de Cevallos (hiszp.). Museo Nacional del Prado. [dostęp 2014-02-10].
  3. Jerónimo de Cevallos (hiszp.). artehistoria.jcyl.es. [dostęp 2014-02-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]